Grille elektryczne – kiedy się sprawdzą?

Grillowanie wcale nie musi odbywać się tylko w porze letniej i tylko na świeżym powietrzu. Dla wielbicieli potraw z rusztu powstały grille elektryczne, które cieszą się coraz większą popularnością, choćby dlatego, że mają o wiele więcej zalet niż tylko możliwość korzystania z nich w domu.

Zalety grilla elektrycznego:

- nie wymaga rozpałki,

- grillowanie odbywa się bez dymu i ognia,

- nie ma ryzyka pożaru,

- grillujemy bez dodatku tłuszczu, dzięki czemu potrawy są zdrowsze,

- potrawy nie przywierają do płyty, są chrupiące na zewnątrz i soczyste w środku,

- smażenie odbywa się równomiernie,

grill elektryczny jest prosty w użyciu – wystarczy dostęp do zasilania,

- urządzenie jest mobilne – można korzystać z niego w domu, na balkonie czy w ogrodzie,

- jest wygodniejszy w czyszczeniu od modelu tradycyjnego,

- dostępne są modele wyposażone w funkcję rozmrażania czy termostat,

- nowoczesne grille mają wgrane automatyczne programy, które samodzielnie dobierają parametry do konkretnych potraw.

Grille elektryczne – kiedy się sprawdzą?

Czy wiesz, że

W bogatej ofercie grilli elektrycznych znajdziemy nawet takie, które mają wbudowany wskaźnik poziomu wysmażenia oraz automatyczny pomiar grubości mięsa.

Zobacz także: Kostka brukowa – co z niej zbudować?

Grille elektryczne – rodzaje

Wyróżnia się trzy podstawowe grupy grilli elektrycznych:

grill tradycyjny z rusztem – zbudowany z grzałki, nad którą znajduje się metalowy ruszt. Ma dużą powierzchnię, sprawdza się więc w licznych rodzinach lub na większych imprezach. Czyszczenie grilla może być trudniejsze, ponieważ tłuszcz z potraw kapie bezpośrednio na odkrytą grzałkę,

grill tradycyjny z płytą – zamiast rusztu wyposażony jest w teflonową płytę. Ma dużą powierzchnię i łatwiej utrzymać go w czystości. Tłuszcz spływa tu do specjalnych rynienek lub podstawionego naczynia. Pamiętajmy, że teflon jest bardzo delikatną strukturą i nietrudno go zarysować. Wybierając ten rodzaj grilla, zaopatrzmy się również w drewniane sztućce do odwracania potraw. Obok sztućców istnieją też inne, warte uwagi akcesoria do grillowania,

grill raclette – to grill dwupoziomowy, w którego górnej części znajdują się płyty do przyrządzania na nich potraw, a w dolnej – małe patelnie, na których można roztopić ser lub usmażyć jajka. Tłuszcz gromadzi się tu w specjalnych rynienkach.

Dodatkowo grille mogą być otwarte lub zamknięte, wolnostojące lub składane(podobne do opiekacza), jednostrefowe lub dwustrefowe (grillują potrawę z jednej lub dwu stron).

Przeczytaj też: Zasady zdrowego i bezpiecznego grillowania

Grille elektryczne – kiedy się sprawdzą?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie grilla

Przy zakupie grilla należy przede wszystkim zwrócić uwagę na moc danego urządzenia. Im większa, tym grill szybciej się nagrzewa, a nasze potrawy błyskawicznie lądują na talerzach. Ważna jest też regulacja temperatury, ponieważ każda z potraw wymagać będzie różnego stopnia ciepła do idealnego przyrządzenia. Kolejnym elementem jest włącznik. Istnieją modele pozbawione specjalnego przycisku, który uruchamia i zatrzymuje sprzęt – w tym przypadku grill przestaje działać dopiero po odłączeniu go od kontaktu, a taka forma jest często bardzo niewygodna. Pokrywa ma kilka zalet, dlatego warto wybrać urządzenie, które ma ją w zestawie. Potrawy na grillu z pokrywą przygotowują się szybciej, a ich aromat i smak nie ulatnia się. Ostatnim z aspektów wartych uwagi jest sposób czyszczenia. Wybierzmy taki sprzęt, który ułatwia nam pracę. W ofercie znajdziemy już modele, które da się rozłożyć na części, a poszczególne elementy można myć w zmywarce.