Jak przygotować projekt c.o. i dopasować do niego grzejniki?

Dobrze wykonany projekt instalacji c.o. i odpowiednio dobrane grzejniki zagwarantują nam efektywny system ogrzewania. Sprawdź, co trzeba wziąć pod uwagę w czasie planowania tego etapu budowy domu.

Od czego zaczynamy projekt c.o.?

Najlepiej będzie, jeśli stworzymy projekt od początku – gotowe wzory bowiem rzadko odzwierciedlają nasze indywidualne potrzeby i rozkład domu. Najważniejsze dla nas będą cztery czynniki:

- zapotrzebowanie na ciepło w naszym domu z uwzględnieniem strefy klimatycznej, w jakiej jest on położony (w zależności od miejsca lokalizacji będziemy korzystać z innego przelicznika – od -16°C do -24°C);

- parametry kotłagrzejników i instalacji;

- rozmieszczenie instalacji w pomieszczeniach zgodnie z ich funkcją;

- sposób regulacji ogrzewania i szybkość nagrzewania pomieszczenia dostosowane do naszych upodobań.

Jak przygotować projekt c.o. i dopasować do niego grzejniki?

Co musi się w nim znaleźć?

W projekcie instalacji centralnego ogrzewania muszą się znaleźć rzuty wszystkich ogrzewanych pomieszczeń (w przypadku domu piętrowego – wszystkich pięter) z naniesionymi na nie grzejnikami, przewodami i pionami lub szafkami rozdzielaczowymi – konieczne jest szczegółowe rozrysowanie instalacji na oddzielnym rysunku.

Uwaga! Cały projekt musi być wykonany zgodnie z przepisami prawa budowlanego i wyłącznie przez osobę posiadającą uprawnienia i ubezpieczenie cywilne, przynależącą do Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

Przeczytaj także: Jaki grzejnik pobiera najmniej prądu?

Rodzaje grzejników – mamy wybór

Można wskazać kilka podstawowych typów grzejników, różni je zastosowanie i sposób montażu:

- kanałowe (podłogowe) – instaluje się je pod całą powierzchnią podłogową, na styropianowej izolacji, montuje się system rur (pętla grzewcza) miedzianych lub z domieszką aluminium. Dobrze zrobiona instalacja minimalizuje ryzyko powstawania przecieków;

- panelowe (płytowe) – wykonywane są ze stalowej blachy, mogą mieć płaską powierzchnię lub perforowaną. Charakteryzują się krótkim czasem nagrzewania i oddawania ciepła do pomieszczenia;

- członowe (żeberkowe) – najczęściej wykonywane są z aluminium (są podatne na uszkodzenia mechaniczne, natomiast z powodu korozji elektrochemicznej nie można montować ich w miedzianej instalacji), z żeliwa (szybko się nagrzewają i długo oddają ciepło do pomieszczenia, są odporne na korozję);

- konwektorowe – zazwyczaj instaluje się je pod parapetem, ciepłe powietrze odbija się od jego powierzchni i szybko ogrzewa pomieszczenie.

Optymalna moc – ogrzewanie na zawołanie

Ustalając moc grzejnika, musimy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia i jego izolację termiczną. Do pomieszczeń o dobrej izolacji wystarczą grzejniki o mocy ok. 60 W/mkw. (współczynnik przenikania ciepła 0,3 W/(m2K)), do takich o średniej potrzebna nam będzie moc ok. 80 W/mkw. (współczynnik przenikania ciepła 0,7 W/(m2K)), natomiast do tych o słabej – w starych domach, konieczne będzie zastosowanie mocy od 120 W/mkw. do 200 W/mkw. (współczynnik przenikania ciepła 1 W/(m2K)). Potrzebną nam moc grzejnika należy zwiększyć o 10% na parterze, 15% w sypialni i kilka procent w pomieszczeniach, które graniczą z nieogrzewanymi miejscami albo w takich z oknami.

Uwaga! Najefektywniej ciepło oddają grzejniki jednopłytowe.

Zobacz również: Chemia do c.o. – jakie preparaty pomogą utrzymać instalację w dobrym stanie?

Jak przygotować projekt c.o. i dopasować do niego grzejniki?

Woda w instalacji, czyli maksymalna temperatura

Wyższa temperatura wody pozwala na dobór mniejszych grzejników, a tym samym tańszych. Z kolei niższa zapewnia lepsze samopoczucie mieszkańcom, zwłaszcza alergikom, ponieważ mamy do czynienia z ograniczonym zjawiskiem podgrzewania kurzu na powierzchni grzejnej. Przyjmuje się, że gdy źródłem zasilania jest kocioł gazowy, temperatura nie może przekraczać 80/60°C (przy pompie ciepła i kolektorach słonecznych nie powinno być więcej niż 55/45°C).

Rozmiar grzejnika – wielkość ma znaczenie

Grzejniki najczęściej wiesza się pod parapetem lub we wnęce (są one mniej widoczne i lepiej oddają ciepło), jednak gdy nie mamy takiej możliwości, pozostaje nam ściana obok. Grzejniki dostępne są w różnych rozmiarach. Pod standardowym parapetem, zamocowanym na wysokości 80 cm, instaluje się grzejniki 60-centymetrowe. Chodzi o to, żeby odległość między parapetem a podłogą wynosiła 10 cm z każdej strony. Ze względu na efekt wizualny zaleca się wybieranie grzejników krótszych o co najmniej 20 cm od parapetu lub wnęki.