Jak segregować śmieci? Te produkty Ci się przydadzą!

Kwestia zanieczyszczenia środowiska jest obecnie jednym z czołowych światowych problemów. Dotyczy ona każdego z nas i ma decydujący wpływ na to, jak będzie wyglądać przyszłość naszej planety. Wiele osób bagatelizuje problem i nawet nie do końca wie, jak segregować śmieci w domu. Zobacz nasze wskazówki i dowiedz się, jak zorganizować segregację w swoim domu.

Zestaw koszy do segregacji śmieci

Spis treści:

Ekologiczna katastrofa, której możemy zapobiec

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci – tak nazwane zostało ogromne, dryfujące wysypisko śmieci utworzone między Hawajami a Kalifornią w północnej części Oceanu Spokojnego. Szacowana masa tej dryfującej plamy to nawet do 129 tysięcy ton. Ma ona powierzchnię równą 1,6 mln km², czyli jest ponad pięciokrotnie większa od Polski. A to niestety nie koniec smutnych rewelacji – plama śmieci z roku na rok się powiększa.

Problem zanieczyszczenia środowiska nie jest mrzonką, którą możesz zignorować. To realne zagrożenie, którego wymiar nie ulega zmniejszeniu. Właśnie dlatego zagadnienie, jak prawidłowo segregować śmieci w domu, jest tak istotne.

Jeśli widmo ekologicznej katastrofy nas nie przeraża, może zrobią to aspekty finansowe. Za wywóz niesegregowanych śmieci zapłacimy bowiem dwa razy więcej niż za te segregowane. W ciągu roku daje nam to całkiem niemałą sumę. A przecież te pieniądze można łatwo zaoszczędzić – wystarczy jedynie dowiedzieć się, jak zorganizować segregację śmieci w domu, tak aby spełniać wszystkie narzucane przez państwo wymogi.

A co w przypadku, kiedy odpadami gospodarujemy w sposób niezgodny z prawem? Osoby, które usuwają, składują czy transportują śmieci, zagrażając życiu bądź zdrowiu człowieka, a także przyczyniając się do dewastacji środowiska naturalnego, mogą trafić do więzienia na okres od trzech miesięcy do pięciu lat. Czy nie lepiej zatem po prostu zacząć segregować odpady?

Czy wiesz, że…

Z badań przeprowadzonych w 2020 roku wynika, że przeciętny Polak produkuje rocznie około 358 kilogramów śmieci. Na tle Unii Europejskiej nadal wypadamy całkiem nieźle – statystyczny Niemiec czy Norweg wytwarza rocznie ponad 500 kilogramów odpadów.

Jednak czy jest się z czego cieszyć? Przecież ponad 300 kilogramów śmieci, to wcale nie tak mało. Wystarczy, że te dane pomnożymy razy 37 milionów mieszkańców… A liczba produkowanych śmieci nie maleje – wręcz przeciwnie. Dla porównania w 2014 roku jeden mieszkaniec Polski wytwarzał średnio 284 kilogramy odpadów. Czy jest się czego bać?

Zestaw koszy do segregacji

Jak segregować śmieci? To nie takie trudne

Kiedy już dojdziesz do wniosku, że chcesz czynnie zaangażować się w sprawę, warto dowiedzieć się, jak prawidłowo segregować odpady. Kolor worków na śmieci ma znaczenie. Naucz się, co wyrzucać do którego i wyrób sobie dobry nawyk sortowania śmieci.

Worek żółty – metale i tworzywa sztuczne

Do żółtego worka powinny lądować:

 • opakowania po środkach czystości i kosmetykach (na przykład plastikowe buteleczki po szamponach, kremach, mydłach), 

 • puszki po konserwach i aluminiowe puszki po sokach czy przetworach, 

 • zgniecione plastikowe butelki po napojach, 

 • opakowania wielomateriałowe, jak kartony po sokach czy mleku, 

 • kapsle i plastikowe zakrętki. 

Te ostatnie najlepiej wykorzystać jeszcze inaczej – takie nakrętki są bardzo często zbierane w ramach akcji dobroczynnych. W ten sposób przysłużysz się nie tylko naturze, ale i drugiemu człowiekowi.

A co nie powinno trafić do żółtego worka? To nie miejsce na zużyte baterie, części samochodowe, sprzęt RTV i AGD, pojemniki z zawartością czy puszki i pojemniki po lakierach, farbach, olejach bądź rozpuszczalnikach.

Worek niebieski – papier

Do worka niebieskiego wrzucaj:

 • gazety i czasopisma, 

 • ulotki, 

 • niepotrzebne zeszyty i książki, 

 • broszury, 

 • katalogi, 

 • torby papierowe i opakowania z papieru (tektury, kartony),

 • zadrukowane kartki.

