Produkty

Zsyp w domu – przeżytek czy przyszłość?

Zsyp w domu – przeżytek czy przyszłość?

Huk tłukącej się o poranku butelki zna dobrze każdy, kto mieszkał w osiedlu z wielkiej płyty. Jaką obecnie, po wprowadzeniu ustawy dotyczącej segregacji odpadów, rację bytu mają zsypy na śmieci? I czy istnieją inne ich zastosowania?

Ustawa śmieciowa

Zsyp w bloku jest zjawiskiem coraz rzadszym, a ich znikanie przyspieszyło wydatnie wprowadzenie zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w 2011 roku. Do dotychczasowych argumentów na rzecz likwidacji tej drogi zbierania śmieci, która powodowała namnażania się karaluchów i szczurów, nieprzyjemnych Segregacja odpadówzapachów oraz zaśmieconych korytarzy, doszły też kwestie finansowe. W zależności od miejscowych rozporządzeń, tak zwany odpad zmieszany jest droższy od śmieci segregowanych od20 do 50%. Nic więc dziwnego, że spółdzielnie i wspólnoty w większości sugerują mieszkańcom segregowanie odpadów jako podstawowy sposób na pozbywanie się śmieci.

W takiej sytuacji zsyp traci swoją funkcjonalność, jednak idea wrzucania odpadów do dziur w ścianie wcale nie została pogrzebana.

Nowoczesny zsyp

W budynkach dwupiętrowych i wyższych lub posiadających piwnice jest wystarczająco dużo miejsca na stworzenie trzech i więcej kominów zsypowych. Dlatego niektóre nowe budynki, w których mieszkania budowane są z myślą o oszczędzaniu przestrzeni – jak choćby wieżowce z mikroapartamentami – instalują osobne szyby na szkło, plastik, papier oraz odpadki organiczne. W ten sposób możemy oszczędzić miejsce na duże pojemniki na odpadki w samych mieszkaniach, nie musimy też zjeżdżać windą z workami, co doceni każdy mieszkaniec w środku zimy.

Optymalne funkcjonowanie takich systemów zależy w sporej mierze od wspólnego dbania o czystość takich przewodów, ponieważ zachlapane klapy i niezwiązane worki mogą ściągnąć nieproszonych gości. Dużo zależy też od regularnego usuwania kontenerów przez firmy oczyszczania, dlatego jest to raczej rozwiązanie dla mniejszych wspólnot albo stechnicyzowanych budynków pokroju mikroapartamentowców.

Budowa zsypu na segregowane śmieci wdomku jednorodzinnym zależy w głównej mierze od struktury budynku. Jeżeli pod kuchnią znajduje się garaż lub piwnica, może nam to rzeczywiście oszczędzić miejsce w kuchni, uniemożliwi też dobywanie się zapachów dobwające się ze śmietników. Jednak jeśli dla służb oczyszczania miasta nie ma łatwego dostępu do garażu czy piwnicy, oznaczać to będzie własnoręczne opróżnianie kontenerów. Ciężkie pojemniki mogą sprawić nam sporo Kosz na śmiecikłopotów na schodach, dlatego zsyp nie nada się do wszystkich domów. Jeśli jednak nie przedstawia to problemu, sami możemy zbudować zsyp na segregowane śmieci.

Najpierw musimy upewnić się, że możemy utworzyć proste połączenie między kontenerami a kuchnią. Nie musi ono znajdować się pod zlewem, dlatego szukajmynajkrótszej drogi pomiędzy dwoma piętrami. W zależności od materiału, z którego wykonane są ściany, czeka nas wiercenie lub wybijanie dziur. Pamiętajmy, by otwory były odpowiedniej wielkości – nie chcemy przecież, by większe opakowania i butelki utykały w kominie. Zaplanujmy dokładnie kąt nachyłu upewniając się, że siła grawitacji zbierze wszystko, co wrzucimy pod klapę. Najlepszym połączeniem będzie rura ze sztucznego tworzywa odpornego na zabrudzenia i uszkodzenia, możliwie giętka, co oszczędzi to hałasu. Gdy już mamy dwa otwory i odpowiedniej długości przewód, przymocujmy go dokładnie, dbając by nie uszkodzić go w trakcie instalacji. Teraz czeka nas tylko zamocowanie szczelnej klapy nad otworem w kuchni. Możemy oznaczyć ją odpowiednim kolorem, tak by nikt nie miał wątpliwości, co wędruje do którego otworu.

Zsyp na pranie

Jeśli pierzemy w piwnicy lub na niższym piętrze, możemy zsyp wykorzystać do zbierania brudnych ubrań. Zasada działania jest identyczna, z tym że możemy ograniczyć się do dwóch kominów. Pod otworem w piwnicy należy podstawić kosz na pranie, co oszczędzi nam zbierania i znoszenia ubrań z całego domu. W ten sposób mamy je w zasięgu ręki, a konkretnie – pralki.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Nowelizacja ustawy śmieciowej - co się zmieni i jak się przygotować?

Nowelizacja ustawy śmieciowej - co się zmieni i jak się przygotować?
Ustawa o segregacji odpadów doczekała się zmian. Od lipca 2017 roku ujednolicona zostanie w całej Polsce barwa pojemników na odpady i worków do ich zb...
Czytaj więcej

Kosz na śmieci – nie tylko w kuchni

Kosz na śmieci – nie tylko w kuchni
Kosze na śmieci, które stanowią część wyposażenia każdej kuchni, najczęściej pozostają niewidoczne. Umieszczone w głębi zamykanych szafek pozawalają n...
Czytaj więcej

Odpowiednie miejsce na pojemniki na śmieci – jak zorganizować?

Odpowiednie miejsce na pojemniki na śmieci – jak zorganizować?
Segregowanie śmieci w Polsce staje się coraz bardziej popularne. Wpływ na taki stan rzeczy ma nie tylko większa świadomość społeczna, ale również znac...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
31.08.2016
Zsyp to przecież super pomysł! Przydałby się mi z domu, prosto do kompostownika.

Ocena i komentarz dla:

Zsyp w domu – przeżytek czy przyszłość?