Produkty

Jak stworzyć funkcjonalną łazienkę – poznajemy nowoczesne wyposażenie

Jak stworzyć funkcjonalną łazienkę – poznajemy nowoczesne wyposażenie

Stworzenie funkcjonalnej łazienki może być trudne. Szczególnie jeśli urządzane wnętrze jest małe, nieustawne, a potrzeby rodziny wysokie. Tutaj kluczową rolę odgrywa właściwie opracowany projekt, w którym należy uwzględnić rozmieszczenie wszystkich urządzeń, mebli, które muszą być praktyczne i wygodne w użyciu. W urządzeniu funkcjonalnej łazienki pomagają też nowe rozwiązania producentów wyposażenia łazienkowego – jakie? Sprawdźmy!

Kiedy urządzamy łazienkę, często kierując się przede wszystkim estetyką wnętrza, zapominamy o tym, co najważniejsze – praktycznym wykorzystaniu wszystkich zgromadzonych w nich przedmiotów. To dlatego, w profesjonalnych projektach wnętrz łazienkowych tak dużą uwagę skupia się na dobraniu odpowiednich odległości – minimalnej przestrzeni przy urządzeniach, która pozwoli wygodnie korzystać z umywalki, prysznica, wanny czy WC.

Uwaga!

Zachowanie prawidłowych odległości, jest w łazience niezwykle ważne. Zgodnie z tym, przy umywalce należy zachować co najmniej 70 x 100 cm, przy kabinie prysznicowej około 75 x 75 cm, umywalce 70 x 100 cm, a przy sedesie – 80 x 60 cm.

Ale odległości to nie wszystko. W urządzeniu łazienki wygodnej i funkcjonalnej pomagają przede wszystkim wygodne rozwiązania producentów wyposażenia łazienkowego. Kilka z nich pokażemy na określonych przykładach, ale o tym przeczytacie w drugiej części artykułu. Najpierw kilka informacji ogólnych.

Jakie wyposażenie należy dobrać do małej, ale funkcjonalnej łazienki?

Szafka Cooke&Lewis Imandra z lustrem 60 x 60 x 15 cm
Szafka Cooke&Lewis Imandra z lustrem 60 x 60 x 15 cm

W trakcie opracowywania projektu małego wnętrza łazienkowego, z pewnością będzie trzeba pójść na pewne aranżacyjne ustępstwa. W niewielkim pomieszczeniu nie zamontujemy bidetu lub wanny wolnostojącej i prysznica, ale nie oznacza to wcale konieczności rezygnowania z marzeń inwestorów.

Każde wnętrza można urządzić tak, by spełniało oczekiwania właścicieli, trzeba tylko dobrze rozeznać się w ofercie i możliwościach tego co jest dostępne w katalogach łazienkowych. Już w pomieszczeniu, którego wymiary wynoszą 6-8 m² można urządzić naprawdę wygodną łazienkę dla całej rodziny. Zmieści się tutaj wanna, pralka, umywalka i miska sedesowa. Wszystko, co niezbędne do codziennego funkcjonowania.

Czy wiesz, że …?

Łazienka bez WC powinna mieć minimalne wymiary 4 m², a z miską ustępową 5 m². Przy projektowaniu WC jako osobnego wnętrza konieczne jest zachowanie wielkości 1,5 m².

Kabina prysznicowa walk-in Cooke&Lewis Beloya 80 cm chrom/transparentna
Kabina prysznicowa walk-in Beloya 80 cm 

A jeśli dodatkowo powiększymy łazienkę, wyburzając jedną ze ścianek prowadzących do innego pomieszczenia, dostawiając ściankę działową, to nasz salon kąpielowy będzie wyjątkowo wygodny.

