Grzejnik stalowy czy aluminiowy – jaki wybrać? Podpowiadamy

Z wielu opcji dostępnych na rynku techniki grzewczej trudno wybrać najlepszy produkt dopasowany do indywidualnych potrzeb. Dwa najpopularniejsze rodzaje kaloryferów mają podobne parametry, ale jednak mogą sprawdzić się w zupełnie różnych sytuacjach. Co lepiej wybrać do ogrzewania domu lub mieszkania: grzejnik stalowy czy aluminiowy?

Efektywna instalacja grzewcza w mieszkaniu

Niezależnie od tego, czy budujesz dom od zera, czy remontujesz używane mieszkanie, system ogrzewania będzie istotną częścią projektu. Poza przemyślanym układem rur i zaworów ważnym elementem tej instalacji będą grzejniki. Stalowe czy aluminiowe, wyeksponowane czy zmyślnie ukryte pod parapetem pozwalają sterować temperaturą otoczenia. Ich prawdziwą moc doceniamy jesienią i zimą, jednak nawet w lipcu może zdarzyć się chłodniejszy wieczór, w który zapragniesz szybko dogrzać sypialnię.

Dobranie odpowiedniego grzejnika do danego pomieszczenia w domu lub mieszkaniu to nie lada wyzwanie. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników, a wybór na rynku jest całkiem spory: grzejniki aluminiowe czy stalowe, elektryczne czy może żeliwne starego typu? Na pewno poza specyfikacją techniczną zwrócisz uwagę również na wygląd kaloryfera – ten nieodzowny element aranżacji pokoju także może być atrakcyjny!

Jakie grzejniki do bloku: aluminiowe czy stalowe?

W ogólnym ujęciu wybór kaloryfera nie ogranicza się tylko do tych dwóch rodzajów. Możesz zastosować klasyczny kaloryfer żeliwny lub poszukać nowoczesnego rozwiązania konwekcyjnego. Grzejniki elektryczne są z kolei świetnym sposobem na szybkie dogrzanie domku letniskowego czy pokoju hotelowego w trakcie pobytu, ale mogą być nieekonomiczne w pomieszczeniach do użytku ciągłego. Nie da się ukryć, że stając przed wyborem systemu domowego ogrzewania, zazwyczaj zadajemy sobie pytanie: grzejnik stalowy czy aluminiowy?

Porównując grzejniki różnego rodzaju, zwracamy uwagę na kilka znaczących czynników, dzięki którym utrzymanie przyjemnej temperatury w domu będzie łatwiejsze i tańsze. Najważniejsze parametry mające wpływ na efektywność danego urządzenia, to między innymi:

  • rozmiar grzejnika,
  • jego moc grzewcza,
  • pojemność,
  • sposób podłączenia,
  • materiał wykonania.

Ostatni wymieniony czynnik w dużej mierze wpływa na pozostałe. Od materiału wykonania zależą możliwości konstrukcyjne i zdolność przewodzenia ciepła. Jakie grzejniki – stalowe czy aluminiowe – wypadają lepiej w tym zestawieniu? Poznajmy po kolei charakterystyczne cechy obu typów.

grzejnik-stalowy-czy-aluminiowy

Popularne grzejniki stalowe

Grzejniki wykonane ze stali są sprawdzonym i solidnym rozwiązaniem, które ma jednak swoje słabe punkty. Wśród tej grupy urządzeń grzewczych spotkać możesz grzejniki płytowe i członowe. Grzejnik płytowy oddaje ciepło przez płaską powierzchnię gładkich lub żłobionych paneli, połączonych ze sobą szczelną instalacją. Z kolei grzejnik członowy, jak sama nazwa wskazuje, jest konstrukcyjnie podzielony na kilka części – potocznie zwanych żeberkami kaloryfera.

Zalety

Zastanawiasz się, co łatwiej dopasujesz do nietypowej aranżacji mieszkania: grzejnik aluminiowy czy stalowy? Zdecydowanie wybierz stalowy – występuje w tylu różnorodnych kształtach, kolorach i odmianach, że bez trudu dobierzesz do istniejącej zabudowy. Jeśli nie znajdziesz nic dla siebie, zawsze możesz go także pomalować za pomocą specjalnej farby: na biało, na czarno i w wielu innych kolorach. Aby zrobić to perfekcyjnie, przeczytaj najpierw nasze wskazówki na ten temat.

Duża moc w porównaniu do kompaktowych wymiarów to kolejna cecha, którą mogą pochwalić się niektóre grzejniki stalowe. Czy aluminiowe są w związku z tym nieefektywne? Zależy to stricte od lokalizacji i warunków w mieszkaniu. Grzejniki stalowe na pewno są solidniejsze, więc nie uszkadzają tak łatwo. Pobierają także mniej wody i rzadziej się zapowietrzają.