Nie wrzucaj tutaj jednak kartonowych opakowań po sokach bądź mleku (nie składa się na nie bowiem sam karton, ale także folia), ubrań, ręczników papierowych, chusteczek czy pampersów, bardzo zabrudzonych i zatłuszczonych papierów, papierowych worków po cemencie, nawozie czy innych materiałach budowlanych.

Worek zielony – szkło

Niektóre gminy zapewniają osobne pojemniki na szkło bezbarwne (pojemnik biały) i kolorowe (pojemnik zielony). Nim przystąpisz do segregacji, dowiedz się, jak sprawa wygląda w Twoim miejscu zamieszkania.

Do zielonego worka wrzucaj:

 • butelki i słoiki po żywności, 

 • szklane pojemniki po kosmetykach (tylko wtedy, gdy na taki pojemnik składa się wyłącznie szkło, a nie dodatkowe elementy plastikowe czy aluminiowe).

Pamiętaj, by w zielonym worku nie umieszczać żarówek i świetlówek, zniczy, które zawierają resztki wosku, termometrów i strzykawek, luster, szyb okiennych, ceramiki, porcelany, kryształów, monitorów komputerowych.

Worek brązowy – odpady biodegradowalne

Do brązowego worka na śmieci należy wrzucać:

 • odpadki owocowe i warzywne (obierki), 

 • gałęzie krzewów i drzew, 

 • skoszoną trawę, 

 • korę drzew i trociny, 

 • niezaimpregnowane drewno, 

 • resztki jedzenia.

Worek z odpadami biodegradowalnymi nie jest odpowiedni dla odchodów i kości zwierząt, ziemi oraz kamieni, impregnowanego drewna, leków, popiołu z węgla kamiennego czy leków.

Warto pamiętać, aby odpady wrzucać luzem, bez foliowych opakowań.

Worek czarny – odpady zmieszane

Do tego worka należy wrzucać przedmioty, których nie można odzyskać w procesie recyklingu, z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych.

Domowy kompostownik – sposób na segregację

Mieszkańcy domów z ogródkiem w kwestii segregowania śmieci są ciut bardziej uprzywilejowani. Rozwiązaniem, które warto wypróbować, jest bowiem kompostowanie odpadów. Gdybyśmy chcieli zdefiniować pojęcie kompostowania, najłatwiej opisać to jako biologiczne przetwarzanie odpadów organicznych w użyteczny sposób przy pomocy naturalnych procesów biochemicznych, które zachodzą w glebie.

Co daje taki domowy kompostownik? Przede wszystkim w sposób naturalny pozwala nam pozbyć się biodegradowalnych odpadów, a jako produkt uboczny otrzymamy w stu procentach ekologiczny nawóz dla naszych roślin. Do takiego domowego kompostownika można wrzucić resztki jedzenia, obierki, fusy z kawy i herbaty, skoszoną trawę z ogrodu czy zgrabione liście z drzew.

W takim razie jak segregować śmieci w bloku? Tutaj mamy tylko jedno rozwiązanie, jak prawidłowo pozbyć się biodegradowalnych odpadów – brązowy pojemnik na odpady bio. To właśnie tam powinniśmy wyrzucić fusy po porannej kawie, skorupki po jajkach czy resztki niedojedzonych warzyw (ale nie mięsa!). Matka natura będzie nam za to wdzięczna.

Zorganizuj łatwą segregację w swoim domu

Duża część osób nie segreguje śmieci z czystego lenistwa. Wydaje im się, że sortowanie odpadków jest skomplikowanym i żmudnym procesem. Nic bardziej mylnego. Segregowanie śmieci wcale nie zajmuje o wiele więcej czasu niż wrzucanie wszystkich odpadów do jednego kubła. A ten dobry nawyk raz zaszczepiony, nieustannie procentuje – niższe wydatki za odpady komunalne, większa świadomość globalnego problemu, bycie wzorem do naśladowania dla przyjaciół i rodziny.

Zatem raz na zawsze odpowiedz sobie na pytanie, jak segregować śmieci w domu bez dużego nakładu czasu i pieniędzy. To prostsze niż myślisz!

Mniej kupujesz – mniej segregujesz

Żyjemy w czasach, kiedy konsumpcjonizm osiąga istne apogeum. Trudno nie wpaść w zakupowy szał. Ale po co? Po takim maratonie cierpi nie tylko nasz portfel, ale i środowisko. Może zamiast codziennego kupowania plastikowej butelki wody warto zainwestować w dzbanek filtrujący? Podobnie jest z torbami na zakupy. Solidna torba z materiału posłuży o wiele dłużej niż cienka, plastikowa reklamówka. Wymówki, że szmaciane torby są brzydkie i niemodne nie przejdą – to już nie te czasy, kiedy siatki na zakupy były szare i nudne. Teraz torby z materiału są nie tylko ekologicznym, ale i modnym rozwiązaniem.