Gdy szczególnie mocno zależy nam na dobrym wykorzystaniu metrażu małego wnętrza warto zastanowić się nad wyborem:

- wanny z parawanem – zyskamy możliwość wygodnego kąpania się i prysznica w jednym, dobrym wyborem będzie też wanna narożna o asymetrycznym kształcie,

- miski sedesowej z funkcją bidetu – jedno urządzenie, dwie funkcjonalności,

- kabiny prysznicowej – narożnej, gdy pomieszczenie jest naprawdę małe lub do zamontowania pomiędzy dwoma ściankami i bez brodzika (zamiast tego zamontować odwodnienie liniowe).


Kolory i faktury w małej łazience – odrobina iluzji i optycznego powiększenia

Nie tylko wyposażenie jest ważne podczas urządzania małej łazienki. Kluczowa w realizacji udanego projektu będzie także zabawa kolorami oraz fakturami. Warto przyjrzeć się ofercie dużych płytek ceramicznych – wielkim, jednokolorowym formatom.

Dobrze zadziałają także powierzchnie błyszczące, które odbijają światło – zarówno ceramika, jak i metalicznie wykończona mozaika, szkło lakierowane, czy meble, których fronty posiadają wysoki połysk. Tutaj sprawdzą się także wiszące szafki lustrzane – pełniące funkcje schowka oraz lustra w jednym.

Uwaga!

W łazience o niewielkich rozmiarach najlepiej zastosować chłodne barwy. Szczególnie warto o tym pomyśleć wykańczając ściany, podłogę oraz sufit. Z palety barw najlepiej dobierać biel, szarość, fiolet, błękit.

Można również pokusić się o wybranie fototapety z odpowiednim wzorem – najlepiej takim, który pozwoli uzyskać w pomieszczeniu wrażenie głębi.

Łazienka funkcjonalna – przykłady realizacji

Drzwi prysznicowe składane Cooke&Lewis Beloya 90 cm chrom/transparentne
Drzwi prysznicowe składane Beloya 

PRZYKŁAD I Łazienka minimalna – 4 m²

W tej łazience postanowiliśmy znaleźć miejsce dla pralki, prysznica, szafek, półek umywalki oraz miski sedesowej. Do funkcjonalnego rozplanowania przestrzeni wykorzystaliśmy dwie ścianki działowe, które ułatwiają podział tego pomieszczenia na praktyczne strefy. Prysznic zamontowaliśmy w jednej z wnęk – wejście do niego odbywa się za pomocą drzwiczek Beloya. Możliwość ich praktycznego złożenia, zamiast otwierania uchylnego jest wyjątkowo atrakcyjnym rozwiązaniem.

Do umywalki dobraliśmy szafkę Imandra – z wygodnymi szufladami na niezbędne akcesoria. Miejsce do przechowywania pełnią także szafki nad umywalką – z lustrzanymi frontami. Ten sposób wykończenia mebli wiszących optycznie powiększa przestrzeń.

Pralkę umieściliśmy obok umywalki, a nad nią zorganizowaliśmy miejsce dla półek – będą niezbędne do przechowywania ręczników lub ozdobnych koszyków z kosmetykami. Z tej łazienki może korzystać cała rodzina!


PRZYKŁAD II Wygodna łazienka dla pary – 6,3 m²

Szafka pod umywalkę Cooke&Lewis Imandra wisząca 100 cm biała
Szafka pod umywalkę Imandra wisząca

W tym przypadku zaprojektowaliśmy funkcjonalną łazienkę dla dwóch osób. Projektowana przestrzeń ma wydzieloną strefę WC oraz miejsce na wygodny prysznic, umywalkę oraz cały segment szafek, w których można przechowywać mnóstwo akcesoriów, środki czystości, a także inne wyposażenie łazienkowe. Postanowiliśmy dobrać meble zamykane – przedmioty przechowywane w takich segmentach nie wprowadzają chaosu we wnętrzu.

