Produkty

Jak możemy sterować oświetleniem ogrodu?

Jak możemy sterować oświetleniem ogrodu?

Decydując się na zainstalowanie oświetlenia w naszym ogrodzie, zyskujemy duży komfort użytkowy. Aby oświetlenie było w pełni funkcjonalne, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego systemu sterowania, przekładające się na wygodę i oszczędność. Na jakie rozwiązania możemy się zdecydować?

pomost iluminowanyZ domu z czy z ogrodu?

Jednym z najbardziej powszechnych rozwiązań, na jakie mamy możliwość się zdecydować, jest zainstalowanie tradycyjnych włączników, za pośrednictwem których będziemy w stanie włączać i wyłączać światło w ogrodzie. Możemy je zainstalować w różnych strefach ogrodowej przestrzeni, co będzie się wiązało z koniecznością zastosowania produktów bryzgoszczelnych, stworzonych specjalnie do funkcjonowania w warunkach zewnętrznych. Znacznie wygodniejsze jest jednak zastosowanie włączników wewnątrz domu, skąd będziemy mogli decydować o włączaniu i wyłączaniu oświetlenia w poszczególnych strefach ogrodu bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Będzie to szczególnie komfortowe w trakcie niepogody.

Czujniki

Coraz popularniejsze jest też sterowanie oświetleniem ogrodu za pomocą czujników zmierzchowych, czasowych i czujników ruchu, które działają samoczynnie i tym samym wyręczają nas z niemal wszystkich obowiązków. Każdy z czujników działa na zasadzie reakcji na określony bodziec. Czujniki zmierzchowe uruchamiają oświetlenie ogrodowe, kiedy na zewnątrz robi się dostatecznie ciemno. Kiedy światło dzienne osiąga odpowiednie natężenie, wówczas oświetlenie w naszym ogrodzie jest automatycznie wyłączane. System ten może być też połączony z dzwonkiem do drzwi i reagować np. na otwieranie się furtki wejściowej. Czujniki czasowe działają na podobnej zasadzie, ale w ich przypadku koniecznością jest przeprogramowanie w sytuacji zmian czasowych. Oświetlenie działające za pośrednictwem czujników ruchu załącza się zaś, kiedy te wykrywają ruch w swoim pobliżu, co jest szczególnie przydatne w przypadku miejsc pobliskich domowi, np. na tarasie.

Inteligentne sterowanie lampa halogenowa

Do takiego możemy zaliczyć sterowanie za pomocą pilota radiowego, którego z łatwością zmieścimy w kieszeni. Taki system wykorzystuje odbiorniki dopuszkowe, które łączą poszczególne elementy odbiornikowe. Instalacja, montowana często na dachu budynku, umożliwia nam bardzo wygodne sterowanie oświetleniem nie tylko w ogrodzie, ale także wewnątrz naszego domu. Coraz większą popularnością cieszy się też system działający w standardzie KNX/EIB, który uzależnia sterowanie oświetleniem od czujników pogodowych i nad którym możemy sprawować kontrolę za pomocą internetu czy wiadomości sms. Podobnie jak w systemie radiowym, także tutaj stacja pogodowa znajduje się na dachu budynku i na bieżąco analizuje niezbędne dane, do których potrafi dostosować nawet odpowiednie natężenie światła.

Zegar astronomiczny

Oświetlenie w naszym ogrodzie jesteśmy też w stanie regulować według faz księżyca dzięki specjalnym zegarom sterującym, które uwzględniają poszczególne pory roku. Są one odpowiedzialne za ustalanie położenia geograficznego i dokładne określanie wschodów i zachodów słońca, według których załączane i wyłączane jest światło w ogrodzie. Zegary astronomiczne posiadają też tradycyjny wyłącznik, który możemy kontrolować ręcznie.

 

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak działa inteligentna żarówka? Wszystko, co musisz wiedzieć

Jak działa inteligentna żarówka? Wszystko, co musisz wiedzieć
Chciałbyś wypróbować technologię smart w swoim domu, ale nie wiesz, od czego zacząć? Postaw na inteligentne sterowanie oświetleniem. Nawet jedn...
Czytaj więcej

Alejki ogrodowe – jak je oświetlić?

Alejki ogrodowe – jak je oświetlić?
Ponieważ ścieżki wytyczone i utwardzone brukowaną nawierzchnią służą do poruszania się również po zapadnięciu zmroku, przydatne będzie ich oświetlenie...
Czytaj więcej

Jak wykonać efektowne oświetlenie ogrodu?

Jak wykonać efektowne oświetlenie ogrodu?
Ogród służy nam nie tylko za dnia, ale również wieczorem i w nocy, a jego urokliwa sceneria jest plastyczną ilustracją długich konwersacji. Dodamy pos...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak możemy sterować oświetleniem ogrodu?