Produkty

Jak wiercić w betonie?

Jak wiercić w betonie?

Beton to obecnie jeden z najbardziej tradycyjnych materiałów budowlanych, a zarazem wciąż jednej z najbardziej solidnych. Jego wytrzymałość sprawia, że wykonanie w nim niezbędnego otworu może być nie lada wyzwaniem. Oto jak tego dokonać.

wiercenie w betonieOdpowiednie narzędzie

Jeśli chcemy wykonywać otwory w betonie, powinniśmy bezwzględnie zrezygnować z zastosowania tradycyjnej wiertarki – może nam się ona przydać jedynie w przypadku wiercenia w betonie komórkowym – w klasycznym murze będzie zwyczajnie nieskuteczna. Pomóc nam może wiertarka udarowa, choć i ona nie będzie wciąż najbardziej efektywnym rozwiązaniem. Przy bardziej wymagających pracach nieoceniony będzie wybór młotowiertarki. Urządzenie tego typu może posiadać udar pneumatyczny (SDS) lub udar mechaniczny. W pierwszej opcji jest znacznie wygodniejsze, ponieważ samoczynnie generuje odpowiednią siłę nacisku. W drugiej odwrotnie – konieczne jest dociskanie wiertła do ściany i bazowanie na własnej sile.

Niezbędne akcesoria

Skuteczne wykonywanie otworów w betonie nie byłoby możliwe bez doboru akcesoriów odpowiednich do naszego narzędzia. Mowa tutaj przede wszystkim o wyborze wierteł. Poza tym, że powinniśmy korzystać wyłącznie z produktów przeznaczonych stricte do pracy w betonie, warto zastanowić się nad ich przeznaczeniem. Do wiercenia mniejszych otworów wystarczające będę bowiem tradycyjnej wiertła widiowe, z kolei do wykonywania większych – wiertła koronowe, które posiadają ostrza po zewnętrznej stronie. Pamiętajmy również o doborze odpowiednich kołków – w przypadku betonu powinny to być kołki rozprężne – oraz dopasowaniu ich średnicy do średnicy wierteł i odwrotnie.

Wiercenie krok po krokumłotowiertarka

Zaczynamy zawsze od przygotowania miejsca pracy. Tam, gdzie będziemy wykonywać otwory w betonie, powinniśmy mieć pełną swobodę ruchów. Przed rozpoczęciem pracy warto uprzednio sprawdzić poprawność zamocowania wierteł i działanie urządzenia. Zanim wykonamy otwór, powinniśmy dokładnie znać jego położenie – należy oznaczyć je po dokonaniu pomiarów, za pomocą ołówka lub cyrkla – szczególnie jeśli wykonujemy większą liczbę otworów. Mimo że w betonie powinniśmy wiercić z udarem, możemy go uruchomić dopiero w sytuacji, w której poczujemy opór. Przykładamy wiertło do powierzchni i rozpoczynamy wiercenie. Im twardszy okaże się materiał, tym mniejsza powinna być prędkość obrotowa. Otwór wiercimy do potrzebnej głębokości – jeśli nie jesteśmy jej pewni, możemy nałożyć na wiertło specjalny ogranicznik. Kiedy wiertło zaklinuje się w betonie, należy przerwać pracę, wyłączyć urządzenie, wyjąć je z otworu i dopiero wtedy rozpocząć ponownie wiercenie. Mocno nagrzewające się wiertła warto zaś w trakcie pracy regularnie zanurzać w specjalnym oleju chłodzącym.

Ważne!

Przed rozpoczęciem wiercenia w betonie należy zweryfikować, czy w miejscu docelowego otworu nie zostały umieszczone kable lub rury. Należy tego dokonać za pomocą specjalnego wykrywacza napięcia i metalu, w który wyposażone są niekiedy wkrętaki. Podczas wiercenia bardzo ważne jest również zabezpieczenie wzroku okularami ochronnymi.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Wiercenie i dłutowanie w różnych rodzajach ścian

Wiercenie i dłutowanie w różnych rodzajach ścian
Prawidłowe rozplanowanie przewodów instalacji elektrycznej i ich umieszczenie pod tynkiem wymaga wykonania bruzd i wywiercenia otworów pod puszki. W z...
Czytaj więcej

Czym ciąć bloczki i płyty z betonu komórkowego?

Czym ciąć bloczki i płyty z betonu komórkowego?
Beton komórkowy jest materiałem budowlanym o bardzo szerokim zastosowaniu ze względu na wiele zalet, jakie posiada. Jedną z nich jest łatwość obróbki,...
Czytaj więcej

Winda dla seniora - koszt i sposób montażu

Winda dla seniora - koszt i sposób montażu
Pokonywanie wysokich i krętych schodów w jesieni życia może z czasowej niedogodności zmienić się w gigantyczny wysiłek. Przebudowa to jeszcze większy ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak wiercić w betonie?