Jak wiercić w betonie?

Beton to obecnie tradycyjny materiał budowlany, a zarazem wciąż jeden z najbardziej solidnych. Jego wytrzymałość sprawia, że wiercenie w betonie otworu może być nie lada wyzwaniem. Zastanawiasz się, jak wiercić w betonie? Poniżej znajdziesz szczegółową instrukcję.

Przejdź do następnych akapitów:

Wiercenie w betonie – instrukcja krok po kroku

Wiercenie otworów w betonie zaczynaj zawsze od przygotowania miejsca pracy. Tam, gdzie będziesz wykonywać otwory w betonie, powinieneś mieć pełną swobodę ruchów. Przed rozpoczęciem pracy warto uprzednio sprawdzić poprawność zamocowania wierteł i działanie urządzenia. 

Zanim wykonasz otwór, powinieneś też dokładnie znać jego położenie. Oznacz je po dokonaniu pomiarów, za pomocą ołówka lub cyrkla. To szczególnie ważne, jeśli wykonujesz większą liczbę otworów. 

Mimo że w betonie powinno się wiercić z udarem, to możliwe jest też wiercenie w betonie bez udaru. Możesz go uruchomić dopiero w sytuacji, w której poczujesz opór. 

Jak wykonać wiercenie w betonie? Przyłóż wiertło do powierzchni, włącz urządzenie i po prostu rozpocznij wiercenie. Im twardszy okaże się materiał, tym mniejsza powinna być prędkość obrotowa. Otwór wierć do potrzebnej głębokości – jeśli nie jesteś jej pewien, możesz nałożyć na wiertło specjalny ogranicznik. 

Kiedy wiertło zaklinuje się w betonie, przerwij pracę, wyłącz urządzenie i wyjmij je z otworu. Dopiero wtedy możesz rozpocząć ponownie wiercenie. Mocno nagrzewające się wiertła warto zaś w trakcie pracy regularnie zanurzać w specjalnym oleju chłodzącym.

Zobacz także: Jak można ułatwić sobie pracę podczas wiercenia otworów.

wiercenie-w-betoniewiercenie-w-betoniewiercenie-w-betoniewiercenie-w-betonie

Wiercenie w betonie – narzędzia

Jeśli chcesz wykonywać otwory w betonie, musisz bezwzględnie zrezygnować z zastosowania tradycyjnej wiertarki. Sprzęt ten może Ci się przydać jedynie w przypadku wiercenia w betonie komórkowym, natomiast w klasycznym murze będzie zwyczajnie nieskuteczny. Pomóc może Ci natomiast wiertarka udarowa, choć i ona nie będzie wciąż najbardziej efektywnym rozwiązaniem.

Przy bardziej wymagających pracach nieoceniony będzie wybór młotowiertarki. Urządzenie tego typu może posiadać udar pneumatyczny (SDS) lub udar mechaniczny. W pierwszej opcji jest znacznie wygodniejsze, ponieważ samoczynnie generuje odpowiednią siłę nacisku. W drugiej odwrotnie – konieczne jest dociskanie wiertła do ściany i bazowanie na własnej sile. Dzięki tym rozwiązaniom wiertarki tego rodzaju pozwalają na tworzenie otworów nawet w twardych materiałach budowlanych, dodatkowo po wyłączeniu udaru, takie urządzenie sprawdzi się również w trakcie wiercenia w bardziej delikatnych materiałach jak np. drewno czy metale. Jednak należy mieć na uwadze, że takie urządzenie może być mniej precyzyjne niż ich tradycyjne odpowiedniki. 

Przeczytaj również: Co warto wiedzieć o młotowiertarkach?

Wiercenie w betonie – tylko z odpowiednimi akcesoriami

Skuteczne wiercenie w żelbetonie nie byłoby możliwe bez doboru akcesoriów odpowiednich do posiadanego narzędzia. Mowa tutaj przede wszystkim o wyborze wierteł. Poza tym, że powinieneś korzystać wyłącznie z produktów przeznaczonych stricte do pracy w betonie, warto zastanowić się nad ich przeznaczeniem. 

Do wiercenia mniejszych otworów wystarczające będą tradycyjne wiertła widiowe, z kolei do wykonywania większych – wiertła koronowe, które posiadają ostrza po zewnętrznej stronie. Do dyspozycji masz też wiertła o poczwórnym ostrzu lub z płaską główką. Ich specjalny kształt pozwala na sprawne przebicie się przez kolejne warstwy betonu. Nadają się też do wiercenia w betonie zbrojonym.

Możesz także zdecydować się na wiertła diamentowe, których część robocza jest wykonana z syntetycznego diamentu. To przekłada się na ich najwyższą twardość i znakomitą wytrzymałość. Modele te sprawdzą się do wiercenia niedużych otworów. W wiertłach widiowych część robocza jest wykonywana z węglika spiekanego, ale są one niemal tak twarde, jak diamentowe.

Pamiętaj również o doborze odpowiednich kołków – w przypadku betonu powinny to być kołki rozprężne – oraz dopasowaniu ich średnicy do średnicy wierteł i odwrotnie.

Sprawdź także: Akcesoria do wiertarek, jakie będą nam potrzebne?

wiercenie-w-betoniewiercenie-w-betoniewiercenie-w-betoniewiercenie-w-betonie

Jak wiercić w betonie – cenne wskazówki

Zanim rozpoczniesz wiercenie w żelbecie, zweryfikuj, czy w miejscu docelowego otworu nie zostały umieszczone kable lub rury. Sprawdź to za pomocą specjalnego wykrywacza napięcia i metalu, w który wyposażone są niekiedy wkrętaki. Jeśli wkrętarka, której używasz, nie posiada takiego rozwiązania, warto zaopatrzyć się w detektor budowlany. To urządzenie pozwala wykryć, na jakiej głębokości znajdują się poszczególne instalacje elektryczne. W ten sposób możesz zaplanować wiercenie, bez obawy, że napotkasz kabel i uszkodzisz go. Podczas wiercenia bardzo ważne jest również zabezpieczenie wzroku okularami ochronnymi.

Zastosuj się do przedstawionych wskazówek, a wiercenie w betonie zrealizujesz w bezpieczny i przede wszystkim skuteczny sposób.

Data publikacji: 26.01.2016

Data aktualizacji: 08.12.2022