Produkty

Grążel żółty – idealna roślina do oczka wodnego

Grążel żółty – idealna roślina do oczka wodnego

Gdyby nie ona, nasze oczko wodne z pewnością straciłoby swój piękny wygląd. Grążel żółty, bylina wodna z rodziny grzybieniowatych - piękna i równocześnie bardzo pożyteczna roślina dedykowana pasjonatom przydomowych oczek wodnych.

bączywieGrążel żółta to roślina o charakterystycznych sercowatych i nieco skórzastych liściach oraz mocno pachnących kwiatach. Kwitnie dość długo, bo od maja do sierpnia. Jej owoce mają oryginalny butelkowy kształt. Dodaje wdzięku naszym oczkom wodnym i pomaga dostarczać im odpowiednią ilość tlenu.

Jej elementem charakterystycznym są przede wszystkim mocno rozgałęzione kłącza. To z ich wierzchołków wyrastają łodygi, które są zakończone liśćmi oraz kwiatami. Kłącza to bardzo ważny element rośliny. W nich znajdują się bowiem substancje zapasowe.

Jakie warunki lubi najbardziej?

Najlepiej rośnie w wodzie, której głębokość oscyluje w granicach 50-200 cm. Może rosnąć głównie w wodach stojących. Zdecydowanie gorzej znosi sąsiedztwo kaskad, gdzie woda nieustannie pluska.

Grążel szczególnie mocno lubi stanowiska dobrze nasłonecznione, wówczas odwdzięcza się pięknymi, bujnie kwitnącymi owocostanami.

Grążel żółty rozmnaża się także wegetatywnie - przez podział kłącza.

Roślina ta może z powodzeniem stanowić piękny element dekoracyjny naszego oczka wodnego. Niestety ogrodnicy, którzy zdecydują się na jej uprawę, muszą pamiętać o tym, że jest to niebezpieczna roślina trująca. Zawiera w sobie związki chemiczne, które stosuje się w lecznictwie.

Sadzeniekwiat grążeli

Grążel można sadzić w możliwie największych koszykach, zapewniających im warstwę substratu o grubości 15 cm lub grubszej. Grążel można przenosić z mniejszych do większych pojemników bez zakłócenia ich wzrostu. Trzeba to jednak robić dokładnie i bezpiecznie, nie naruszając kłączy rośliny.

Ważne, aby nie sadzić grążeli w oczku wodnym bezpośrednio po zakupie. Substrat, na którym były pędzone, nie nadaje się do warunków wodnych. Zawiera zbyt dużą wartość składników odżywczych, które powodują zakwity glonów w oczku wodnym.

 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Rośliny kwitnące jesienią – przegląd

Rośliny kwitnące jesienią – przegląd
Jesień to okres, kiedy w ogrodzie wszystko zamiera, a kolorowe są jedynie niektóre liście – tak uważa wielu z nas, choć twierdzenie to nie jest zgodne...
Czytaj więcej

Jak uprawiać rośliny ekspansywne

Jak uprawiać rośliny ekspansywne
Decydując się na zakup sadzonki rośliny, którą chcemy hodować w naszym ogrodzie, zwykle nie zasięgamy wiedzy na temat tego, czy jest ona gatunkiem eks...
Czytaj więcej

Pielęgnacja i uprawa narcyzów

Pielęgnacja i uprawa narcyzów
Narcyzy to nieodłączna cześć wielkanocnych i wiosennych dekoracji oraz kompozycji na stołach. Sprawdzają się także jako kolorowy akcent na jeszcze nie...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Grążel żółty – idealna roślina do oczka wodnego