Demontaż ościeżnicy- zobacz, jak wygląda demontaż ościeżnicy drewnianej i demontaż ościeżnicy metalowej

Kiedy chcemy wymienić drzwi i futrynę podczas remontu, musimy umiejętnie usunąć starą ościeżnicę, tak aby nie spowodować ubytków w ścianie i problemów, które czasami mogą przysporzyć nam więcej pracy. Czynność tę możemy jednak wykonać samodzielnie, odpowiednio się do tego przygotowując. Dzisiaj dowiesz się jak szybko i skutecznie wykonać demontaż ościeżnicy.

Przejdź do następnych akapitów:

Przy wymianie drzwi często konieczne jest także usunięcie starej framugi, czyli ościeżnicy i zastąpienie jej nową. Wiele osób przeraża taka perspektywa, gdyż wiąże się ona z poważną ingerencją w konstrukcję ściany. Jednak, gdy dowiesz się jak to się robi, okaże się, że również Ty jesteś w stanie wymienić futrynę samodzielnie.  Przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję demontażu ościeżnicy krok po kroku. 

Rodzaje ościeżnic i narzędzia potrzebne do ich demontażu

Ościeżnice dzielą się na drewniane i metalowe. Ta pierwsza jest stosunkowo łatwa do usunięcia, ponieważ zazwyczaj jest osadzona w ścianie za pomocą drewnianych kołków, które bez trudu sami odetniemy i wyjmiemy.  W zasadzie jedynymi narzędziami, których będziemy w takim wypadku potrzebować, są: młotek i duży płaski śrubokręt. 

Metalowe ościeżnice są znacznie trudniejsze w demontażu i wymagają do tego zadania specjalistycznego sprzętu. Do ich usunięcia możemy potrzebować szlifierki kątowej z tarczą tnącą. Czasami wystarczy jednak zwykła piła z brzeszczotem. Usuwanie ościeżnicy metalowej rozpoczynamy od podcinania jej w kilku miejscach – koniecznie tuż nad posadzką i w rogach. Następnie odcinamy kotwy mocujące, które były do niej przyspawane lub wykuwamy je z muru. Metalowe ościeżnice dzielą się również na te z progiem i bez. Zwróćmy na to uwagę, jeżeli nie chcemy w trakcie jej demontażu zniszczyć posadzki.

Jeżeli chcesz się dobrze przygotować do zadania, jakim jest demontaż starych futryn, bez względu na ich rodzaj, musisz zaopatrzyć się w nastepujące narzędzia:

  • Młotek –  to narzędzie przyda się, gdy usunięcie jakiegoś elementu, będzie wymagać dużej siły.

  • Wkrętarka –  dzięki niej odkręcisz wkręty, którymi mogą być przymocowane stare futryny drewniane. Możesz oczywiście użyć śrubokrętów, ale wkrętarka jest szybsza i wygodniejsza w użyciu.

  • Szlifierka kątowa –  narzędzie to pomoże Ci szybko uporać się z metalową ościeżnicą czy też opornymi elementami montażowymi.

  • Wyrzynarka –  przyda się przy cięciu drewnianych elementów framugi, użyj jej zamiast piły. W ten sposób zaoszczędzisz dużo czasu i siły.

demontaż-ościeżnicy

Demontaż ościeżnicy- o czym trzeba wiedzieć

Gdy masz już przygotowane wszystkie narzędzia, możesz przystąpić do pracy. Jednak zanim zabierzesz się za cięcie i wyrzucanie starej framugi, powinieneś zapoznać się z kilkoma ważnymi kwestiami. Dzięki nim będziesz wiedział, jak usunąć bezpiecznie futrynę bez względu na jej rodzaj. 

