Produkty

Szpachlowanie bezpyłowe, czyli o gładzi angielskiej

Szpachlowanie bezpyłowe, czyli o gładzi angielskiej

Nakładanie gładzi niwelujące nierówności ścian i jej szlifowanie to zadania, na które zwykle potrzeba co najmniej kilku dni. Na wykonanie poszczególnych etapów tej pracy trzeba przeznaczyć nie tylko czas, ale także spory nakład sił. Mamy jednak alternatywę – jest nią gładź angielska.

Gładź angielska to produkt, który umożliwia skrócenie czasu potrzebnego na przygotowanie ściany do malowania. Znajdzie zastosowanie na podłożach różnego typu: na płytach kartonowo-gipsowych, betonie, tynku cementowym lub wapiennym. Pozwala na uzyskanie idealnie gładkiej płaszczyzny ściany czy sufitu, przy czym efekt ten Szpachlowanieosiągnąć można podczas jednego dnia roboczego. Co ważne, na żadnym etapie prac nie jest konieczne szlifowanie pokrytych gładzią angielską powierzchni, co znacznie ogranicza czas pracy, a także pozwala uniknąć bałaganu. Technikę nakładania angielskiej gładzi bezpyłowej nazywa się skimmingiem.

Podczas przygotowywania i nakładania mieszanki gładzi bezpyłowej należy zadbać o to, by nie została ona narażona na nagłą stratę wilgoci, co może mieć miejsce podczas dni suchych lub wyjątkowo upalnych. Gładź ta wymaga bowiem określonej ilości wody, aby po wyschnięciu osiągnąć pełnię swoich właściwości.

Do mieszanki gładzi angielskiej wystarczy dodać odpowiednią ilość wody i wymieszać ją ręcznie bądź mechanicznie. Gdy tylko uzyskamy masę o gładkiej konsystencji i pozbawioną grudek, mieszanie należy przerwać.

Gładź szpachlowaJeżeli chodzi o przechowywanie worków z gładzią, powinny one znajdować się w miejscach suchych, a dodatkowo stać np. na drewnianej palecie, a nie bezpośrednio na posadzce. W ten sposób nie dopuścimy do zawilgocenia mieszanki, co może skutkować powstaniem w niej grudek.

Jak w każdym innym wypadku, przed nałożeniem gładzi angielskiej wymagane jest zagruntowanie podłoża. Przed rozpoczęciem szpachlowania powinno być suche, czyste i odtłuszczone. Następnie można przystąpić do szpachlowania: warstwa gładzi powinna mieć ok. 2 mm grubości. Po 20 minutach, gdy masa pokrywająca ścianę nie będzie już brudzić palców, wygładzamy wszelkie rysy widoczne na jej powierzchni. Po wykonaniu tej czynności przystępujemy do wygładzania powierzchni zwilżoną szpachlą.

Tak przygotowana powierzchnia po całkowitym wyschnięciu nadaje się już do malowania, tapetowania lub wykończenia innego rodzaju materiałem dekoracyjnym.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Ranking gładzi szpachlowych - sprawdź najlepsze propozycje

Ranking gładzi szpachlowych - sprawdź najlepsze propozycje
Odpowiednia gładź szpachlowa to materiał budowlany niezbędny podczas prac wykończeniowych. Wybór właściwej mieszanki pomoże Ci uzyskać efekt ni...
Czytaj więcej

Gładzie Toupret – poznajemy magiczne produkty naprawcze

Gładzie Toupret – poznajemy magiczne produkty naprawcze
Idealnie gładkie ściany to efekt, który nie jest łatwy do osiągnięcia i zazwyczaj udaje się jedynie najlepszym fachowcom. Również takie ...
Czytaj więcej

Technologie cienkospoinowe – wady i zalety

Technologie cienkospoinowe – wady i zalety
Technologie cienkospoinowe zaczęły być używane stosunkowo niedawno, należą do grupy metod najbardziej nowoczesnych. Ich szczególną cechą jest użycie n...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Szpachlowanie bezpyłowe, czyli o gładzi angielskiej