Z domu z czy z ogrodu?
Jednym z najbardziej powszechnych rozwiązań, na jakie mamy możliwość się zdecydować, jest zainstalowanie tradycyjnych włączników, za pośrednictwem których będziemy w stanie włączać i wyłączać światło w ogrodzie. Możemy je zainstalować w różnych strefach ogrodowej przestrzeni, co będzie się wiązało z koniecznością zastosowania produktów bryzgoszczelnych, stworzonych specjalnie do funkcjonowania w warunkach zewnętrznych. Znacznie wygodniejsze jest jednak zastosowanie włączników wewnątrz domu, skąd będziemy mogli decydować o włączaniu i wyłączaniu oświetlenia w poszczególnych strefach ogrodu bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Będzie to szczególnie komfortowe w trakcie niepogody.
Czujniki
Coraz popularniejsze jest też sterowanie oświetleniem ogrodu za pomocą czujników zmierzchowych, czasowych i czujników ruchu, które działają samoczynnie i tym samym wyręczają nas z niemal wszystkich obowiązków. Każdy z czujników działa na zasadzie reakcji na określony bodziec. Czujniki zmierzchowe uruchamiają oświetlenie ogrodowe, kiedy na zewnątrz robi się dostatecznie ciemno. Kiedy światło dzienne osiąga odpowiednie natężenie, wówczas oświetlenie w naszym ogrodzie jest automatycznie wyłączane. System ten może być też połączony z dzwonkiem do drzwi i reagować np. na otwieranie się furtki wejściowej. Czujniki czasowe działają na podobnej zasadzie, ale w ich przypadku koniecznością jest przeprogramowanie w sytuacji zmian czasowych. Oświetlenie działające za pośrednictwem czujników ruchu załącza się zaś, kiedy te wykrywają ruch w swoim pobliżu, co jest szczególnie przydatne w przypadku miejsc pobliskich domowi, np. na tarasie.
Inteligentne sterowanie
Do takiego możemy zaliczyć sterowanie za pomocą pilota radiowego, którego z łatwością zmieścimy w kieszeni. Taki system wykorzystuje odbiorniki dopuszkowe, które łączą poszczególne elementy odbiornikowe. Instalacja, montowana często na dachu budynku, umożliwia nam bardzo wygodne sterowanie oświetleniem nie tylko w ogrodzie, ale także wewnątrz naszego domu. Coraz większą popularnością cieszy się też system działający w standardzie KNX/EIB, który uzależnia sterowanie oświetleniem od czujników pogodowych i nad którym możemy sprawować kontrolę za pomocą internetu czy wiadomości sms. Podobnie jak w systemie radiowym, także tutaj stacja pogodowa znajduje się na dachu budynku i na bieżąco analizuje niezbędne dane, do których potrafi dostosować nawet odpowiednie natężenie światła.
Zegar astronomiczny
Oświetlenie w naszym ogrodzie jesteśmy też w stanie regulować według faz księżyca dzięki specjalnym zegarom sterującym, które uwzględniają poszczególne pory roku. Są one odpowiedzialne za ustalanie położenia geograficznego i dokładne określanie wschodów i zachodów słońca, według których załączane i wyłączane jest światło w ogrodzie. Zegary astronomiczne posiadają też tradycyjny wyłącznik, który możemy kontrolować ręcznie.