Termowizyjne badanie budynku – kiedy warto je przeprowadzić?

Badanie termowizyjne to nowoczesna metoda, która pozwala ustalić wady w izolacji cieplnej budynku. Dzięki niemu możliwe jest wskazanie miejsc, w których straty ciepła są największe, a także ustalenie przyczyn takiego stanu rzeczy. Co jeszcze warto wiedzieć o termowizji?

Termowizyjne badanie wzroku

Czym jest i do czego służy termowizja

Badanie tego typu wykonuje się za pomocą specjalnej, termowizyjnej kamery, która rejestruje promieniowanie emitowane przez budynek i ukazuje je jako cyfrowy obraz. Technika ta daje możliwość zlokalizowania mostków termicznych oraz zaplanowanie prac związanych z modernizacją instalacji termicznej. Co więcej, dzięki termowizji możemy sprawdzić jakość wykonanych robót, a także ocenić rozwiązania projektowe, które mają za zadanie ograniczać straty ciepła i wyciągnąć z nich wnioski na przyszłość.

Jak przebiega termowizja

Termowizję wykonuje się zgodnie z norma europejską PN-EN 13187 Właściwości cieplne budynków – Jakościowa detekcja wad cieplnych w obudowie budynku – metoda podczerwieni. Ekspertyzę przeprowadza się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, a całe badanie wieńczy stosowny raport.

Profesjonalnie przeprowadzona termowizja powinna uwzględnić kilka elementów. Obejmuje ona przegląd dokumentacji technicznej budynku, a także analizę naszych uwag i wątpliwości co do stanu termoizolacji. Specjalista przeprowadza wizję lokalną – czyli właściwe badanie termowizyjne – i rejestruje miejsca, w których dochodzi do start ciepła. Wykonane termogramy (zapisy obrazów cieplnych) zostają przeanalizowane i opisane, co pozwala wyciągnąć odpowiednie wnioski i sporządzić ostateczny raport.

Kiedy można przeprowadzić termowizję

Badanie termowizyjne, aby było skuteczne, powinno się przeprowadzać w odpowiednich warunkach atmosferycznych – przede wszystkim wtedy, gdy wewnątrz budynku i na zewnątrz panują temperatury, których różnica wynosi minimum 15° C. Jeśli więc na dworze jest 10°, w mieszkaniu czy domu powinno być 25° C. Z tego względu najlepszym czasem na termowizję jest okres jesienno-zimowy, gdy dogrzewamy nasze domy. Na badanie najlepiej wybrać pochmurny dzień (albo noc), by promienie słoneczne nie zakłóciły wskazań kamery.

Termowizyjne badanie budynku

Kiedy zdecydować się termowizyjne badanie budynku

Jakie są powody do tego, by wykonać termowizję? Jeżeli jesteśmy w trakcie budowy domu, warto wykonać ją tuż po zakończeniu prac termoizolacyjnych, możemy także zlecić ją przed kupnem gotowego już domu. Jeżeli na naszych ścianach wewnątrz pomieszczeń zauważymy zawilgocenie i rozwijającą się pleśń, jest to również powód, by przeprowadzić termowizję i ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy. Badanie to przychodzi także z pomocą, jeśli chodzi o ocenę stanu zawilgocenia murów.

Stosując termowizję, mamy możliwość wykrycia wad lub niedrożności instalacji grzewczej, a także – co bardzo ważne – uzyskania informacji na temat poprawności montażu stolarki okiennej i drzwiowej, który, źle wykonany, często jest przyczyną strat ciepła.

Na badanie możemy zdecydować się także wtedy, gdy mimo wzmożonej pracy systemu ogrzewania trudno w naszym domu o poczucie komfortu cieplnego, a także, gdy podejrzewamy nieszczelność okien i drzwi oraz stwierdzamy zbyt niską temperaturę ścian.