Produkty

Jak ułożyć płytki w trudnych miejscach

Jak ułożyć płytki w trudnych miejscach

Płytki układamy najczęściej w pomieszczeniach takich jak kuchni i łazienki. Bez względu na to, jakie pomieszczenie chcemy nimi wykończyć, z pewnością staniemy przed problemem oklejenia płytkami pionów, załamań, murków i innych trudnych miejsc. Jak radzić sobie w takich sytuacjach?

układanie płytek w trudnych miejscachJeżeli w naszym wnętrzu znajduje się dużo załamań powierzchni, możemy nieco ułatwić sobie ich wykańczanie poprzez dobór płytek o odpowiednim formacie. Lepsze w dopasowaniu będą kafle o mniejszych rozmiarach – będzie nam je łatwiej dociąć do pożądanego wymiaru, a ponadto unikniemy dużych strat w materiale. Docinanie poszczególnych elementów to największa trudność związana z wykańczaniem trudnych miejsc – musimy bowiem nie tylko dokonać bardzo dokładnych pomiarów, ale także zachować ostrożność podczas samego cięcia płytek, by ich nie uszkodzić ani nie wyszczerbić ich brzegów.

W przypadku wykańczania okolic drzwi, okien, brzegów wanny czy brodzika oraz stopni rozwiązaniem lepszym, lecz bardziej pracochłonnym jest docinanie kafli do pożądanego rozmiaru, niż zastępowanie ich gotowymi płytkami w postaci listew. Te ostatnie charakteryzują się mniejszą przyczepnością do podłoża, a poza tym wyglądem będą odbiegały od pozostałych płytek. Zdecydowanie trudniej będzie nam także ewentualne je dociąć. Jeżeli natomiast tworzona przez nas obudowa wanny wymaga przycięcia płytek, zaczynamy ich układanie od góry, mocując skrócone fragmenty na samym dole obudowy – taka sama zasada obowiązuje w przypadku klejenia płytek na ścianach.

W przypadku układania płytek na pionach, słupach, filarach czy innych podobnych konstrukcjach najlepszy efekt uzyskamy, jeśli całe kafle będą łączyły się w narożnikach zewnętrznych, a elementy docinane – w wewnętrznych.układanie płytek na narożnikach

Specjalnej uwagi wymagają także miejsca, w których zamontowane będą baterie, gniazdka elektryczne czy włączniki światła. Aby uzyskać estetyczny efekt, jedynym rozwiązaniem jest wywiercenie w płytkach odpowiedniej wielkości otworów – służą do tego specjalne koronki. Pamiętajmy również, że podczas układania kafelków należy pozostawić swobodny dostęp do wszelkich liczników lub zaworów. Służą do tego np. specjalne ramki rewizyjne przystosowane do zamocowania do ich powierzchni płytek. Dzięki nim nie blokujemy sobie dostępu do tych ważnych części instalacji, a jednocześnie zapewniamy wykończeniu estetyczny, spójny wygląd.

Pewna trudność może także wiązać się z układaniem płytek na ścianie i podłodze w tym samym wnętrzu. Będzie tak szczególnie w sytuacji, gdy oba rodzaje stosowanych kafli posiadają dokładnie taki sam rozmiar – wtedy spoiny wykonane pomiędzy nimi powinny się stykać. Aby uzyskać taki efekt, będziemy musieli zachować bardzo dużą precyzję podczas docinania poszczególnych płytek.

Data publikacji: 20.04.2016
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?
Elegancki i solidnie wykonany taras to prawdziwa ozdoba każdego domu oraz inwestycja na lata. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wykończen...
Czytaj więcej

Podłoga w domu– top 5 płytek, które sprawdzą się u Ciebie

Podłoga w domu–  top 5 płytek, które sprawdzą się u Ciebie
Płytki na podłogę to połączenie funkcjonalności i estetyki. Sprawdź, co najlepiej położyć w kuchni, salonie, a co na podłogę w łazience. Dzięki naszem...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak ułożyć płytki w trudnych miejscach