Produkty

Inteligentny dom – z centralą sterującą czy bez?

Inteligentny dom – z centralą sterującą czy bez?

Automatyka budynkowa to coś, co ostatnio cieszy się coraz większą popularnością wśród osób planujących budowę własnego domu. Wszystko za sprawą wygody i bezpieczeństwa, które takie rozwiązanie zapewnia domownikom. Do naszej dyspozycji są ich dwa warianty: z centralą sterującą lub bez niej. Zobaczmy, który z nich jest bardziej opłacalny!

Scentralizowana automatyka budynkowa – czym jest?

W systemach inteligentnego domu zwanych scentralizowanymi główny element stanowi centrala sterująca. Pozostałe moduły przynależące do instalacji pełnią jedynie funkcję wykonawczą. Ich rola ogranicza się do zbierania informacji o działających na system czynnikach i przekazywania ich do serwera – to tam podejmowana jest dopiero decyzja o tym, czy oraz jak wykonać konkretne zadanie. Czujniki i poszczególne odbiorniki odbierają z kolei bodźce z centrali, a następnie otrzymują proste, jednoznaczne polecenia do wykonania – np. „włącz”, „wyłącz”, „zmniejsz moc urządzenia o 50%”.

Na korzyść tego rozwiązania przemawia przede wszystkim to, że jest wyjątkowo proste w użytkowaniu. Dzięki temu, że wszystkie ważne operacje są wykonywane za pośrednictwem centrali, przeprogramowanie systemu nie powinno zatem sprawić nam trudności. Nie zajmie nam to też dużo czasu, gdyż wszystko można zrobić w jednym miejscu.

Czy wiesz, że...

Scentralizowany system inteligentnego domu posiada jednak jedną zasadniczą wadę. W przypadku awarii centrali sterującej następuje wyłączenie całej instalacji, a sterowanie poszczególnymi urządzeniami i modułami najczęściej przechodzi na tryb rozproszony.

System inteligentnego domu bez centrali sterującej – jak działa?

Systemy inteligentnego domu, które nie posiadają centrali sterującej nazywane są zdecentralizowanymi lub rozproszonymi. W wariancie tym wszystkie urządzenia i moduły są całkowicie autonomiczne, a sterowanie jednym z nich nie wpływa bezpośrednio na działanie drugiego. Są co prawda połączone w jedną instalację, lecz odbieranie trafiających do nich sygnałów przebiega w każdym z osobna – każdy odbiornik posiada własną elektronikę, która pozwala na przetwarzanie otrzymanych informacji i wykonywanie poleceń.

Największa zaleta takiej automatyki budynkowej polega na tym, że w przypadku awarii nie nastąpi wyłączenie całego systemu. Uszkodzony moduł przestanie działać, lecz nie wpłynie w żaden sposób na pracę pozostałych odbiorników. Brak centrali sterującej oznacza jednak, że aby przeprogramować system, należy zrobić to z osobna na każdym module, co może zająć sporo czasu.

Który system wybrać – z centralą czy bez niej?

Wydawać by się mogło, że najlepiej zainwestować w wariant rozproszony, gdyż ewentualne uszkodzenie nie spowoduje wyłączenia całej instalacji. Niestety w tej sytuacji trzeba się liczyć ze znacznie wyższym kosztem zakupu oraz instalacji systemu – musimy więc przemyśleć to, czy taka opcja nie przekracza naszych możliwości finansowych. Scentralizowana instalacja jest z kolei opcją łatwiejszą w codziennym użytkowaniu – sprawdzi się więc w przypadku osób, które nie radzą sobie z obsługiwaniem bardziej zaawansowanej techniki lub chcą zaoszczędzić podczas tego trochę czasu.

Więcej informacji na temat tego, jak zaplanować instalację inteligentnego domu, znajdziemy tutaj.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Inteligentny dom z produktami marki FIBARO - jak go stworzyć?

 Inteligentny dom z produktami marki FIBARO - jak go stworzyć?
Chcesz zadbać o bezpieczeństwo domowników i ochronić swój majątek przed kradzieżą lub szkodą? Wykorzystaj system FIBARO, aby stworzyć in...
Czytaj więcej

Urządzamy inteligentny dom – sterowanie oświetleniem

Urządzamy inteligentny dom – sterowanie oświetleniem
Inteligentny dom nie tylko daje poczucie komfortu, ale dba również o naszą kieszeń. Automatycznie działające oświetlenie, którym możemy zdalnie st...
Czytaj więcej

Urządzenia służące do sterowania oświetleniem – przegląd

Urządzenia służące do sterowania oświetleniem – przegląd
Sterowanie oświetleniem to jedno z rozwiązań, które przybliża nas do inteligentnego domu. Wbrew pozorom nie jest ono trudne do zastosowania. Aby...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Inteligentny dom – z centralą sterującą czy bez?