Trzy frakcje to podstawa

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że zorganizowanie w domu pięciu pojemników na śmieci jest prawie niewykonalne. Bardzo często przestrzeń przeznaczona na kosz na odpadki jest niewielka. Jeśli metraż w kuchni jest ograniczony, warto postawić na trzy sekcje, gdzie będziemy uskuteczniać recykling – plastik, odpadki biodegradowalne i odpady zmieszane. To właśnie tego typu odpady najszybciej zapełniają domowy kosz na śmieci.

A co z makulaturą i szkłem? Zamiast przeznaczać na nie osobny pojemnik w kuchni, warto znaleźć w domu skrawek przestrzeni, gdzie będziemy sukcesywnie zbierać tego typu odpadki. Gdy już nazbieramy większą ilość, wtedy możemy je wyrzucić. To produkty, które nie wydzielają brzydkich zapachów, więc bezpiecznie możemy przetrzymywać je nawet przez dłuższy czas.

Zestaw koszy

Nie przygarniaj śmieci

Jesteś osobą, która bierze każdą ulotkę rozdawaną na ulicy, czy znalezioną w poczekalni u lekarza? Prawie zawsze takie broszury znajdują się w koszu jeszcze tego samego dnia. A co z ubraniami, które tak hojnie przygarniamy z szaf sióstr czy przyjaciółek? Zazwyczaj czeka je taki sam los jak papierowe ulotki. A tego wszystkiego można w łatwy sposób uniknąć. Nie przygarniaj rzeczy machinalnie, z myślą, że może kiedyś się przydadzą. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnego generowania odpadów.

Dobry kosz to podstawa

Proces segregowania śmieci będzie o wiele przyjemniejszy, gdy przestrzeń na odpadki zostanie dobrze zorganizowana. Wyznacz jedno miejsce, gdzie będą składowane śmieci, by uniknąć chaosu – najczęściej wybieranym do tego punktem jest szafka pod zlewem. Kolejnym krokiem jest wybranie systemu ułatwiającego segregację śmieci – może on przybrać formę pojemników do wieszania na drzwiach, stelażowych koszy czy kilku oddzielnych kubłów. Wybór należy do Ciebie.

Stylowa segregacja

Akcesoria do recyklingu nie muszą być brzydkie i zwyczajne. Również ten zakątek kuchni można stylowo urządzić. Jak segregować śmieci w gustowny sposób? Warto zapoznać się z gamą produktów do segregacji GoodHome Kora.

Kosz na śmieci

Produkty z linii Kora zostały zaprojektowane w taki sposób, by można z nich tworzyć różnego rodzaju kombinacje – w zależności od tego, jaką powierzchnią dysponujesz, i ile frakcji chcesz wydzielić. Nie obawiaj się o trwałość produktów – kosze do segregacji śmieci zostały wielokrotnie przetestowane i dodatkowo objęte są dziesięcioletnią gwarancją. Pokrywy koszy można zdjąć, dzięki czemu łatwo je wyczyścisz. Co więcej, linia doskonale współgra kolorystycznie z innymi meblami dostępnymi w sklepie – stworzenie stylowego kuchennego zestawu nie będzie wyzwaniem. 

Świetną alternatywą dla pojemników do segregacji śmieci, które zajmują trochę miejsca, są torby do recyklingu Anise. Dzięki wzmocnionym bokom nie pękają, co sprawia, że będą Ci długo służyć. Z łatwością możesz je złożyć i schować, gdy akurat nie są potrzebne. To doskonałe rozwiązanie dla małych wnętrz. Dzięki torbom Anise niemożność recyklingu spowodowana małym metrażem przestaje być wymówką.

Nie czekaj – zacznij sortować

Zagadnienie, jak sortować śmieci nie powinno już być zagadką. Wbrew pozorom nie jest to skomplikowany proces. Szczególnie wtedy, gdy stylowe i łatwe do użytkowania rozwiązania są na wyciągnięcie ręki. Kultywowanie dobrych nawyków warto rozpocząć jak najwcześniej – kiedy jeszcze masz czas i możliwość coś zmienić. I chociaż nie zatrzymasz ciągle rozwijającego się świata, masz wpływ na to, co zrobisz z odpadami. Dzięki recyklingowi przestaną one być śmieciami i staną się surowcami, które będzie można ponownie wykorzystać.

Data aktualizacji: 25.06.2024