Produkty

Koszenie trawy przed zimą – kiedy powinno się odbyć?

Koszenie trawy przed zimą – kiedy powinno się odbyć?

Dbałeś o trawnik przez cały rok, robiąc wszystko, aby prezentował się estetycznie? Pozwól mu odpocząć w porze zimowej. Aby trawnik bujnie rozkrzewił się na wiosnę, przygotuj go odpowiednio – bardzo ważne jest zwłaszcza ostatnie koszenie trawnika przed zimą. Dowiedz się, jak przygotować trawnik do zimy i dlaczego jest to tak istotne.

Przejdź do następnych akapitów:

Dlaczego koszenie trawy przed zimą jest tak ważne?

Jeśli chcesz, aby darń dobrze zniosła zimowe niskie temperatury i zalegający śnieg, musisz wykonać kilka ważnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jak przygotować trawnik na zimę? Podstawą jest dokładne skoszenie trawnika. Dzięki temu trawnik przetrwa zimowe chłody, a wiosną szybko wróci do dobrej formy. 

Skoszenie trawy wraz z przeprowadzeniem innych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak odpowiednie nawożenie, pomoże Ci zapobiec zniszczeniu trawnika. W efekcie nie wystąpią ubytki darni i „łyse placki” na trawniku, trawa nie wyblaknie ani nie pojawią się na niej naloty grzybni (tzw. pleśń śniegowa). Prawidłowo skoszony trawnik przed zimą nie będzie miał patogenów grzybowych, a jego korzenie nie przemarzną.

Koszenie trawy przed zimą – kiedy je wykonać?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak przygotować trawnik na zimę, musisz również wiedzieć, kiedy należy to zrobić. Termin zależy od warunków pogodowych występujących na danym obszarze. Gdy jesień jest wilgotna i ciepła, trawa nadal dość intensywnie rośnie, co wiąże się z koniecznością jej regularnego koszenia (zwykle co około 2 tygodnie).

Zazwyczaj ostatnie koszenie trawy przed zimą w naszym klimacie należy wykonać w połowie października, czyli około 20 dni przed zakończeniem wegetacji. W przypadku, gdy jesień jest ciepła, a ochłodzenie i pierwsze przymrozki nadchodzą znacznie później niż zwykle, koszenie można przesunąć na początek listopada lub nawet nieco później. Co się stanie, gdy ten zabieg wykonasz zbyt wcześnie? W takiej sytuacji pod wpływem ciepłej pogody trawa znowu urośnie wysoko, a w efekcie będziesz musiał powtórzyć koszenie. Dlatego ważna jest systematyczna obserwacja warunków pogodowych i dostosowanie do nich terminu koszenia.

koszenie-trawy-przed-zima

Na jaką wysokość skosić trawnik na jesień?

Podczas koszenia pamiętaj o przycięciu trawy na odpowiednią wysokość. To bardzo istotne dla zdrowego rozwoju darni. Wykonaj koszenie trawy przed zimą nieco wyżej niż w okresie wiosny i lata. Zbyt krótko przycięty trawnik na jesień jest narażony na przemarzanie korzeni, co wiąże się z niedostatecznym odrośnięciem roślin wiosną. W trawie, która zostanie przycięta zbyt wysoko, mogą pojawić się groźne choroby grzybowe, przez co trawnik będzie słabiej odrastał w kolejnym sezonie. Ponadto ścięcie zbyt małej ilości trawy może doprowadzić do stworzenia okrywy śnieżnej, co z kolei powoduje gnicie roślin.

Optymalna wysokość ostatniego koszenia to około 4-5 cm. Pozwoli ona zgromadzić trawie odpowiednią ilość składników pokarmowych znajdujących się w nasadach pędów. Składniki te są konieczne do właściwego przezimowania darni, a następnie do jej odrośnięcia na wiosnę.

Pamiętaj, aby nie pozostawiać skoszonych resztek na trawniku, ponieważ pokos może zacząć gnić pod śniegiem. Ostatnie koszenie trawnika przed zimą najlepiej wykonaj za pomocą kosiarki z koszem. Jeśli nie posiadasz takiego urządzenia, to po koszeniu dokładnie wygrab ręcznie resztki trawy i roślin. Do tego celu możesz wykorzystać sprężynowe grabie o długich, gęstych i płaskich zębach. Narzędzie to doskonale radzi sobie ze zbieraniem drobno pociętej trawy.

Co zrobić po skoszeniu trawnika?

Świeżo skoszony trawnik przed zimą jest wrażliwy na suszę. Dlatego po przeprowadzeniu tego zabiegu należy go koniecznie podlać. Resztki trawy, drobne gałęzie, liście czy fragmenty innych roślin dokładnie wygrab. Skoszoną trawę możesz następnie przeznaczyć jako okrycie roślin na zimę. Alternatywą jest też dodanie jej do kompostu. Przedtem jednak lepiej przesusz ją przez kilka dni, aby nie zgniła w kompostowniku. Po ostatnim skoszeniu trawnika przed zimą zaleca się również rozrzucenie na glebę nawozu kompostowego.