Wady

Istnieje kilka ograniczeń dla grzejników stalowych. Jeśli Twoja instalacja należy do typu otwartego, lepiej zrezygnować z takiego grzejnika. Przedostające się do wnętrza powietrze, podobnie jak woda słabej jakości, mogą przyspieszać korozję metalu. Z tego powodu kaloryfer ze stali to nie będzie dobry wybór do miejsc zawilgoconych.

Grzejniki aluminiowe. Czy stalowe warto wymienić na ten rodzaj?

Pod nazwą grzejnik aluminiowy kryje się tak naprawdę urządzenie wykonane ze stopu metali. Najczęściej są to: miedź, krzem i oczywiście aluminium. Taka mieszanka metali nie poddaje się działaniu rdzy, co stanowi pierwszą przewagę tego typu urządzeń – dobrze sprawdzają się zarówno w instalacjach otwartych, jak i zamkniętych. Monterzy zachwalają także niską wagę tych kaloryferów, która nie obciąża mocowań i ułatwia instalowanie.

Mimo wymienionych zalet popularniejszym wyborem w większości domów nadal pozostaje grzejnik stalowy. Czy aluminiowy ma zatem jakieś wady? Niestety tak. Aluminium jest zdecydowanie delikatniejszym materiałem niż stal – grzejnik aluminiowy łatwiej zarysować lub obić jego powierzchnię, dlatego szybciej niszczy się przez urazy mechaniczne.

W dodatku to nie do końca prawda, że kaloryfery aluminiowe są całkowicie odporne na korozję. Istnieje inny proces – korozja elektromechaniczna, która może dotknąć przedmioty zawierające aluminium, jeśli mają one styczność z miedzią. W wypadku, gdy instalacja grzewcza w Twoim bloku wykorzystuje miedziane rury – możesz albo zrezygnować z tego typu grzejnika, albo zainwestować w dodatkowe elementy zabezpieczające. Pomóc mogą specjalne przekładki w miejscu połączenia grzejnika z instalacją i stosowane ochronnie inhibitory korozji.

grzejnik-stalowy-czy-aluminiowy

Grzejnik stalowy czy aluminiowy – czym się różnią?

W ramach krótkiego podsumowania można stwierdzić, iż niezależnie od tego, czy wybierasz kaloryfer stalowy, czy aluminiowy, każdy rodzaj ma swoje mocne strony, ale również pewne ograniczenia. Płytowy grzejnik ze stali sprawuje się świetnie i jest wytrzymały, ale na dłuższą metę może nieść ze sobą zagrożenie pokrywania się rdzą. W przypadku aluminium ryzyko jest mniejsze, bo ograniczone do styczności z miedzią.

W tym porównaniu ważną rolę odgrywać będzie jeszcze jeden czynnik: cena. Na ogół kwota, którą należy zapłacić za przeciętny grzejnik aluminiowy, jest niższa niż w przypadku stalowej konkurencji. Jednak biorąc pod uwagę wytrzymałość, koszty eksploatacji i efektywność energetyczną, przestaje mieć większe znaczenie, czy montujesz u siebie grzejniki aluminiowe, czy stalowe. Jeden i drugi typ sprawdzi się w wielu rolach, na przykład jako grzejnik łazienkowy czy umiejscowiony pod parapetem kaloryfer w salonie.

Co wybrać: grzejnik aluminiowy czy stalowy?

Wobec przedstawionej specyfikacji każdy zadaje sobie pytanie: który kaloryfer będzie dla mnie lepszy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie; wszystko zależy od tego, gdzie planujesz go umieścić i jakie warunki zapewnia instalacja grzewcza w Twoim mieszkaniu. Grzejnik to spójny element skoordynowanej instalacji grzewczej i to od niej zależy, co wybierzesz do domku jednorodzinnego, a jakie grzejniki do bloku. Aluminiowe czy stalowe – ważne, aby wpisywały się w ogólne założenia budowy.

Poza wyborem materiału grzejnika czeka Cię szereg innych ważnych decyzji jak, chociażby jego rozmiar, ilość kaloryferów w pomieszczeniu i ich umiejscowienie. Zanim wybierzesz się na zakupy, poznaj dobrze aktualne możliwości. W asortymencie sklepów Castorama znajdziesz wiele możliwości uzupełnienia instalacji grzewczych: od rozmaitych typów grzejników po akcesoria i części wymienne. Gdy już zdecydujesz, sprawdź też, kiedy najlepiej zabrać się za remont ogrzewania. Powodzenia!

Data publikacji: 01.12.2021