Jak stworzyć funkcjonalną łazienkę – poznajemy nowoczesne wyposażenie

Stworzenie funkcjonalnej łazienki może być trudne. Szczególnie jeśli urządzane wnętrze jest małe, nieustawne, a potrzeby rodziny wysokie. Tutaj kluczową rolę odgrywa właściwie opracowany projekt, w którym należy uwzględnić rozmieszczenie wszystkich urządzeń oraz mebli, które muszą być praktyczne i wygodne w użyciu. W urządzeniu funkcjonalnej łazienki pomagają też nowe rozwiązania producentów wyposażenia łazienkowego – jakie? Sprawdźmy!

Kiedy urządzamy łazienkę, często kierujemy się przede wszystkim estetyką wnętrza, zapominając o tym, co najważniejsze – praktycznym wykorzystaniu wszystkich zgromadzonych w niej przedmiotów. To dlatego w profesjonalnych projektach wnętrz łazienkowych tak dużą uwagę skupia się na dobraniu odpowiednich odległości – minimalnej przestrzeni przy urządzeniach, która pozwoli wygodnie korzystać z umywalki, prysznica, wanny czy WC.

Uwaga!

Zachowanie prawidłowych odległości jest w łazience niezwykle ważne. Zgodnie z tym, przy umywalce należy zachować co najmniej 70 x 100 cm, przy kabinie prysznicowej około 75 x 75 cm, umywalce 70 x 100 cm, a przy sedesie – 80 x 60 cm.

Ale odległości to nie wszystko. W urządzeniu funkcjonalnej łazienki pomagają przede wszystkim wygodne rozwiązania producentów wyposażenia. Kilka z nich pokażemy na określonych przykładach, ale o tym przeczytacie w drugiej części artykułu. Na początek kilka informacji ogólnych.

Jakie wyposażenie należy dobrać do małej, ale funkcjonalnej łazienki?

Funkcjonalna łazienka

W trakcie opracowywania projektu małego wnętrza łazienkowego, z pewnością będzie trzeba pójść na pewne aranżacyjne ustępstwa. W niewielkim pomieszczeniu nie zamontujemy bidetu lub wanny wolnostojącej i prysznica, ale nie oznacza to wcale konieczności rezygnowania z wymarzonego wyposażenia łazienki.

Każde wnętrza można urządzić tak, by spełniało oczekiwania właścicieli, trzeba tylko dobrze rozeznać się w ofercie i możliwościach tego, co jest dostępne w katalogach. Już w pomieszczeniu, którego wymiary wynoszą 6-8 m² można urządzić naprawdę wygodną łazienkę dla całej rodziny. Zmieści się tutaj wanna, pralka, umywalka i miska sedesowa. Wszystko, co niezbędne do codziennego funkcjonowania.

Czy wiesz, że …?

Łazienka bez WC powinna mieć minimalne wymiary 4 m², a z miską ustępową 5 m². Przy projektowaniu WC jako osobnego wnętrza konieczne jest zachowanie wielkości 1,5 m².

A jeśli dodatkowo powiększymy łazienkę, wyburzając jedną ze ścianek prowadzących do innego pomieszczenia i dostawiając ściankę działową, to nasz salon kąpielowy będzie wyjątkowo wygodny.

Kiedy szczególnie mocno zależy nam na dobrym wykorzystaniu metrażu małego wnętrza, warto zastanowić się nad wyborem:

- wanny z parawanem – zyskamy możliwość wygodnego kąpania się i prysznica w jednym – dobrym wyborem będzie też wanna narożna o asymetrycznym kształcie,

- miski sedesowej z funkcją bidetu – jedno urządzenie, dwie funkcjonalności,

- kabiny prysznicowej – narożnej, gdy pomieszczenie jest naprawdę małe lub do zamontowania pomiędzy dwoma ściankami i bez brodzika (zamiast tego należy zamontować odwodnienie liniowe).

Kolory i faktury w małej łazience – odrobina iluzji i optycznego powiększenia

Nie tylko wyposażenie jest ważne podczas aranżacji łazienki. Kluczowa w realizacji udanego projektu będzie także zabawa kolorami oraz fakturami. Warto przyjrzeć się ofercie dużych płytek ceramicznych – wielkim, jednokolorowym formatom.

Dobrze zadziałają także powierzchnie błyszczące, które odbijają światło – zarówno ceramika, jak i metalicznie wykończona mozaika, szkło lakierowane, czy meble, których fronty posiadają wysoki połysk. Tutaj sprawdzą się także wiszące szafki lustrzane – pełniące funkcje schowka oraz lustra w jednym.

Uwaga!

