Produkty

Jak prawidłowo ciąć płytki?

Jak prawidłowo ciąć płytki?

Układając płytki ceramiczne, nie unikniemy ich cięcia. Na szczęście nie wymaga to kosztownych zakupów ani wielu lat doświadczenia.

cięcie płytekCięcie płytek – jak zrobić to prawidłowo?

Płytki można ciąć na trzy sposoby:

1. Cięcie płytek za pomocą noża szklarskiego/szczypiec do glazury

Potrzebne narzędzia:

- nóż szklarski/rysik do glazury

- szczypce glazurnicze

- pilnik wolframowy -

szlifierka kątowa z tarczą diamentową


Najprostszą metodą na przecięcie płytki jest zarysowanie jej wzdłuż wyznaczonej linii nożem szklarskim lub rysikiem do glazury, a następnie przełamanie energicznym ruchem. Jeśli płytka przełamała się nierówno lub pozostał fragment do wycięcia, nierówności usuwamy pilnikiem wolframowym.

Niepotrzebne elementy możemy usunąć również przy pomocy szczypiec do glazury. Brzegi płytki należy wygładzić szlifierką kątową z tarczą diamentową.

2. Cięcie płytek za pomocą przecinarki do glazury

Potrzebne narzędzia:

- przecinarka do glazury (gilotyna)

- szlifierka kątowa z tarczą diamentową


Do cięcia płytek ceramicznych służą także specjalne przecinarki do glazury, tak zwane gilotyny. Na płytce należy narysować linię cięcia, a następnie ułożyć ją na przecinarce. Przecinarka posiada kółko tnące, przy użyciu którego należy wykonać proste płytkie nacięcie wzdłuż wyznaczonej linii na płytce. Następnie dociskamy stopkę gilotyny do powierzchni płytki i przełamujemy ją wzdłuż zarysowania. cięcie płytek ceramicznych

Do wyrównania krawędzi płytki stosuje się również w tym przypadku szlifierkę kątową z tarczą diamentową. Należy jednak uważać, aby nie wyszczerbić i nie uszkodzić płytki.

3. Cięcie płytek za pomocą piły z tarczą diamentową

Potrzebne narzędzia: - piła z tarczą diamentową
Najdroższą, ale też najbardziej profesjonalną metodą jest cięcie płytek piłą tnącą na mokro z tarczą diamentową. Dostępne są piły z nieruchomą tarczą (wówczas musimy przesuwać płytkę wzdłuż krawędzi tnącej) oraz modele z ruchomą tarczą (płytka jest nieruchoma w czasie cięcia, a my sterujemy tarczą). Tarcza tnąca jest chłodzona wodą (dzięki temu w czasie cięcia nie dochodzi do pylenia). Tnąc płytki przy użyciu piły, mamy możliwość fazowania krawędzi płytek pod kątem 45 stopni, które po ułożeniu będą stykać się w narożnikach.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Laser krzyżowy Magnusson – test urządzenia

Laser krzyżowy Magnusson – test urządzenia
Laser krzyżowy to produkt, który przyda się w każdym warsztacie majsterkowicza. Przyspiesza pracę i pozwala na precyzyjne sprawdzenie wypoziomo...
Czytaj więcej

Poziomica laserowa i laser krzyżowy – zasada działania i funkcje

Poziomica laserowa i laser krzyżowy – zasada działania i funkcje
Choć tradycyjne poziomice wciąż cieszą się sporą popularnością, coraz częściej sięgamy po ich nowoczesne alternatywy w postaci poziomic laserowych ora...
Czytaj więcej

Najpopularniejsze rodzaje i zastosowanie poziomic

Najpopularniejsze rodzaje i zastosowanie poziomic
Poziomica pozwala na precyzyjnie wyznaczanie poziomu płaszczyzn, co jest szczególnie przydatne zwłaszcza w budownictwie, przy wielu pracach remontowyc...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
4 komentarze
30.08.2017
Artykuł trochę zbyt ogólnie traktuje temat, raczej nie przyda się komuś kto szuka informacji jak dobrze przeciąć płytkę. Ja na samym początku układania wyłapałem w promocjo przecinarkę stołową i kupiłem do niej dobrą tarczę (ta z zestawu szarpała kafle). Ułożyłem wraz z żoną całą łazienkę, płytki na elewacji, kuchnię i teraz salon układamy. Nie jest prawdą że prawidłowe układanie płytek to zajęcie dla zawodowców, ale wymaga precyzji, obliczeń, przemyślanych decyzji (bo nie wszystko da się później zamaskować), a przede wszystkim masy czasu i cierpliwości.
Nam przecinarka zaoszczędziła masą problemów z docinaniem glazury o bardzo nierównej powierzchni, a fazowanie pod kątem 45st. nie stanowiło problemu i w łazience nie mamy ani jednej listwy narożnej.
17.05.2017
Jak czytam zdanie "lepiej zatrudnić fachowca" mam wrażenie że taka osoba nie wie o czym mówi. Wiesz jak trudno znaleźć dobrego i starannego fachowca. Dodatkowo terminy też są długie.
27.03.2017
Fakt że lepiej fachowca, tyle że fachowiec policzy sobie za robotę tyle że ja kupiłem za to 3 paczki płytek więcej niż potrzebowałem i moglem ćwiczyć do woli cięcie do tego obejrzałem parę filmów na youtube i nauczyłem się na tyle że sam położyłem sobie w wc. A że pochwalił sam teść to znaczy że moge kłaść zarobkowo ;)
26.10.2015
Całkiem rzetelene podejście do tematu ale nie wiem czy kogoś nauczy prawidlowego ciecia. Szkoda też, że nie macie wszystkich wypisanych akcesoriów na stanie. z mojego doświadcaenia wynika że do ciecia płytek trzeba miec reke i oko, bo jak pójdzie krzywo to starta materiału. lepiej zatrudnic fachowca

Ocena i komentarz dla:

Jak prawidłowo ciąć płytki?