Demontaż ościeżnicy a nadproże i jego brak

W trakcie usuwania starej framugi musisz być ostrożny, szczególnie jeśli masz do czynienia ze starszym budynkiem. Mogą zdarzyć się przypadki, że w ścianach konstrukcyjnych nad drzwiami nie ma nadproża – w takich sytuacjach cegły opierają się na ościeżnicy, dlatego przy próbie jej demontażu ściana może pękać. W takiej sytuacji ściana musi zostać podparta, przemurowana przemurować i zaopatrzona w pręty zbrojeniowe. Możesz też zakupić nadproże prefabrykowane.

Usuwanie framugi ze ścianki działowej

Jeżeli ścianka działowa jest murowana, powinieneś zwrócić uwagę na szerokość otworu i wysokość pomieszczenia. Ściana nie będzie musiała być wzmocniona, jeśli wysokość nad drzwiami jest większa niż wysokość trójkąta równobocznego o boku równym szerokości otworu. Jeżeli zaś jest mniejsza- fragment nad otworem będzie wymagać wkucia metalowego kątownika. Zapobiegnie to pęknięciu ściany. Możesz również usunąć całąj ścianę nad otworem i zastąpić ją płytą budowlaną.

Jak usunąć futrynę metalową w bloku

W budynkach z wielkiej płyty demontaż framugi nie powinien sprawić większego problemu, o ile nie zostały one wypełnione betonem. Jeżeli chcemy uniknąć usuwania starej, metalowej futryny, możemy również założyć specjalną ościeżnicę nakładaną. Jest to forma obudowy, która osłoni starą framugę i pozwoli nam ją zamaskować, a także dopasować do wyglądu nowych drzwi.

Demontaż ościeżnicy drewnianej – krok po kroku

W teorii framugi wykonane z drewna są łatwiejsze w demontażu niż te zrobione z metalu. Poniżej krótka instrukcja krok po kroku, która pomoże Ci usunąć drewnianą framugę.

Zdejmij drzwi z framugi, jeżeli masz taką możliwość

Punkt ten może wydawać się oczywisty, jednak zdarzają się przypadki, gdy drzwi zamontowane są w taki sposób, że ich demontaż jest niemożliwy. Na przykład nad drzwiami znajduje się  grube nadproże lub inny rodzaj przeszkody, taki jak pawlacz. Czasem przeszkadzać mogą także rury, gdy drzwi znajdują się w piwnicy lub innym pomieszczeniu gospodarczym.

W takim wypadku powinieneś przeciąć framugę na dole i u góry po stronie zawiasów. Gdy oddzielisz ten element od reszty framugi, możesz wyciągnąć go razem ze skrzydłem drzwiowym. Może to wymagać użycia siły i pomocy innych osób, ale nie jest to trudne.

Znajdź i usuń wszystkie wkręty oraz inne elementy montażowe

Zwłaszcza w starym budownictwie jednorodzinnym może się zdarzyć, że drewniane futryny są przymocowane do ściany za pomocą kilku lub nawet kilkunastu wkrętów, lub potężnych gwoździ. Z tego powodu, zanim przystąpisz do usuwania samej framugi, dobrze się jej przyjrzyj. Pod warstwą farby ukryte są miejsca, gdzie znajdują się mocowania. Bez ich usunięcia, demontaż framugi może być utrudniony.

Zacznij więc od podważenia młotkiem bocznych framug i sprawdzenia, czy Twoje ościeżnice są zamocowane przy pomocy wkrętów. Jeżeli zauważysz ten typ mocowania, usuń go z pomocą szlifierki kątowej. 

Usuń poszczególne elementy framugi

Korzystając z młotka, oddziel framugę od ściany. Najlepiej jest zacząć od dołu i kierować się do góry. Poszczególne elementy drewnianej framugi mogą być mocno ze sobą połączone i dokładnie spasowane. Z tego względu może być konieczne ich rozcięcie za pomocą wyrzynarki z odpowiednim ostrzem.  

Rozcięte elementy znacznie łatwiej wyciągniesz z otworu drzwiowego.  Gdy pozbędziesz się już bocznych fragmentów, czas wyciąć górną belkę. Wystarczy mocniej pociągnąć, by usunąć ją z nadproża.