W łazience o niewielkich rozmiarach najlepiej zastosować chłodne barwy. Szczególnie warto o tym pomyśleć, wykańczając ściany, podłogę oraz sufit. Z palety barw najlepiej dobierać biel, szarość, fiolet, błękit.

Można również pokusić się o wybranie fototapety z odpowiednim wzorem – najlepiej takim, który pozwoli uzyskać w pomieszczeniu wrażenie głębi.

Łazienka funkcjonalna – przykłady realizacji

PRZYKŁAD I Łazienka minimalna – 4 m²

W tej łazience postanowiliśmy znaleźć miejsce dla pralki, prysznica, szafek, półek, umywalki oraz miski sedesowej. Do funkcjonalnego rozplanowania przestrzeni wykorzystaliśmy dwie ścianki działowe, które ułatwiają podział tego pomieszczenia na praktyczne strefy. Prysznic zamontowaliśmy w jednej z wnęk – wejście do niego odbywa się za pomocą drzwiczek Beloya. Możliwość ich praktycznego złożenia, zamiast otwierania uchylnego jest wyjątkowo atrakcyjnym rozwiązaniem.

Do umywalki dobraliśmy szafkę Imandra – z wygodnymi szufladami na niezbędne akcesoria. Miejsce do przechowywania pełnią także szafki nad umywalką – z lustrzanymi frontami. Ten sposób wykończenia mebli wiszących optycznie powiększa przestrzeń.

Pralkę umieściliśmy obok umywalki, a nad nią zorganizowaliśmy miejsce dla półek – będą niezbędne do przechowywania ręczników lub ozdobnych koszyków z kosmetykami. Z tej łazienki może korzystać cała rodzina!

PRZYKŁAD II Wygodna łazienka dla pary – 6,3 m²

W tym przypadku zaprojektowaliśmy funkcjonalną łazienkę dla dwóch osób. Projektowana przestrzeń ma wydzieloną strefę WC oraz miejsce na wygodny prysznic, umywalkę oraz cały segment szafek, w których można przechowywać mnóstwo akcesoriów, środki czystości, a także inne wyposażenie łazienkowe. Postanowiliśmy dobrać meble zamykane – przedmioty przechowywane w takich segmentach nie wprowadzają chaosu we wnętrzu.

Do zaprojektowania tej funkcjonalnej łazienki wykorzystano szafkę Imandra – wygodnie otwierane i dość duże szuflady to jej największy atut! Na uwagę zasługuje także wykonanie zewnętrznych frontów – rozwiązanie jest wyjątkowo nowoczesne.

Strefa prysznica jest tutaj naprawdę wygodna – wpływ ma na to wielkość rozplanowanej strefy oraz akcesoria prysznicowe. Jakże przyjemna musi być kąpiel w strugach deszczu!

PRZYKŁAD III Dodatkowa łazienka w sypialni 2m²

A co, gdyby tak zaprojektować małą, prywatną łazienkę w sypialni? To wygodne rozwiązanie dla rodziców, którzy chcieliby zyskać w dla siebie odrobinę prywatności. Postanowiliśmy przygotować taką dodatkową łazienkę na 2 m² przestrzeni. Zobaczcie czy nam się udało!

Wstawiliśmy tutaj półokrągły prysznic oraz zestaw szafek z umywalką. Teraz poranne przygotowanie do pracy może się odbywać bez kolejek do łazienki oraz stresujących sytuacji, gdy każdy w pośpiechu chciałby wziąć prysznic lub umyć zęby. Jak Wam się podoba takie rozwiązanie?

Zobaczcie, nawet 2m² nie muszą ograniczać nas w spełnieniu marzeń o prywatnej łazience!

PRZYKŁAD IV Jedna łazienka dwie przestrzenie

I wreszcie nasz ostatni pomysł na funkcjonalną łazienkę. Jedno pomieszczenie – dwie odrębne przestrzenie. Jedna przygotowana dla rodziców, druga dla dzieci. W strefie dla dorosłych zamontowaliśmy wygodną kabinę WALK IN oraz szafkę umywalkową na akcesoria.

W części zarezerwowanej dla dzieci nie zapomnieliśmy o szafkach na zabawki, akcesoria i inne, dziecięce skarby. W tak urządzonej łazience każdy czuje się swobodnie, a nawet pięcioosobowa rodzina może codzienne wygodnie przygotować się do wyjścia.

Dwie odrębne strefy to także możliwość przygotowania się do pracy lub szkoły bez porannego chaosu. Jak Wam się podoba takie wnętrze?

Mamy nadzieję, że nasze pomysły na urządzenie wygodnej strefy kąpielowej Wam się podobały. W naszych projektach każdy znajdzie coś dla siebie – para, większa rodzina oraz singiel. Do realizacji projektów użyliśmy produktów z serii Imandra i Beloya – znajdziecie je w naszej ofercie!