icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak stworzyć ogród zapewniający prywatność

Zarówno dom, jak i ogród powinny być naszą twierdzą, do której to my rozdajemy bilety wstępu. Oto kilka porad dla tych, którzy chcą zatrzymać niechciane spojrzenia przechodniów i sąsiadów i poczuć się w swoim ogrodzie naprawdę swobodnie.

Sposoby na prywatność w ogrodzie

Wśród metod zapewniających prywatność w ogrodzie można wskazać następujące:

  • stworzenie pasa żywopłotu,

  • stworzenie zasłon z pnących roślin,

  • ogrodzenia i osłony z paneli ogrodowych,

  • murki i ogrodzenia gabionowe,

  • elementy małej architektury ogrodowej.

Jak stworzyć ogród zapewniający prywatność

Żywopłot

Żywopłot może być efektowną, naturalną granicą ogrodowej przestrzeni. Możemy go wykonać zarówno z roślin liściastych, jak i z iglaków. Wadą żywopłotów jest głównie to, że zajmują sporo przestrzeni, gdyż zazwyczaj należy na nie przeznaczyć co najmniej 1 m głębokości działki.

Iglaki mają tę przewagę nad drzewami liściastymi, że jako rośliny zimozielone są atrakcyjne przez cały rok. Stanowią całoroczną osłonę przed wiatrami, są schronieniem dla ptaków i pożytecznych owadów. Wymagają mniej przycinania niż rośliny liściaste i są łatwiejsze w utrzymaniu. Podstawową wadą iglaków jest to, że ich gałęzie mogą się odkształcać lub łamać pod naporem śniegu.

Przeczytaj także: Kiedy zastosować ogrodzenie panelowe?

Rośliny na żywopłot należy sadzić w odpowiedniej odległości od siebie, tak aby miały przestrzeń do rozrostu. Zanim jednak do tego dojdzie, możemy okresowo sadzić wśród nich zagęszczające rośliny jednoroczne. Na żywopłot najlepiej wybierać rośliny rosnące wolno, co pozwoli ograniczyć częstotliwość przycinania.

Pnącza

Znacznie mniej miejsca od żywopłotów zajmą rośliny pnące. Możemy je posadzić przy ogrodzeniu lub przy innej podporze. Efektowny powojnik czy glicynia skutecznie osłonią i wydzielą przestrzeń, a w czasie kwitnienia będą niezrównaną ozdobą. Dzięki pnączom ażurowe ogrodzenia mogą stać się zielonymi ścianami, które zatrzymają niechciane spojrzenia, a do tego będą naturalną dekoracją ogrodu.

Jeśli chcemy osłonić tylko pewne części ogrodu (miejsce grillowania, plac zabaw czy też miejsce na śmietniki lub kompostownik), wówczas sprawdzą się parawany, drabinki czy pergole, po których będą wić się np. winogrona, bluszcz czy powoje. Możemy także zastosować małe grupy stosunkowo wysokich roślin, np. dzikiej jabłoni lub wiśni, albo krzewy kaliny sztywnolistnej.

Panele ogrodowe

Dostępne są różnorodne systemy panelowe, które nadają się do oddzielenia poszczególnych stref ogrodu. System paneli może tworzyć swoisty szkielet, który następnie wypełnimy listwami, np. z tworzyw sztucznych (w rożnych kolorach), metalu lub drewna. Listwy możemy na przykład wsunąć pionowo w panele i zamocować do listew poziomych za pomocą specjalnych klipsów. Możemy także stosować różne poziomy (np. ustawianie piętrowe) i wysokości takich przegród. Panele można także wypełniać taśmą, przeplatając je przez oczka w pionie i poziomie. Na rynku dostępne są różnorodne przesłony tego typu odporne na warunki atmosferyczne. Panele drewniane mogą także pełnić funkcję płotów – ich standardowe wymiary to 180 × 180 cm, a wykonane są najczęściej z drewna iglastego impregnowanego ciśnieniowo.

Konstrukcje gabionowe

Ogrodzenia czy murki gabionowe zyskują na popularności, głównie ze względu na swój niebanalny wygląd i trwałość. Specjalne konstrukcje szkieletowe nadają się do wypełnienia ich kamieniem łupanym, bazaltowym, korą drzew, białymi otoczakami, łupinami orzechów, suchymi gałęziami czy pniami. Całość może stanowić także skuteczną barierę akustyczną. Wielkość, kształt i sposób wypełnienie konstrukcji gabionowych daje wiele ciekawych możliwości aranżacyjnych. Mogą być z nich tworzone także mostki, meble, ścianki czy przesłony. Jednak przy małej średnicy materiału wypełniającego, kosze gabionowe powinniśmy dodatkowo przesłonić pikselami lub taśmą.

Zobacz też: Oryginalne pomysły na alternatywne ogrodzenie terenu

Jak stworzyć ogród zapewniający prywatność

Mała architektura ogrodowa

Odpowiednie ustawienie altany, ław czy huśtawki ogrodowej może wyraźnie zwiększyć poczucie prywatności w ogrodzie. Elementy małej architektury, połączone z odpowiednimi nasadzeniami (drzewa, krzewy, gęste pnącza), mogą stworzyć zakątek, do którego nie dotrą wścibskie spojrzenia. Pamiętajmy jednak, że aranżacja ogrodu powinna sprzyjać intymności, nie będąc przy tym przytłaczająca. Wysokie ogrodzenie będzie wydawało się lżejsze, gdy będzie miało (chociaż częściowo) ażurową konstrukcję. Nie bez znaczenia jest także zastosowanie jasnych kolorów wszelkich elementów ogrodowych.