Dlaczego śnieg i mróz są groźne dla trawnika?

Śnieg, lód i mróz w naszym klimacie nie są niczym niezwykłym. Co więcej, nie tylko dodają uroku ogrodowi, tworząc wyjątkowy, śnieżny krajobraz, ale również sprawiają, że okryte nim rośliny lepiej zimują. Nie zawsze jednak tak się dzieje – niekiedy niskie temperatury i zalegający śnieg mogą sprawiać kłopoty.

Kiedy po odwilży przychodzi mróz, a jednocześnie dni są słoneczne, ale noce mroźne, na trawie może powstać lodowa skorupa. Jest ona szczególnie niebezpieczna dla trawy. Znajdujące się pod skorupą źdźbła, pozbawione dostępu do powietrza, są bardzo narażone na pleśń śniegową. To choroba trawy objawiająca się różowym lub białym nalotem. Niezwalczana pleśń prowadzi do obumierania traw. W przypadku wystąpienia pleśni koniecznie jest przeprowadzenie prac regeneracyjnych na wiosnę.

Skorupa z lodu i śniegu wpływa też negatywnie na inne rośliny rosnące na trawniku, np. rośliny cebulowe, które rozwijają się wczesną wiosną. Dlatego też skorupę należy rozbijać. Ponadto nie zaleca się wydeptywania ścieżek w śniegu na trawniku, ponieważ pod ubitym nogami śniegiem trawa może nie przetrwać.

Łatwym i skutecznym sposobem na pozbycie się lodu i śniegu z nawierzchni jest posypanie jej solą kuchenną (czyli chlorkiem sodu), ewentualnie chlorkiem wapnia. To częsta metoda stosowana przy pozbywaniu się zmarzliny z ulic, chodników czy podjazdów. I tylko w takich miejscach powinna być stosowana! Pamiętaj, aby nie posypywać trawnika solą. Przedostająca się do gleby sól jest bardzo szkodliwa dla trawy i innych roślin. Prowadzi do powstania tzw. suszy fizjologicznej, która polega na tym, że rośliny nie są w stanie pobierać wody z gruntu nasyconego związkami soli. W rezultacie zaczynają chorować i niestety po pewnym czasie zamierają.

koszenie-trawy-przed-zima

Koszenie trawy przed zimą i inne zabiegi pielęgnacyjne

Pamiętaj, że koszenie trawy przed zimą to niejedyne zabiegi służące pielęgnacji i zabezpieczeniu trawnika. Zaleca się także odpowiednie nawożenie trawnika preparatami zawierającymi potas i fosfor, ale pozbawionymi azotu. Wykonaj też aerację spulchniającą glebę i umożliwiającą wniknięcie w jej głąb składników mineralnych i wody. Przydatna okaże się również delikatna wertykulacja, dzięki której ściągniesz z powierzchni gleby pozostałe części uschniętych roślin. Najlepiej wykonaj ją na około 2-3 tygodnie przed zapowiadanymi przymrozkami.

Wiesz już, jak przygotować trawnik do zimy, aby wyrósł zdrowy, bujny i gęsty na wiosnę. Zastosowanie się do wymienionych wskazówek z pewnością pozwoli Ci cieszyć się ładnym, zielonym i zadbanym trawnikiem w kolejnym sezonie.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Nawożenie trawnika – kiedy i jak to robić?

Nawożenie trawnika – kiedy i jak to robić?
Prawidłowe nawożenie trawnika to zagwarantowanie mu pięknego koloru, pobudzenie rozwoju, poprawa jego jakości oraz należyte przygotowanie do zimy. Jak...
Czytaj więcej

Koszenie trawy – jak robić to prawidłowo?

Koszenie trawy – jak robić to prawidłowo?
Gęsty, soczyście zielony trawnik to marzenie wielu osób posiadających własny ogród. O tym, czy uda się je zrealizować, będzie w dużej mierze decydował...
Czytaj więcej

Przygotowanie trawnika z rolki do nowego sezonu

Przygotowanie trawnika z rolki do nowego sezonu
Chyba nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie ogrodu bez zielonego, równo przyciętego trawnika. Coraz częściej rezygnujemy jednak z tradycyjnego wysiew...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
29.01.2016
Trochę za późno na to w tym roku, ale ta wiedza przyda mi się na następny bo wprowadzamy się właśnie do własnego domu. W ogóle dużo czytam i muszę przyznać, że u Was jest dużo przydatnych artykułów. Tak trzymać!

Ocena i komentarz dla:

Koszenie trawy przed zimą – kiedy powinno się odbyć?