Produkty

Jak dbać o drożność rur odpływowych w kuchni?

Jak dbać o drożność rur odpływowych w kuchni?

Zlew kuchenny, zwłaszcza jeśli jest często używany, kieruje ku rurom odpływowym wodę zanieczyszczoną i zawierającą fragmenty umytych składników użytych do przygotowania potraw. Ich duża ilość ogranicza drożność rur. Co zrobić, by uniknąć samoczynnego zatkania się odpływu?

Oznaki zwiastujące rychłą katastrofę

Z początku dobiega nas nieprzyjemny zapach w najbliższej okolicy kuchennej armatury. Następnie możemy zaobserwować, że kierująca się do odpływu woda utraciła swój impet i wolniej opuszcza wnętrze jednej lub dwu używanych w zlewie komór. Kiedy cienka warstwa cieczy zaczyna zalegać na dnie, zaczyna nas o tym informować kolejny zmysł – słyszymy, że sporadycznie spadające z wylewki krople nie osuwają się bezgłośnie ku odpływowi, ale, głośno kapiąc, powiększają coraz bardziej pokaźnych rozmiarów kałużę, jaka zagościła w naszej kuchni. Kiedy w końcu próbujemy przepchać cienkim patyczkiem okolice syfonu, a nasze starania skutkują jedynie pozostałościami tłustej mazi na rękach, mamy pewność, że zlew się zatkał i przyszedł czas na radykalne działania naprawcze.

Zlewozmywak stalowy Deante Maestro 1-komorowy z ociekaczem i deską
Zlewozmywak stalowy Deante Maestro 1-komorowy z ociekaczem i deską

Co możemy zrobić w przyszłości, aby uniknąć przymusowego przystanku w na drodze kulinarnych dokonań i oddalić prawdopodobieństwo przeniesienia ich niezbędnej do wykonania części do łazienki? Zanim odpowiemy na tak zadane pytanie, przywrócimy kuchennemu basenowi z zanieczyszczoną wodą jego dawną funkcjonalność i nieskazitelny wygląd.

Zlew się zatkał – co robić?

Syfon zlew 1 komora z przelewem
Syfon zlew 1 komora z przelewem

Wyszczególnione poniżej sposoby usunięcia zatorów blokujących swobodny spływ wody dotyczą w większości nie tylko kuchennej instalacji sanitarnej, ale również łazienkowej i możemy je zastosować w przypadku umywalek, wanien, a także kratek odpływowych zamocowanych w podłożu kabin prysznicowych. Jednak cechą szczególną odpływów kuchennych jest to, przenika do ich wnętrza tłusta woda wraz z fragmentami organicznymi. Ryzyko powstania zastoin i zablokowania odpływu wzrasta z brakiem zachowania spadku w rurach i zbyt dużą odległością dzielącą syfon od pionu kanalizacyjnego.

Jeśli odpływ samoistnie się uszczelnił tuż pod wylotem zlewozmywaka i nie sięga kolanek syfonu, najpewniej pomoże nam przepychacz. Kształt gumowego bądź wykonanego z tworzywa sztucznego kielicha na długim trzonku jest charakterystyczny i powszechnie znamy, podobnie jak sposób działania narzędzia polegający na wykorzystaniu siły ssącej.

Kiedy zlokalizujemy blokadę organiczną wewnątrz syfonu i zastosowane przez nas środki nie przyniosły zadowalającego rezultatu, możemy chwilowo odłączyć go od całości instalacji, by usunąć zanieczyszczenia ręcznie, na przykład pod silnym strumieniem wody z węża prysznicowego z odkręconą słuchawką. Jeśli uprzednio odpowiednio zabezpieczymy przestrzeń pod zlewem przed wyciekiem brudnej wody, który będzie miał miejsce, zadanie to będzie łatwe do przeprowadzenia. Ponieważ komponenty kuchennego systemu sanitarnego zbudowane są najczęściej z tworzywa sztucznego i spojone za pomocą połączeń gwintowych, ich demontaż i późniejsze wkręcenie zlikwidują awaryjną sytuację.

Sprężyna do udrażniania Macallister 5 m x 6 mm
Sprężyna do udrażniania Macallister

Jakich narzędzi używają do tego celu specjaliści?

