Produkty

Jak usunąć i wymienić pojedyncze kafelki?

Jak usunąć i wymienić pojedyncze kafelki?

Jeśli na ścianie czy podłodze zniszczą się lub pękną pojedyncze kafelki, nie musimy dokonywać radykalnego remontu. Oto kilka sposobów, które ułatwią szybką wymianę kafelek, bez konieczności skuwania całej powierzchni.

wymiana płytekUsuwamy zniszczone kafelki
Kafelki często wymieniamy, gdy zostały one ułamane, odbarwiły się lub gdy pojawiły się na nich pęknięcia. Uszkodzenie płytek często następuje w czasie próby wywiercenia otworu, np. na umocowanie dodatkowego wieszaka. Jeśli włączymy wówczas w wiertarce funkcje udaru, pęknięcie płytki jest niemal pewne.
Jeśli chcemy usunąć uszkodzoną płytkę, najpierw usuńmy fugę wokół niej, uważając, by nie uszkodzić powierzchni sąsiednich. Fugę wyskrobujemy na przykład za pomocą śrubokrętu z płaską końcówką, rylca, skrobaka lub specjalnej końcówki wiertarki do szlifowania fug. Następnie rozkruszamy i usuwamy resztki fugi, separując naszą płytkę – dzięki temu nie będziemy przenosili na sąsiednie kafelki dalszych wstrząsów związanych naprawą.

Usunięcia uszkodzonej płytki powinniśmy dokonywać poprzez wyjęcie jej w całości lub też usunięcie wszystkich jej rozkruszonych elementów. Możemy to zrobić na różne sposoby:
- Mocno uderzyć przecinakiem w pobliżu środka płytki (by nie szkodzić sąsiednich), rozbić ją, a następnie usunąć kawałki i pozostałości.
- Lekko ostukać uszkodzoną płytkę młotkiem i delikatnie podważyć jej krawędź przecinakiem. Młotkiem uderzamy w trzonek przecinaka, przez co stopniowo odrywamy płytkę od ściany.
- Kolejny sposób to nawiercenie w płytce kilku otworów i uderzanie gumowym młotkiem w sam środek. Połamane elementy płytki usuwamy, rozpoczynając od środka i kierując się ku brzegom.

Przygotowanie podłoża
Bardzo istotne jest, aby dokładne usunąć resztki starej zaprawy klejowej. Możemy tego dokonać przecinakiem, skrobakiem lub szpachelką. Oczyszczoną powierzchnię warto dodatkowo zagruntować preparatem wzmacniającym przyczepność zaprawy klejącej.

Wstawianie nowej płytki
Kiedy grunt wyschnie, pokrywamy uzupełnianą powierzchnię zaprawą klejową, odpowiednio dobraną do rodzaju płytek i obciążeń powierzchni. Przy pojedynczych kafelkach można zastosować klej montażowy, który jest dostępny w małych opakowaniach. Zaprawą i klejem pokrywamy nie tylko podłoże, ale także samą płytkę. Do równomiernego rozprowadzenia materiały warto użyć zębatej pacy.
Następnie w przygotowanym miejscu układamy nową płytkę, mocno ją dociskamy i chwilę przytrzymujemy. Dla zachowania równych odległości między płytkami wkładamy między nie plastikowe krzyżyki dystansujące. Jeśli takich nie mamy, możemy użyć po prostu zapałek. Położenie płytki jeszcze przez kilka minut możemy korygować, potem klej twardnieje (czas wiązania znajdziemy na opakowaniu każdego wyrobu klejącego).montaż nowych płytek

Wykończenie
Kiedy klej wyschnie, a nowa płytka dobrze trzyma się podłoża, usuwamy krzyżyki (zapałki) i przystępujemy do fugowania. Fugi najlepiej nakładać gumową pacą i kierować nią materiał do szczelin. Nie powinniśmy używać ostrych narzędzi, by nie uszkodzić kafelków i nie zrobić rys w nowej zaprawie. Fugę układamy tak, żeby jej grubość była na całej długości taka sama. Packą zbieramy ewentualne nadmiary. Do wygładzenia fug stosujemy wilgotną gąbkę. Na tę czynność mamy około 10 minut, bo tyle zazwyczaj trwa schnięcie fug. Po utwardzeniu materiału czyścimy kafelki z nalotu, a przy bardziej zaschniętych zabrudzeniach możemy użyć specjalnych preparatów do czyszczenia zabrudzeń cementowych

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?
Elegancki i solidnie wykonany taras to prawdziwa ozdoba każdego domu oraz inwestycja na lata. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wykończen...
Czytaj więcej

Podłoga w domu– top 5 płytek, które sprawdzą się u Ciebie

Podłoga w domu–  top 5 płytek, które sprawdzą się u Ciebie
Płytki na podłogę to połączenie funkcjonalności i estetyki. Sprawdź, co najlepiej położyć w kuchni, salonie, a co na podłogę w łazience. Dzięki naszem...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak usunąć i wymienić pojedyncze kafelki?