Produkty

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o kicie i silikonie szklarskim

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o kicie i silikonie szklarskim

Uszczelnienie elementów wykonanych ze szkła przebiegnie szybko i sprawnie, jeśli wybierzemy do tego odpowiednie preparaty. Do naszej dyspozycji są tutaj kity i silikony szklarskie. Zobaczmy, jakimi właściwościami dysponują i o czym powinniśmy pamiętać, aplikując je!

Kit szklarskiKit szklarski – właściwości i zastosowanie

Jak sama nazwa wskazuje, kit szklarski wykorzystuje się najczęściej podczas wykonywania standardowych połączeń i uszczelnień szklarskich. Możemy również sięgnąć po niego przy wstawianiu szyb do okien z drewnianymi ramami, jak również podczas budowy zimowych ogrodów czy szklarni.

W jego składzie znajdziemy przede wszystkim kredę oraz pokost lniany. Stąd też druga nazwa preparatu – kit pokostowy. Do jego zalet zaliczamy przede wszystkim prostą aplikację i łatwe wygładzanie. Uzyskanie spoiny o estetycznym wyglądzie nie powinno nam sprawić trudności. Zaschnięty kit powinien być zwarty – jeśli się kruszy lub pęka, najprawdopodobniej był przechowywany w złych warunkach i stracił swoje właściwości. W tej sytuacji warto usunąć wadliwą spoinę i nałożyć ją od nowa, przy użyciu świeżego preparatu.

Uwaga!

Jeśli zależy nam na tym, aby silikon szklarski zachował swoje właściwości przez dłuższy czas, powinniśmy przechowywać go w odpowiednich warunkach – czyli w temperaturze od 5 do 30°C i bez dostępu powietrza.

Nakładanie silikonuDo zalet kitu szklarskiego należy również jego wydajność. Do uszczelnienia 1 m² ramy okiennej potrzebujemy od 0,22 do 0,60 kg preparatu – w zależności od konkretnego rodzaju oraz od sposobu szklenia, który wybraliśmy. Nie zapominajmy jednak o tym, że spoina potrzebuje sporo czasu na całkowite związanie – może to być nawet do 72 godzin.

Do czego wykorzystamy silikon szklarski?

Silikon szklarski również możemy zastosować do szklenia okien, jednak nie wszystkich – nie sprawdzi się w przypadku ram okiennych, które wykonano z PCV lub pomalowano farbą akrylową. Nadaje się z kolei doskonale do uszczelniania niemalowanych ram drewnianych lub tych, które zostały pokryte farbą alkidową. Możemy go również wykorzystać podczas fugowania płytek ceramicznych lub uszczelniania instalacji klimatyzacyjnych.

Kit szklarski CastoramaPreparat doskonale przylega do powierzchni gładkich, jak również tych lekko porowatych. Wykazuje też odporność na działanie promieniowania UV i zmiennej temperatury – najczęściej w zakresie od -60 do 200°C. Co ważne, wykonana nim spoina nie traci na estetyce pod wpływem działania czynników pogodowych – nie musimy więc martwić się tym, że z czasem się wybarwi.

Do naszej dyspozycji są dwa zasadnicze rodzaje silikonów szklarskich: neutralne oraz o utwardzaniu kwaśnym. Te pierwsze nadają się przede wszystkim do przyklejania lustra do ściany łazienkowej. Nie należy jednak używać ich w przypadku elementów wykonanych z metalu i szkła, gdyż mogą przyspieszać korozję. Silikonem szklarskim o twardym utwardzaniu uszczelnimy natomiast wszystkie szklane, emaliowane i glazurowane elementy – najczęściej sięga się po niego w łazienkach.

Koniecznie przeczytajmy też o tym, jak i czym uszczelnić okna.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Co może nam się przydać podczas uszczelniania?

Co może nam się przydać podczas uszczelniania?
Uszczelnianie to czynność, która często towarzyszy nam podczas ostatnich prac wykończeniowych w domu. Po jakimś czasie zaś, z pewnością będziem...
Czytaj więcej

Jak silikonować brodzik? Samodzielne uszczelnianie kabin prysznicowych

Jak silikonować brodzik? Samodzielne uszczelnianie kabin prysznicowych
Szukasz instrukcji, jak silikonować brodzik? Dobrze trafiłeś! Montaż każdej kabiny prysznicowej powinien być zakończony dokładnym uszczelnieniem miejs...
Czytaj więcej

Wyciskacze do kleju i silikonu – który wybrać

Wyciskacze do kleju i silikonu – który wybrać
Uszczelniacze, silikony sanitarne i kleje sprzedawane w tubach na dobre rozgościły się w naszych domach – bez nich nie wyobrażamy sobie prac rem...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o kicie i silikonie szklarskim