Jeśli zator jest umiejscowiony w dalszej części rury odpływowej, należy użyć sposobów mechanicznych i rozbić go od wewnątrz. Służy do tego celu sprężyna do udrożniania rur kanalizacyjnych. Jej początek wprowadzany jest do odpływu do momentu, aż natrafi na przeszkodę – przyczynę kuchennych niedogodności. Ponieważ od strony wlotu sprężyna zakończona jest korbą, obracanie nią zwiększa obszar ingerencji mechanicznej i przyspiesza usunięcie samoistnie wytworzonego korka. Podobnie jak w przypadku przepychacza, także spirala sanitarna dostępna jest w zmodyfikowanej wersji z napędem elektrycznym.

Energią czerpaną z sieci zasilane są również urządzenia specjalistyczne, których podstawowe wyposażenie zawarte w zestawie zawiera podzielone na odcinki giętkie wały o zróżnicowanej średnicy i odmiennych kształtach końcówek oraz napęd umożliwiający rotację przewodu wprowadzanego na głębokość nawet do 30 m z szybkością około 400 obrotów na sekundę.

Na innej zasadzie działają urządzenia wykorzystujące do usunięcia przeszkody siłę powietrza pod ciśnieniem do 0,4 MPa. Pamiętajmy jednak, że taki powietrzny pocisk nie w każdym przypadku spełni swoją rolę – w pierwszej kolejności stosowany jest do usuwania osadów odkładających się po wewnętrznej stronie rur odpływowych. Gdyby w ten sam sposób potraktować przypominającą korek zaporę, urządzenie ciśnieniowe może nie rozbić jej struktury, ale przemieścić w głąb kanalizacji, co sprawi, że skuteczne usunięcie awarii stanie się znacznie bardziej utrudnione.

Czy wiesz, że…

Z koniecznością działań doraźnych w obliczu powstałego złogu organicznego za pomocą preparatów chemicznych związane jest niebezpieczeństwo
ich zbyt obfitego użycia. Dlaczego? Jeśli użyty środek w postaci na przykład proszku lub gęstego żelu wniknie w nadmiarze do wnętrza rury, wytworzy
na organicznej przeszkodzie korek, szczelnie go oblepiając. Ten, jeśli nie wejdzie w całości w reakcję z wodą, stwardnieje i na tyle skutecznie
zablokuje odpływ, że konieczne będzie wezwanie specjalisty z odpowiednim sprzętem – będzie nim maszyna ciśnieniowa.
Od skuteczności jej działania zależeć będzie wtedy, czy nie staniemy przed koniecznością wymiany zapchanego fragmentu rury, co związane
będzie z przeprowadzeniem nieoczekiwanego remontu.

 Jak przeciwdziałać?

Prostym i skutecznym sposobem ograniczenia ilości zanieczyszczeń wpadających do rury odpływowej jest zastosowanie dodatkowego sitka, które wychwytuje największe fragmenty pozostałości po myciu, czyszczeniu i obieraniu. Jeśli czynności kuchenne wymagają od nas zgromadzenia większej ilości wody w zlewozmywaku, służącej na przykład do płukania szpinaku, idealny będzie korek zintegrowany z sitkiem i dodatkową uszczelką uniemożliwiającą niekontrolowane wypływanie wody.

Syfon uniwersalny 1,1/2 cala x 40 cm chrom
Syfon uniwersalny 1,1/2 cala x 40 cm chrom

Mocuje się go za pomocą wkrętaka krzyżowego, a uniesienie gumowej zatyczki powoduje jednoczesne pozostanie w tym samym miejscu sitka, który filtruje wypływającą wodę. Z racji pełnionej przez siebie funkcji wymaga częstego czyszczenia pod silnym strumieniem wody i za pomocą detergentów – należy też sukcesywnie usuwać zebrane w nim resztki pokarmów, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury i w zawilgoconym środowisku staną się wkrótce siedliskiem bakterii.

Czy wiesz, że…

Nawet bardzo dokładne starania o to, by resztki organiczne nie przedostały się do odpływu wody, powodując jego zatkanie, nie są gwarancją jego
długotrwałej i całkowitej przepustowości. Obecność osadów, jakie gromadzą się wewnątrz rury, powodują nie tylko pozostałości ziemi po myciu warzyw,
skrawki mięs, warzyw i owoców czy grudki niedojedzonych potraw pochodzące z umytych naczyń. W dużym stopniu do powstania zatoru przyczynia
się również tłuszcz zawarty w wodzie transportowanej przez odpływ. Wstępne jego oddzielenie od wody przed wprowadzeniem jej do kanalizacji jest
co prawda możliwe, ale technologicznie nieopłacalne.

