Produkty

Jak usunąć ościeżnicę?

Jak usunąć ościeżnicę?

Kiedy chcemy wymienić drzwi i futrynę podczas remontu, musimy umiejętnie usunąć starą ościeżnicę, tak aby nie spowodować ubytków w ścianie i problemów, które czasami mogą przysporzyć nam więcej pracy. Czynność tę możemy jednak wykonać samodzielnie, odpowiednio się do tego przygotowując.

ościeżnica regulowanaRodzaje ościeżnic i narzędzia potrzebne do ich demontażu

Ościeżnice dzielą się na drewniane i metalowe. Ta pierwsza jest stosunkowo łatwa do usunięcia, ponieważ zazwyczaj jest osadzona w ścianie za pomocą drewnianych kołków, które bez trudu sami odetniemy i wyjmiemy. W zasadzie jedynymi narzędziami, których będziemy w takim wypadku potrzebować są: młotek i duży płaski śrubokręt. Metalowe ościeżnice są znacznie trudniejsze w demontażu i wymagają niekiedy specjalistycznego sprzętu. Do ich usunięcia możemy potrzebować szlifierki kątowej z tarczą tnącą. Czasami wystarczy zwykła piła z brzeszczotem. Usuwanie takiej ościeżnicy rozpoczynamy od podcinania jej w kilku miejscach – koniecznie tuż nad posadzką i w rogach. Następnie odcinamy kotwy mocujące, które były do niej przyspawane lub wykuwamy je z muru. Metalowe ościeżnice dzielą się również na te z progiem i bez. Zwróćmy na to uwagę, jeżeli nie chcemy w trakcie jej demontażu zniszczyć posadzki.

Demontaż ościeżnicy a nadproże i jego brak

W trakcie usuwania starej framugi musimy być ostrożni, szczególnie jeśli mamy do czynienia ze starszym budynkiem. Mogą zdarzyć się przypadki, że w ścianach konstrukcyjnych nad drzwiami nie ma nadproża – w takich sytuacjach cegły opierają się na ościeżnicy, dlatego kiedy chcemy ją zdemontować ściana może pękać. Musimy wtedy ją podpierać, przemurować i wstawić pręty zbrojeniowe lub zakupić nadproże prefabrykowane.

jak usunąć ościeżnicęUsuwanie framugi ze ścianki działowej

Jeżeli ścianka działowa jest murowana, powinniśmy zwrócić uwagę na szerokość otworu i wysokość pomieszczenia. Ściany nie będziemy musieli wzmacniać, jeśli wysokość nad drzwiami jest większa niż wysokość trójkąta równobocznego o boku równym szerokości otworu. Jeżeli zaś jest mniejsza, fragment nad otworem może od nas wymagać wkucia metalowego kątownika. Zapobiegniemy wtedy pękaniu ściany. Mamy też możliwość usunięcia całej ściany nad otworem i zastąpić ją płytą budowlaną.

Usuwanie ościeżnicy w bloku

W budynkach z wielkiej płyty demontaż framugi powinien nie sprawić nam większego problemu, o ile nie zostały one wypełnione betonem.

Alternatywa

Jeżeli chcemy uniknąć usuwania starej, metalowej futryny, możemy również założyć specjalną ościeżnicę nakładaną. Jest to forma obudowy, która osłoni starą framugę i pozwoli nam ją zamaskować, a także dopasować do wyglądu nowych drzwi.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Zmiana wyglądu ościeżnicy – pomysły

Zmiana wyglądu ościeżnicy – pomysły
Ościeżnice wraz z zawieszonymi na nich skrzydłami drzwiowymi stanowią praktyczne, a zarazem estetyczne elementy wykończenia i wyposażenia wnętrz. Gdy ...
Czytaj więcej

Zalety i wady ościeżnic regulowanych

Zalety i wady ościeżnic regulowanych
Podziwiając piękno stolarki drzwiowej, dokonujemy najczęściej oglądu samych drzwi, a przecież nie spełniałyby swoich funkcji bez trzymających ich w ci...
Czytaj więcej

Ościeżnica – stała czy regulowana?

Ościeżnica – stała czy regulowana?
Ościeżnice stanowią niezbędny element każdych drzwi – zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Są potrzebne podczas ich montażu w nowo wykańcza...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
31.08.2016
No jak tak czytam, to dla mnie zdecydowanie najlepszym sposobem na ościeżnicę będzie ta ostatnia propozycja w alternatywie...;)
31.08.2016
No jak tak czytam, to dla mnie zdecydowanie najlepszym sposobem na ościeżnicę będzie ta ostatnia propozycja w alternatywie...;)

Ocena i komentarz dla:

Jak usunąć ościeżnicę?