Produkty

Jak malować meble w okleinie?

Jak malować meble w okleinie?

Meble pokryte okleiną są popularnym rozwiązaniem stosowanym we wszystkich pomieszczeniach. Jeśli ich powierzchnia ulegnie zniszczeniu bądź znudzi nam się ich kolor, nie spisujmy ich na straty, ponieważ w łatwy sposób możemy je przemalować. Jak zrobić to skutecznie i trwale?

Malowanie mebli wałkiemMeble w okleinie, czyli jakie?

Meble okleinowe możemy spotkać w każdym pomieszczeniu. Modne szafki łazienkowe nadają wnętrzom schludny charakter, a kolorowe okleiny na meblach w pokoju dziecięcym tworzą radosną atmosferę. Meble w okleinie możemy kupić gotowe, ale możemy też pokryć je okleiną sami.

Meble okleinowe to meble pokryte samoprzylepną folią PCV o wybranym kolorze i zabezpieczone laminatem. W trakcie produkcji na powierzchnię nanoszony zostaje nadruk w fotograficznej rozdzielczości, co gwarantuje większy efekt. Wzór jest zapętlony, więc po docięciu okleiny fragmenty łatwo dopasować. Okleina jest trwała i odporna na zarysowania, dzięki czemu pokryte nią meble posłużą nam na długo.

Przygotowanie mebli w okleinie do malowania

Dokładne i szczelne pokrycie okleiny farbą będzie znacznie łatwiejsze po usunięciu elementów wystających. Z tej przyczyny na czas odnawiania mebla poleca się zdjąć z niego uchwyty, klamki, zaczepy, zawiasy.

Kolejnym krokiem jest dokładne umycie, odtłuszczenie i osuszenie płyt pokrytych okleiną. Do odtłuszczenia przyda nam się benzyna ekstrakcyjna bądź rozpuszczalnik. Meble warto też zmatowić papierem bądź gąbką ścierną – koniecznie wzdłuż rysunku deseniu. Nie należy ich za to szlifować.

Jeśli planujemy pomalować całość mebli, nie musimy przygotowywać ich w żaden inny sposób. W malowaniu wybranych fragmentów pomoże nam taśma, która ochroni fragmenty mające pozostać w oryginalnym kolorze.

MNiebieski parawan alowanie mebli w okleinie

Malowanie mebli w okleinie wymaga czasu i precyzji. Poprzedza je pokrycie powierzchni warstwą podkładową. Następnie farbę właściwą – najlepiej ftalową – nakłada się cienkimi warstwami i w wolnym tempie. Wałek z gąbki rozprowadzi farbę lepiej niż pędzel, a przy okazji nie pozostawi śladów. Jeśli jednak zależy nam na uzyskaniu efektu niedbałości lub stylistyki retro, możemy sięgnąć po pędzel i malować nim w sposób nieregularny.

Trzeba liczyć się z tym, że meble w okleinie potrzebują kilku warstw, zanim poprzedni kolor zostanie całkowicie zasłonięty – zwłaszcza gdy jest ciemny. Kolejne warstwy farby nanosimy po wyschnięciu poprzednich, nie wcześniej. Zazwyczaj konieczne są trzy lub cztery warstwy.

Drobne elementy dekoracyjne, zagłębienia i inne trudno dostępne miejsca można domalować niewielkim pędzlem.

Porada eksperta

Dla utrwalenia osiągniętego efektu oraz zabezpieczenia mebli możemy pokryć je lakierem. Preparat o bezbarwnym kolorze nada im blasku, co wpłynie na optyczne powiększenie przestrzeni, w której ustawimy meble.

Po wyschnięciu mebli możemy z powrotem założyć części wystające, a więc klamki i zawiasy. By nadać szafkom zupełnie świeży charakter, uchwyty możemy wymienić na nowe.

Okleina CastoramaMalowanie mebli – inspiracje

Jeśli chcemy upodobnić mebel do reszty, wybór koloru farby nie będzie stanowił problemu. Możemy jednak zdecydować się na podkreślenie stylu danej szafki poprzez skontrastowanie jej barwy z resztą aranżacji. Na ciemnym tle – przy ciemnobrązowych meblach lub szarej tapecie – świetnie sprawdzi się mebel pokryty farbą szarą. I przeciwnie: w jasnym pokoju nowoczesna czerwona komoda z pewnością będzie przyciągać spojrzenia.

Dzięki zmianie koloru szaf i wymianie uchwytów otrzymujemy mebel zupełnie nieprzypominający poprzedniego. To szybki i prosty sposób na odświeżenie mieszkania bez ponoszenia zbędnych wydatków.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak okleić meble - sprawdź, jak szybko odświeżyć wygląd mebli

Jak okleić meble - sprawdź, jak szybko odświeżyć wygląd mebli
Jeśli znudził Ci się wygląd wnętrza, ale nie masz możliwości wymiany wyposażenia, postaw na tańsze i łatwiejsze rozwiązania. Sprawdź, jak okleić meble...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - jak przykleić obrzeża meblowe na 3 sposoby?

Instrukcja wideo - jak przykleić obrzeża meblowe na 3 sposoby?
Meble straciły na estetyce? Zanim zdecydujemy się na zakup nowych, najpierw spróbujmy je uratować – np. oklejając je nowym obrzeżem meblo...
Czytaj więcej

Okleina meblowa – co warto o niej wiedzieć?

Okleina meblowa – co warto o niej wiedzieć?
Jeśli chcemy niewielkim kosztem przerobić komodę lub szafkę, możemy zastosować okleinę meblową – to prosty i niedrogi sposób na uzyskanie całkiem nowe...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak malować meble w okleinie?