Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak pomalować drzwi - przewodnik krok po kroku

Chcesz odświeżyć swoje drzwi wejściowe? A może masz ochotę zmienić wystrój wnętrza i przemalować drzwi wewnętrzne? Podpowiadamy, jak poprawnie wykonać malowanie drzwi drewnianych oraz z okleiny. Zobacz, także, jak powinno wyglądać malowanie futryn. Oto praktyczny przewodnik krok po kroku.

Jak pomalować drzwi

Spis treści:

  • Malowanie drzwi wewnętrznych - jak się przygotować?
  • Malowanie drzwi zewnętrznych - czym się różni?
  • Malowanie drzwi drewnianych - krok po kroku
  • Malowanie drzwi z okleiny - jak to zrobić?
  • Malowanie futryn metalowych - jak to zrobić?

Malowanie drzwi wewnętrznych - jak się przygotować?

Malowanie drzwi wewnętrznych to szybki, łatwy i niedrogi sposób na odświeżenie wnętrza. Niekiedy robi się to w celach odnowienia drzwi, kiedy indziej - by nadać wnętrzu nowego wyrazu. Malowanie drzwi to także sprytny sposób na oszczędność! W ofercie sklepu znalazłeś ciekawe drzwi, ale nie ich barwa Ci nie pasuje? Zamiast zamawiać drogie, personalizowane drzwi, weź do ręki pędzel i zmień ich odcień. Bardzo często to właśnie białe drzwi są najtańsze w całej ofercie sklepu. A to wspaniałe tło dla nowej warstwy farby. 

Zanim zabierzesz się za malowanie drzwi wewnętrznych na biało czy na inny kolor, sprawdź, czy nie wymagają szlifowania i naprawy drobnych uszkodzeń. Naprawę w przypadku drzwi drewnianych wykonać możesz za pomocą szlifierki lub papieru ściernego. Przy szlifowaniu drewna warto wybrać kilka grubości papieru ściernego. Zawsze zaczynaj od najostrzejszego (40-60), a kończ na papierze drobnoziarnistym, który wygładzi powierzchnię (220-240). 

Następnie wybierz się na zakupy i zgromadź odpowiednie materiały oraz narzędzia. Wybierz farbę i inne materiały jak pędzle, rolki, taśmę malarską oraz środki do odtłuszczania.

Sprawdź, jak malować meble.

Malowanie drzwi zewnętrznych - czym się różni?

Choć wydaje się, że malowanie drzwi to nieskomplikowany zabieg, musisz wiedzieć, że malowanie drzwi wejściowych wygląda nico inaczej niż pokrycie farbą drzwi w mieszkaniu. 

Przede wszystkim do drzwi zewnętrznych najlepiej użyć farb odpornych na wilgoć czy zmiany temperatur. Wybierając podkład, zwróć uwagę na jego właściwości wodoodporne. Jeżeli malujesz drzwi z elementami metalu, wybierz także preparat antykorozyjny. Farby zewnętrzne często wymagają dłuższego czasu wysychania i są bardziej wrażliwe na warunki pogodowe. 

Zazwyczaj drzwi zewnętrzne wymagają więcej niż jednej warstwy farby oraz warstwę lakieru czy też innego zabezpieczenia. 

Zaplanuj malowanie drzwi zewnętrznych na słoneczny dzień, o umiarkowanej temperaturze. Ale unikaj malowania w pełnym słońcu czy też w dni deszczowe.

Pamiętaj też, że drzwi zewnętrzne będą wymagały regularnej konserwacji i odnawiania farby w przyszłości. 

Malowanie drzwi drewnianych - krok po kroku

Jak wykonać malowanie drzwi drewnianych krok po kroku? Oto instrukcja:

Krok 1. Demontaż drzwi 

Jeżeli to możliwe, zdejmij drzwi z zawiasów. Jeżeli chcesz ochronić klamki - usuń je lub obklej papierową farbą malarską. To samo zrób z przeszkleniami oraz innymi metalowymi elementami. 

Krok 2. Zabezpieczenie pokoju folią

Rozłóż folię malarską na podłodze i użyj taśmy malarskiej, aby przytwierdzić ją do podłoża. W ten sposób nie pochlapiesz farbą posadzki i szybciej posprzątasz po skończonej pracy. 

