LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak własnoręcznie wykonać stojak pod choinkę?

Jesień oznacza oczywiście jedno – święta za pasem. Dlatego nie dziwmy się, że witryny sklepowe już są przystrojone wizerunkami Świętego Mikołaja, a z głośników sączą się kolędy. Lepiej już dziś zastanówmy się, w jaki sposób umocujemy tradycyjne drzewko tak, by pod nim pojawiły się prezenty, a na twarzach domowników błogi uśmiech. Oto kilka sposobów na stworzenie stojaka.

choinkachoinkachoinkachoinka

Przejdź do następnych akapitów:

Stojak drewniany

Wykonanie drewnianego stojaka nie będzie trudne, nie wymaga od nas gromadzenia skomplikowanych narzędzi. Wystarczą dwie deski, najlepiej z twardego drewna (sosna, buk), o długości ponad 0,5 metra, gwoździe i młotek lub wiertarka i wkręty, a także piła. W ten sposób stworzymy zwykły krzyżak, jednak by był on pełnoprawnym stojakiem, niezbędna będzie wyrzynarka lub strug. Pośrodku każdej z desek musimy bowiem wyciąć dokładnie połowę grubości deski, tworząc miejsce na „założenie” obu kawałków drewna. Zanim zabierzemy się za przybijanie takiej konstrukcji do samego drzewka, upewnijmy się, że obie deski odpowiednio na siebie zachodzą i są równe oraz stabilne.

Następny krok wymaga od nas ścięcia pnia drzewka, tak by było możliwie równe. Następnie musimy dobrać długość skrzyżowanych desek do wagi drzewka. Najlepiej jeśli wypróbujemy drzewko w pozycji stojącej – upewnijmy się, że jest stabilne. Dopiero wówczas możemy odwrócić iglaka i przytwierdzić do jego pnia nasz stojak. Możemy użyć gwoździ, możemy też nawiercić wiertarką otwór, w który włożymy wkręt. W ten sposób po okresie świątecznym będziemy mogli odkręcić stojak i wykorzystać go również w przyszłym roku.

Uważajmy na żywicę spływającą ze ściętych drzewek – należy ją usuwać na bieżąco, gdyż zaschnięta nie zejdzie bez użycia szpachelki.

stojak na choinkęstojak na choinkęstojak na choinkęstojak na choinkę

Stojak metalowy

Jeżeli dysponujemy sprzętem pozwalającym na pracę w metalu, możemy też pokusić się o stworzenie własnoręcznie stojaka, który na pewno posłuży nam przez wiele lat. Nie jest to skomplikowany projekt. Będziemy potrzebowali:

  • 2 stalowych płaskowników dł. 180 mm, przekrój 40 x 3 mm (dłuższe, jeśli wybieramy większe drzewka);
  • 1 stalowej rury dł. 150 mm o średnicy wew. ok. 80 mm (ponownie, jeśli kupujemy dorodniejsze drzewka, musimy znaleźć szerszą rurę);
  • 4 szt. nakrętek M12;
  • 4 szt. śrub M12x40;
  • 4 szt. metalowych prętów o średnicy 4 mm;
  • farby do pomalowania.

Zaczynamy od złożenia dwóch krótszych płaskowników. Musimy szczepić je tak, by były równe, dlatego potrzebne nam będzie mocne narzędzie spawalnicze. Po połączeniu ich na krzyż wykonujemy jednostronne spoiny. Następnie w rurze nawiercamy równo rozmieszczone 4 otwory o średnicy 13 mm w odległości 25 mm od jej krawędzi. Następnie musimy przyspawać nakrętki do rury, w miejscach gdzie stworzyliśmy otwory. Gdy mamy już dwa elementy naszego stojaka, połączmy je, spawając krzyżak z rurą (prostopadle). Możemy teraz wkręcić śruby w otwory. Aby mocowanie drzewka było łatwiejsze, możemy przyspawać do nich metalowe pręty. Następnie pokrywamy konstrukcję farbą w dowolnym kolorze – najlepiej pasuje oczywiście zielony.

choinka żywachoinka żywachoinka żywachoinka żywa

Pojemnik

Ostatni sposób jest jednocześnie najłatwiejszym, wymaga od nas jedynie posiadania odpowiednio głębokiego wiadra lub doniczki. Wybrany pojemnik napełniamy do połowy piaskiem lub żwirem, a następnie osadzamy wewnątrz drzewko. Następnie, pilnując cały czas, by choinka stała równo, dopełniamy pojemnik. Upewnijmy się, że taka konstrukcja jest stabilna i nie wywróci się od przypadkowego potrącenia drzewka. Całość możemy wyłożyć kolorowym papierem lub przystroić za pomocą farby i brokatu.

 

Data aktualizacji: 15/03/2024