icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o kicie i silikonie szklarskim

Uszczelnienie elementów wykonanych ze szkła przebiegnie szybko i sprawnie, jeśli wybierzemy do tego odpowiednie preparaty. Do naszej dyspozycji są tutaj kity i silikony szklarskie. Zobaczmy, jakimi właściwościami dysponują i o czym powinniśmy pamiętać, aplikując je!

Kit szklarski – właściwości i zastosowanie

Jak sama nazwa wskazuje, kit szklarski wykorzystuje się najczęściej podczas wykonywania standardowych połączeń i uszczelnień szklarskich. Możemy również sięgnąć po niego przy wstawianiu szyb do okien z drewnianymi ramami, jak również podczas budowy zimowych ogrodów czy szklarni.

W jego składzie znajdziemy przede wszystkim kredę oraz pokost lniany. Stąd też druga nazwa preparatu – kit pokostowy. Do jego zalet zaliczamy przede wszystkim prostą aplikację i łatwe wygładzanie. Uzyskanie spoiny o estetycznym wyglądzie nie powinno nam sprawić trudności. Zaschnięty kit powinien być zwarty – jeśli się kruszy lub pęka, najprawdopodobniej był przechowywany w złych warunkach i stracił swoje właściwości. W tej sytuacji warto usunąć wadliwą spoinę i nałożyć ją od nowa, przy użyciu świeżego preparatu.

Uwaga!

Jeśli zależy nam na tym, aby silikon szklarski zachował swoje właściwości przez dłuższy czas, powinniśmy przechowywać go w odpowiednich warunkach – czyli w temperaturze od 5 do 30°C i bez dostępu powietrza.

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o kicie i silikonie szklarskim

Do zalet kitu szklarskiego należy również jego wydajność. Do uszczelnienia 1 m² ramy okiennej potrzebujemy od 0,22 do 0,60 kg preparatu – w zależności od konkretnego rodzaju oraz od sposobu szklenia, który wybraliśmy. Nie zapominajmy jednak o tym, że spoina potrzebuje sporo czasu na całkowite związanie – może to być nawet do 72 godzin.

Przeczytaj też: Piana montażowa – różne zastosowania

Do czego wykorzystamy silikon szklarski?

Silikon szklarski również możemy zastosować do szklenia okien, jednak nie wszystkich – nie sprawdzi się w przypadku ram okiennych, które wykonano z PCV lub pomalowano farbą akrylową. Nadaje się z kolei doskonale do uszczelniania niemalowanych ram drewnianych lub tych, które zostały pokryte farbą alkidową. Możemy go również wykorzystać podczas fugowania płytek ceramicznych lub uszczelniania instalacji klimatyzacyjnych.

Preparat doskonale przylega do powierzchni gładkich, jak również tych lekko porowatych. Wykazuje też odporność na działanie promieniowania UV i zmiennej temperatury – najczęściej w zakresie od -60 do 200°C. Co ważne, wykonana nim spoina nie traci na estetyce pod wpływem działania czynników pogodowych – nie musimy więc martwić się tym, że z czasem się wybarwi.

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o kicie i silikonie szklarskim

Do naszej dyspozycji są dwa zasadnicze rodzaje silikonów szklarskich: neutralne oraz o utwardzaniu kwaśnym. Te pierwsze nadają się przede wszystkim do przyklejania lustra do ściany łazienkowej. Nie należy jednak używać ich w przypadku elementów wykonanych z metalu i szkła, gdyż mogą przyspieszać korozję. Silikonem szklarskim o twardym utwardzaniu uszczelnimy natomiast wszystkie szklane, emaliowane i glazurowane elementy – najczęściej sięga się po niego w łazienkach.

Koniecznie przeczytajmy też o tym, Jak i czym uszczelnić okno? Instrukcja krok po kroku.