Krok 3: Czyszczenie

Drzwi umyj gąbeczką i płynem do mycia naczyń. Uważaj, żeby gąbka nie była zbyt mokra, aby drewno nie pochłonęło wody. Odczekaj, aby drzwi były całkiem suche. 

Następnie odtłuść powierzchnię drzwi używając specjalistycznego środka. Do odtłuszczenia możesz użyć też rozpuszczalnik lub benzynę ekstrakcyjną.

Na tym etapie możesz także wykonać szlifowanie powierzchni, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Następnie dobrze usuń pył z drzwi. 

Jak pomalować drzwi

Krok 4: Nakładanie podkładu

Wymieszaj podkład zgodnie z instrukcjami. Nałóż jedną lub dwie warstwy podkładu. Poczekaj, aż wyschnie zgodnie z instrukcjami producenta.

Krok 5: Malowanie

Nałóż pierwszą warstwę farby za pomocą pędzla lub rolki. Pozostaw do wyschnięcia. Po wyschnięciu nałóż drugą warstwę.

Upewnij się, że malowanie jest równomierne i nie wyjechałeś nigdzie poza obszar, który chciałeś pokryć. Jeżeli farba znajduje się na szybie czy metalu, nie przejmuj się. Preparat powinien bez problemu zejść pod wpływem wody z detergentem. 

Zobacz, jakie środki do malowania i impregnacji drewna wybrać.

Krok 6: Montaż drzwi

Po wyschnięciu, zamontuj drzwi z powrotem w zawiasach. Usuń folie oraz posprzątaj stanowisko pracy. 

Malowanie drzwi z okleiny - jak to zrobić?

Malowanie drzwi z okleiny wymaga szczególnego podejścia, aby zapewnić trwałość i estetyczny wygląd. Na początek upewnij się, że okleina jest w dobrym stanie. Jeżeli jest uszkodzona, może być potrzebne jej naprawienie lub wymiana.

Zacznij od umycia drzwi i odtłuszczenia ich. Robi się to dokładnie tak samo, jak w przypadku drzwi drewnianych. Pamiętaj, żeby drzwi przed nałożeniem podkładu były całkowicie suche. Na tym etapie dobrze też zmatowić drobnoziarnistym papierem ściernym całą powierzchnię, aby farba dobrze się trzymała. 

Nałóż podkład, który jest kompatybilny z okleiną i farbą, którą zamierzasz użyć. Następnie połóż farbę, która dobrze trzymać będzie się na okleinie, np. farba alkidowa lub akrylowa. Żeby farba dobrze wyglądała na okleinie musisz nałożyć cieniutkie 3-4 warstw. To może zająć Ci sporo czasu - pamiętaj, że między warstwami należy robić przerwy na schnięcie. Na malowanie drzwi z okleiny zarezerwuj sobie kilka dni.

Po skończonej pracy, zamontuj drzwi, usuń folię i taśmy zabezpieczające. 

Malowanie futryn metalowych - jak to zrobić?

Przy renowacji drzwi, często wykonuje się także malowanie ościeżnic. Pamiętaj, że malowanie futryn metalowych wymaga specjalnego preparatu. Potrzebne będą Ci farba do metalu, podkład antykorozyjny, pędzle, rolki, taśma malarska, papier ścierny, środek do odtłuszczania. 

Zacznij tak, jak w przypadku drzwi: od zabezpieczenia otoczenia folią oraz oczyszczenia powierzchni z brudu i pyłu. Ważnym etapem jest odłuszczanie futryn, żeby farba dobrze się trzymała. Przejedź metal papierem ściernym, aby zmatowić i wyrównać powierzchnię. 

Nałóż podkład antykorozyjny i poczekaj, aż dobrze wyschnie. To zapewni dodatkową warstwę ochrony. Później połóż na futryny 2 lub 3 warstwy farby, w zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać. 

Na zakończenie posprzątaj po sobie cały bałagan, et voila! Twoje malowanie ościeżnicy oraz drzwi zakończone!

Jak pomalować drzwi

Drzwi do malowania? Żaden problem! Już wiesz, jak to zrobić!

Malowanie drzwi wejściowych czy wewnętrznych pomoże Ci odświeżyć mieszkanie. To wcale nie jest takie trudne. Najważniejszy będzie wybór odpowiedniej farby oraz podkładu, które będą dobrze trzymać się na powierzchni. Niezbędne akcesoria i materiały do malowania znajdziesz na Castorama.pl