Umywalki do małej łazienki

Do małych łazienek oraz toalet przeznaczone są specjalne modele umywalek. Choć mają mniejsze wymiary, to nadal zachowują swoją funkcjonalność i estetykę.

umywalka w małej łazience

Rodzaje

Do wyboru mamy umywalki prostokątne, półokrągłe, okrągłe i o nietypowych kształtach. Ale najczęściej do małych łazienek polecane są umywalki narożne. Umożliwiają one bowiem wykorzystanie rogu pomieszczenia. Oferowane są w dwóch wersjach: symetryczne i asymetryczne (mają różne długości krawędzi przylegających do ściany). Te ostatnie występują w wersji lewej lub prawej.

Standardowa szerokość tego typu umywalek wynosi 35-50 cm. Natomiast głębokość, rozumiana jako odległość od krawędzi przedniej do tylniej, zaczyna się od 20 cm. Ale w tak płytkich modelach trudno jest uniknąć rozchlapywania wody. Jeśli jest to możliwe, lepiej wybrać umywalkę o głębokości 40 cm.
Umywalki asymetryczne mogą mieć płaską część przeznaczoną do odstawienia, na przykład mydelniczki. Wiele z nich ma już z boku fabrycznie przygotowany otwór do zamontowania baterii sztorcowej jednouchwytowej. Fachowcy polecają w tej sytuacji raczej niską baterię. Natomiast do umywalki bez otworu można zastosować również baterię ścienną.

Umywalka meblowa dolomitowa Mirano Ida

Oprócz typowych umywalek wiszących dostępne są modele wpuszczane w blat, na którym zmieścimy potrzebne przybory toaletowe. Coraz częściej można też kupić gotowy zestaw, czyli umywalkę z bardzo praktyczną jedno- lub dwukomorową szafką. 

Materiał

Większość umywalek wykonanych jest z ceramiki. Ale bez trudu znajdziemy też modele z kamienia, stali nierdzewnej czy kompozytu (mieszanka kamienia naturalnego i żywic).
Niektórzy producenci pokrywają swoje produkty specjalną powłoką ochronną. Utrudnia ona osadzaniu się kamienia, a przez to znacznie łatwiej utrzymać ją w czystości.

Kolorystyka

Standardowym kolorem ceramiki jest biel, ale można też kupić umywalki szare, beżowe, czarne i w wiele innych. Pamiętajmy jednak o tym, że jasne kolory nadają małym wnętrzom przestronności i czystości.

 

Data publikacji: 14.11.2012