Jak wybrać przycisk spłukujący do WC?

Kiedy już wybierzemy odpowiadające nam miskę i deskę WC, staniemy przed koniecznością dobrania właściwego przycisku do spłukiwania. Z pozoru podobne modele w rzeczywistości mogą bardzo się różnić i w dłuższej perspektywie zarówno zwiększyć, jak i zmniejszyć nasze rachunki za wodę. Jaki przycisk spłukujący zatem wybrać?

Stelaż WC a przycisk spłukujący

toaleta

Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup WC ze stelażem, przycisk spłukujący może nie zostać uwzględniony w komplecie. Wówczas musimy dopilnować, by oglądane w sklepie modele były zgodne technicznie, a więc kompatybilne ze stelażem, ponieważ każdy stelaż wymaga przycisku o jednej określonej wielkości. Informacje o rodzaju znajdziemy w specyfikacji stelażu.

Warto pamiętać, że przycisk spłukujący to element niezależny od stelażu, czyli możliwy do wymienienia. Jeśli po jakimś czasie ulegnie awarii lub przestanie odpowiadać nam wizualnie, możemy wymienić go na nowy, nie ingerując w konstrukcję stelaża i unikającym tym samym wymiany całości.

Porada eksperta

Warto kupować przyciski spłukujące znanych marek. Niektóre dają nawet 5 lat gwarancji na swoje urządzenia, co sprawi, że w przypadku awarii możemy oddać je do naprawy, unikając ponoszenia zbędnych wydatków.

Przycisk spłukujący demontuje się poprzez zdjęcie obudowy – niekiedy konieczne jest podważenie jej. Poniżej znajdziemy elementy mocujące, które trzeba wykręcić, by wyjąć przycisk. Przed wykonaniem pracy należy odciąć dopływ wody, by nie nastąpił wyciek.

Przycisk pojedynczy czy podwójny?

spłuczka

Nowoczesne przyciski spłukujące dzielą się na różne rodzaje. Najatrakcyjniejsze cenowo i najłatwiejsze w obsłudze są modele jednofunkcyjne. Takie przyciski dają możliwość spłukania toalety wodą w ilości od 5 do 9 litrów. Pamiętajmy jednak, że choć w sklepie zapłacimy za nie mniej, przyczynią się do wyższych opłat podczas użytkowania. Nie zawsze bowiem konieczne jest spłukiwanie aż tak dużej ilości wody.

Ekonomiczne i przyjazne dla środowiska są przyciski spłukujące dwufunkcyjne, takie jak klasyczny model marki Koło lub elegantszy wariant wykonany ze szkła. Przyciski dzielą się na dwie części, zazwyczaj większą i mniejszą, co pozwala na szybkie zorientowanie się, która wyzwala więcej wody. Mniejsze mogą zużywać nawet o połowę mniej wody i np. uwalniać 3 litry, podczas gdy sąsiadujący z nimi większy uwalnia 6 litrów.

Nowoczesnym i jeszcze korzystniejszym finansowo w dłuższej perspektywie przyciskiem spłukującym jest model z funkcją „STOP”. Sprawia, że możemy w dowolnym momencie zatrzymać uwalnianie wody, zużywając dokładnie tyle, ile potrzeba, a dzięki temu oszczędzając. Trzeba jednak pamiętać, że za zakup takiego urządzenia zapłacimy więcej.

By przycisk spłukujący spełniał swoje zadanie poprawnie, konieczne jest połączenie go z odpowiednim mechanizmem spłukującym. Wybierzemy go dzięki temu poradnikowi.

Estetyka przycisku spłukującego

Przycisk WC

Ostatnią kwestię stanowi estetyka przycisku do spłukiwania. Czy chcemy model elegancki, nowoczesny, a może wystarczy nam standardowy? Obudowa najczęściej jest prostokątna – pozioma lub pionowa – ale przyciski różne: okrągłe, prostokątne, kwadratowe, podłużne, niejednorodne. Warto dobrać je do charakteru łazienki: czy jest minimalistyczna, surowa i dowartościowuje kąty proste, przy przeciwnie: znajduje się w niej dużo sprzętów i dodatków owalnych, łagodnych.

Przebierać możemy również w kolorach. Jednym bardziej będzie odpowiadać biały przycisk WC wtapiający się w płytki ścienne, innym dopasowany kolorystycznie do armatury model chromowy, jeszcze innym zaś wyjątkowy wariant czarny.

Data publikacji: 19.09.2018