Sprawdź, czy nie pozostały małe fragmenty

Po usunięciu większych elementów warto dokonać inspekcji otworu drzwiowego. Może się okazać, że w okolicach progu lub innych miejscach pozostały niewielkie kawałki drewna. Koniecznie je usuń, ponieważ pozostawione będą przeszkadzać w zamontowaniu nowej framugi.

demontaż-ościeżnicy

Demontaż ościeżnicy regulowanej

Bardzo popularnym rozwiązaniem są ostatnio ościeżnice regulowane. W naszym poradniku zawarliśmy informacje dotyczące demontażu również tego rodzaju framug. 

Ściągnij opaskę z ościeżnicy

Jest to element, dzięki któremu możliwe jest zabudowanie całego otworu drzwiowego. Musisz go usunąć by móc przystąpić do dalszych prac. Demontaż ościeżnicy regulowanej nie powinien być trudny, gdyż najczęściej element taki jest montowany na zatrzaski, rzadziej na klej. Wystarczy więc odczepić opaskę.

Zdemontuj ościeżnicę

Dalsze postępowanie nie różni się niczym od procedury opisanej w przypadku futryny drewnianej. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż regulowane ościeżnice wykonane są właśnie z tego rodzaju materiału. Dokładny opis, jak przeprowadzić dalszą część demontażu znajdziesz we wcześniejszej części artykułu. 

Demontaż ościeżnicy metalowej – zrób to sam

Demontaż futryny metalowej także możesz przeprowadzić samodzielnie, gdyż nie jest to zadanie skomplikowane. Oto poszczególne kroki, dzięki, którym uda Ci się szybko i bezpiecznie  usunąć metalową ościeżnicę.

Podetnij ościeżnicę

Pierwszym krokiem jest podcięcie metalowej framugi w kilku miejscach. Najlepiej jest zrobić to na rogach oraz nad posadzką. W ten sposób demontaż będzie wygodniejszy., ponieważ nie musisz usuwać całości na raz. Możesz demontować mniejsze kawałki, co jest zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem. Nacięcia wykonaj z użyciem szlifierki kątowej i tarczy przeznaczonej do metalu.

Odetnij kotwy mocujące

Framuga metalowa jest zamocowana w otworze drzwiowym specjalnymi kotwami. Zanim będziesz mógł usunąć poszczególne jej fragmenty, odetnij szlifierką kątową wszystkie mocowania. W niektórych  przypadkach da się je wykuć z muru, jednak może to grozić uszkodzeniem ściany. Lepiej więc zaufać sprawdzonym elektronarzędziom.

Usuwanie elementów framugi

Teraz możesz przystąpić do usuwania pociętej framugi. Pamiętaj o zabezpieczeniu dłoni rękawiczkami, gdyż ościeżnica może mieć ostre krawędzie. Pojedynczo usuń każdy z wyciętych elementów (możesz potrzebować pomocy młotka w podważeniu niektórych z nich).  Po podważeniu fragmenty ościeżnicy powinny łatwo dać się usunąć. Po zakończeniu demontażu usuń małe fragmenty muru z otworu drzwiowego. 

Wiele osób zastanawia się także, czy warto wykonywać samemu demontaż futryny metalowej. Cena takiej usługi wykonanej przez profesjonalistę to koszt około 100-150 złotych. 

Demontaż ościeżnicy – to nie jest takie trudne

Chociaż demontaż ościeżnicy może się wydawać na początku niemałym wyzwaniem, jest to jedna z mniej skomplikowanych prac remontowych. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi, wiesz już, jak wymienić futrynę drzwi różnego typu. Pamiętaj, że w sklepie Castorama znajdziesz szeroki wybór elektronarzędzi, framug oraz drzwi w wielu wzorach i rozmiarach.

Data publikacji: 05.08.2016