 Pozostaje nam dbać, by warstwa osadów na wewnętrznych ściankach rury odpływowej była jak najcieńsza. Tutaj właśnie z pomocą przychodzą nam preparaty chemiczne, które – stosowane sukcesywnie – pozwalają nam zachować na długo gładkość wewnętrznej powierzchni rur. Jest to zarazem dobry czas, by zastosować substancje o konsystencji gęstej (żelu), jak również w postaci stałej (rozdrobnionego proszku) – w takim przypadku, gdy warstwa preparatu osadza się na cienkiej warstwie zanieczyszczeń i usuwa je, pod naporem wody chemikalia transportowane są do dalszej części odpływu bez ryzyka zapchania całej średnicy rury.

Osprzęt do zlewozmywaka Kuchinox
Osprzęt do zlewozmywaka Kuchinox
Zlewozmywak stalowy Franke Basil 2-komorowy bez ociekacza
Zlewozmywak stalowy Franke Basil

Nowoczesna armatura w roli filtra zanieczyszczeń

Ciekawym i skutecznym w staraniach o czystość wnętrza rur sposobem jest zastosowanie specjalnej armatury. Jej konstrukcja z jednej strony przypomina nakładki w formie sitek nakładanych na wylot zlewu, z drugiej – wydłużony kształt i powierzchnia pełna niewielkich otworów przywodzą na myśl skojarzenie z metalowym zaparzaczem do herbaty liściastej. Jest zmodyfikowaną co do kształtu i udoskonaloną w działaniu nakładką na dno zlewu. Jest też nieco bardziej przyjazna w użyciu – w przeciwieństwie do plastikowych okrągłych sitek, nie ma potrzeby zagarniać gąbką do jej wnętrza okolicznych odpadków zalegających dno zlewozmywaka – w tym wypadku jedyne, co robimy, to zdejmujemy zatyczkę, która go przykrywa, wyciągamy podłużny cedzak pełen resztek jedzenia i w wygodny sposób przenosimy wprost do kosza na śmieci, który przez to że zwykle jest w kuchniach stawiamy w okolicach szafki zlewowej, znajduje się dosłownie pod ręką. Oczyszczony, przenośny syfon z powrotem może zająć swoje miejsce, a jeśli w naszej kuchni ani nie przygotowujemy potraw, ani nie zmywamy naczyń, można zrezygnować z jego założenia – armatura będzie sprawnie działać również bez niego.

Kolejnym przykładem urządzenia, w którym resztki organiczne są usuwane, jest młynek. Jeśli nawet stosowanie sitek na dno zlewozmywaka nie zapobiega skutecznie ich przenikaniu do syfonu, można przyjąć ich obecność za pewnik. Ale nim ciśnienie wody umożliwi im przedostanie się przez labirynt wnętrza rury, wystarczy je uprzednio do tego stopnia rozdrobnić, by nie zatykały wlotu do kanalizacji.

Rozwiązanie takie – i to dosłownie – minimalizuje zagrożenie czające się tuż pod komorą zlewozmywaka. Zasilane jest napięciem 230 V, uruchamiane włącznikiem, a jego noże tnące radzą sobie nawet z niewielkimi kośćmi. Wraz z innymi odpadkami gromadzą się one na dnie młynka, pod zlewozmywakiem, a w dalszą drogę ku ściekom ruszą dopiero odpowiednio przygotowane do przeprawy przez newralgiczną część instalacji sanitarnej, jaką jest syfon.

 

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jaki zlewozmywak do kuchni wybrać?

Jaki zlewozmywak do kuchni wybrać?
Wbrew pozorom znalezienie odpowiedniego zlewozmywaka nie jest takie proste. Do wyboru masz modele jedno- lub dwukomorowe, robione ze stali nierdzewnej...
Czytaj więcej

Młynek do odpadów – jak działa, jak go zamontować i jaki młynek wybrać?

Młynek do odpadów – jak działa, jak go zamontować i jaki młynek wybrać?
Kuchnia to miejsce, w którym znajduje się sporo odpadków po jedzeniu. Jak sobie z nimi poradzić? Z pomocą przychodzi nam tutaj młynek do...
Czytaj więcej

Rozdrabniacze w domowym zlewie – za i przeciw

Rozdrabniacze w domowym zlewie – za i przeciw
Rozdrabniacze do odpadów, popularnie nazywane również młynkami, nie zyskały jeszcze w naszym kraju dużej popularności. Nie oznacza to jednak, że nie s...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak dbać o drożność rur odpływowych w kuchni?