Jak usunąć i wymienić pojedyncze kafelki?

Jeśli na ścianie czy podłodze zniszczą się lub pękną pojedyncze kafelki, nie musimy dokonywać radykalnego remontu. Oto kilka sposobów, które ułatwią szybką wymianę kafelek, bez konieczności skuwania całej powierzchni.

płytkapłytkapłytkapłytka

Spis Treści:

  1. Usuwamy zniszczone kafelki
  2. Przygotowanie podłoża
  3. Wstawianie nowej płytki
  4. Wykończenie
  5. Zakończenie

Usuwamy zniszczone kafelki

Kafelki często wymieniamy, gdy zostały one ułamane, odbarwiły się lub gdy pojawiły się na nich pęknięcia. Uszkodzenie płytek często następuje w czasie próby wywiercenia otworu, np. na umocowanie dodatkowego wieszaka. Jeśli włączymy wówczas w wiertarce funkcje udaru, pęknięcie płytki jest niemal pewne.
Jeśli chcemy usunąć uszkodzoną płytkę, najpierw usuńmy fugę wokół niej, uważając, by nie uszkodzić powierzchni sąsiednich. Fugę wyskrobujemy na przykład za pomocą śrubokrętu z płaską końcówką, rylca, skrobaka lub specjalnej końcówki wiertarki do szlifowania fug. Następnie rozkruszamy i usuwamy resztki fugi, separując naszą płytkę – dzięki temu nie będziemy przenosili na sąsiednie kafelki dalszych wstrząsów związanych naprawą.

Usunięcia uszkodzonej płytki powinniśmy dokonywać poprzez wyjęcie jej w całości lub też usunięcie wszystkich jej rozkruszonych elementów. Możemy to zrobić na różne sposoby:
- Mocno uderzyć przecinakiem w pobliżu środka płytki (by nie szkodzić sąsiednich), rozbić ją, a następnie usunąć kawałki i pozostałości.
- Lekko ostukać uszkodzoną płytkę młotkiem i delikatnie podważyć jej krawędź przecinakiem. Młotkiem uderzamy w trzonek przecinaka, przez co stopniowo odrywamy płytkę od ściany.
- Kolejny sposób to nawiercenie w płytce kilku otworów i uderzanie gumowym młotkiem w sam środek. Połamane elementy płytki usuwamy, rozpoczynając od środka i kierując się ku brzegom.

płytkapłytkapłytkapłytka

Przygotowanie podłoża,

Przygotowanie podłoża pod wymianę uszkodzonych kafelków jest kluczowym etapem zapewniającym trwałość i estetykę nowej nawierzchni. Proces ten rozpoczyna się od dokładnego usunięcia wszelkich resztek starej zaprawy klejowej, która mogła pozostać po usunięciu zniszczonych płytek. Do wykonania tej czynności najlepiej nadają się narzędzia takie jak przecinak, skrobak, czy szpachelka, które umożliwiają precyzyjne usunięcie zaprawy bez uszkadzania otaczającej powierzchni.

Następnym krokiem jest gruntowne oczyszczenie i przygotowanie powierzchni podłoża. W tym celu warto zastosować preparat gruntujący, który znacząco poprawia przyczepność nowej zaprawy klejowej do podłoża. Preparat taki nie tylko wzmacnia podłoże, ale także zapobiega zbyt szybkiemu wchłanianiu wody z zaprawy, co może być przyczyną słabej przyczepności. Aplikacja gruntu odbywa się za pomocą pędzla lub wałka, a po nałożeniu konieczne jest odczekanie odpowiedniej ilości czasu zgodnie z zaleceniami producenta, aby preparat mógł odpowiednio wyschnąć i utwardzić się.

Odpowiednie przygotowanie podłoża jest fundamentem dla dalszych prac. Zapewnia nie tylko łatwiejszy montaż nowych płytek, ale również ich trwałość i odporność na odspajanie. Dzięki temu nowa płytka będzie równie stabilna i trwała jak pozostała część nawierzchni, a całość zachowa estetyczny wygląd na długi czas.

Wstawianie nowej płytki

Kiedy grunt wyschnie, pokrywamy uzupełnianą powierzchnię zaprawą klejową, odpowiednio dobraną do rodzaju płytek i obciążeń powierzchni. Przy pojedynczych kafelkach można zastosować klej montażowy, który jest dostępny w małych opakowaniach. Zaprawą i klejem pokrywamy nie tylko podłoże, ale także samą płytkę. Do równomiernego rozprowadzenia materiały warto użyć zębatej pacy.
Następnie w przygotowanym miejscu układamy nową płytkę, mocno ją dociskamy i chwilę przytrzymujemy. Dla zachowania równych odległości między płytkami wkładamy między nie plastikowe krzyżyki dystansujące. Jeśli takich nie mamy, możemy użyć po prostu zapałek. Położenie płytki jeszcze przez kilka minut możemy korygować, potem klej twardnieje (czas wiązania znajdziemy na opakowaniu każdego wyrobu klejącego).

Wykończenie

Kiedy klej wyschnie, a nowa płytka dobrze trzyma się podłoża, usuwamy krzyżyki (zapałki) i przystępujemy do fugowania. Fugi najlepiej nakładać gumową pacą i kierować nią materiał do szczelin. Nie powinniśmy używać ostrych narzędzi, by nie uszkodzić kafelków i nie zrobić rys w nowej zaprawie. Fugę układamy tak, żeby jej grubość była na całej długości taka sama. Packą zbieramy ewentualne nadmiary. Do wygładzenia fug stosujemy wilgotną gąbkę. Na tę czynność mamy około 10 minut, bo tyle zazwyczaj trwa schnięcie fug. Po utwardzeniu materiału czyścimy kafelki z nalotu, a przy bardziej zaschniętych zabrudzeniach możemy użyć specjalnych preparatów do czyszczenia zabrudzeń cementowych

płytkapłytkapłytkapłytka

Podsumowanie

Wymiana pojedynczych uszkodzonych kafelków nie musi oznaczać konieczności przeprowadzania kosztownego i czasochłonnego remontu całej powierzchni. Dzięki dokładnemu przestrzeganiu opisanych kroków: usunięciu zniszczonych płytek, przygotowaniu podłoża, wstawieniu nowej płytki oraz precyzyjnemu fugowaniu, możliwe jest osiągnięcie profesjonalnych rezultatów przy minimalnym wysiłku. Kluczowe jest tutaj cierpliwość, precyzja oraz użycie odpowiednich narzędzi i materiałów. Warto pamiętać, że odpowiednie przygotowanie podłoża i dokładne wykonanie każdego z etapów gwarantuje długotrwałość oraz estetyczny wygląd naprawionej powierzchni. Tym samym, podjęcie decyzji o samodzielnej naprawie może przynieść dużą satysfakcję oraz być ekonomicznym rozwiązaniem, pozwalającym na zachowanie trwałości i piękna naszych wnętrz przez długie lata.

 

Data aktualizacji: 14/05/2024