Do zaprojektowania tego funkcjonalnego wnętrza wykorzystano szafkę Imandra – wygodnie otwierane i dość duże szuflady to jej największy atut! Na uwagę zasługuje także wykonanie zewnętrznych frontów – rozwiązanie jest wyjątkowo nowoczesne.

Strefa prysznica jest tutaj naprawdę wygodna – wpływ ma na to wielkość rozplanowanej strefy oraz akcesoria prysznicowe. Jakże przyjemna musi być kąpiel w strugach deszczu!


Kabina prysznicowa półokrągła Cooke&Lewis Beloya 80 x 80 x 195 cm chrom/transparentna
Kabina prysznicowa półokrągła Beloya

PRZYKŁAD III Dodatkowa łazienka w sypialni 2m²

A co, gdyby tak zaprojektować małą, prywatną łazienkę w sypialni? To wygodne rozwiązanie dla rodziców, którzy chcieliby zyskać w dla siebie odrobinę prywatności. Postanowiliśmy przygotować taką dodatkową łazienkę na 2 m² przestrzeni. Zobaczcie czy nam się udało!

Wstawiliśmy tutaj półokrągły prysznic oraz zestaw szafek z umywalką. Teraz poranne przygotowanie do pracy może się odbywać bez kolejek do łazienki oraz stresujących sytuacji, gdy każdy w pośpiechu chciałby wziąć prysznic lub umyć zęby. Jak Wam się podoba takie rozwiązanie?


Zobaczcie, nawet 2m² nie muszą ograniczać nas w spełnieniu marzeń o prywatnej łazience!

PRZYKŁAD IV Jedna łazienka dwie przestrzenie

Szafka Cooke&Lewis Imandra 60 x 90 x 36 cm biała
Szafka Cooke&Lewis Imandra 60 x 90 x 36 

I wreszcie nasz ostatni pomysł na funkcjonalną łazienkę. Jedno pomieszczenie – dwie odrębne przestrzenie. Jedna przygotowana dla rodziców, druga dla dzieci. W strefie dla dorosłych zamontowaliśmy wygodną kabinę WALK IN oraz szafkę umywalkową na akcesoria.

W części zarezerwowanej dla dzieci nie zapomnieliśmy o szafkach na zabawki, akcesoria i inne, dziecięce skarby. W tak urządzonej łazience, każdy czuje się swobodnie, a nawet pięcioosobowa rodzina może codzienne wygodnie przygotować się do wyjścia.

Dwie odrębne strefy to także możliwość przygotowania się do pracy lub szkoły bez porannego chaosu. Jak Wam się podoba takie wnętrze?


Mamy nadzieję, że nasze pomysły na urządzenie wygodnej strefy kąpielowej Wam się podobały. W naszych projektach każdy znajdzie coś dla siebie – para, większa rodzina oraz singiel. Do realizacji projektów użyliśmy produktów z serii Imandra i Beloya – znajdziecie je w naszej ofercie!

Data publikacji: 30.05.2018
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Urządzenie małej łazienki – wykorzystaj jej potencjał

Urządzenie małej łazienki – wykorzystaj jej potencjał
Choć rozmiar łazienki ma duże znaczenie, równie ważne są zastosowane w niej rozwiązania, które mogą sprawić, że będzie się ona wydawać b...
Czytaj więcej

Projekt małej łazienki – praktyczne wskazówki

Projekt małej łazienki – praktyczne wskazówki
Projekt małej łazienki to wyzwanie, które warto podjąć. Łazienka jest zazwyczaj najmniejszym pomieszczeniem w domu. Właśnie dlatego jej remont ...
Czytaj więcej

Jak zaprojektować łazienkę?

Jak zaprojektować łazienkę?
Stworzenie łazienki, która będzie jednocześnie funkcjonalna i stylowa, to niełatwe zadanie. Taki efekt możesz osiągnąć jedynie poprzez odpowied...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak stworzyć funkcjonalną łazienkę – poznajemy nowoczesne wyposażenie