LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

7 pomysłów na własnoręcznie zrobione prezenty świąteczne

Zakup prezentów świątecznych spędza sen z powiek wielu osobom. Wśród gotowych produktów często nie znajdujemy tego, co spodoba się naszym bliskim. W takiej sytuacji możemy zdecydować się na samodzielne wykonanie podarunków. Oto nasze propozycje.

prezentyprezentyprezentyprezenty

Uniwersalne pudełeczko lub skrzyneczka

Małe kwadratowe pudełeczko lub większa, prostokątna skrzyneczka to prezent, który z pewnością doceni każda kobieta, choć można przygotować go też z myślą o mężczyźnie. Potrzebujemy jedynie 5 deseczek o określonej długości, które sklejone ze sobą klejem wikolowym złożą się na całą konstrukcję. Taki pojemnik można pomalować farbą, ozdobić metodą decoupage`u lub obwiązać wstążką i zawiesić zawieszkę. Sposób dekoracji zależy od naszych umiejętności, upodobań oraz tego, dla kogo przeznaczony będzie podarek. A sprawdzi się on np. jako pojemnik na akcesoria biurowe lub doniczka.

Tabliczka na zapiski

W roli głównej ponownie zastosujemy drewno, choć można zastąpić je też materiałem pochodnym. Drewnianą deseczkę lub krążek wystarczy pomalować farbą tablicową, by stworzyć oryginalną tablicę do zapisków. Z tylnej strony zamocujmy jeszcze uszka, do których przywiążemy sznurek, by prezent można było powiesić na ścianie. Do paczki dołączmy kredę i zanim go zapakujemy, napiszmy na tablicy nasze życzenia.

dekoracje świątecznedekoracje świątecznedekoracje świątecznedekoracje świąteczne

Coś dla łasuchów

Urokliwym i aromatycznym prezentem świątecznym będą samodzielnie upieczone pierniczki. Same łakocie to jeszcze nie wszystko – zadbajmy też o odpowiednie ich zapakowanie. Może to być słoik, który samodzielnie opiszemy lub metalowe pudełeczko z przywiązaną do niego świąteczną zawieszką. Nie powinno zabraknąć też świątecznej wstążki lub tasiemki, którą przewiążemy nasz podarek.

Lampion dla romantyków

Jeden słoik wystarczy, by stworzyć romantyczny i nastrojowy prezent dla miłośników domowych dekoracji. Ponieważ podarek ma być świąteczny, do ozdobienia słoika wykorzystajmy szyszki, sztuczny śnieg, klej brokatowy lub małe bombki. Możemy przykleić też świąteczne motywy z serwetek, do czego wystarczy nam mały pędzelek i klej wikol. Pamiętajmy również o odpowiednim uchwycie, który pozwoli na powieszenie lampionu.

Świeca, jakiej jeszcze nie było

Oryginalną świecę możemy wykonać samodzielnie, ale równie efektowny prezent otrzymamy, dekorując gotowy produkt. Potrzebujemy tylko jasnej świeczki i serwetki z wzorem, który chcemy przenieść. Wzór wycinamy i odłączamy od niego pozostałe warstwy serwetki. Przykładamy go do świecy i owijamy ją papierem do pieczenia. Następnie suszarką ogrzewamy ozdabiane miejsce aż do momentu, gdy dekoracja wtopi się w świeczkę.

Doniczka dla ogrodnika

Stara doniczka z plastiku lub terakoty może wreszcie na coś się przydać, pod warunkiem, że ładnie ją odnowimy. Jakich sposobów możemy użyć? Malowania, decoupage`u, transferu napisów lub doklejenia niewielkich ozdób. W najprostszej wersji wystarczy dokładnie owinąć pojemnik jutowym lub bawełnianym sznurkiem.

dekoracje swiątecznedekoracje swiątecznedekoracje swiątecznedekoracje swiąteczne

Oryginalna ramka na zdjęcia

Nową ramkę możemy wykonać ze starej, odnawiając ją i przeciągając wzdłuż niej sznurki, na których zamocujemy małe klamerki do podtrzymywania zdjęć. Możemy też zaprojektować własną ramkę od początku do końca i wykonać ją np. ze związanych ze sobą gałązek lub bambusowych tyczek, jakich zwykle używa się w ogrodzie – możemy nadać im wybrany kolor, używając do tego np. farby w sprayu. W górnej części ramki, jak w poprzednim przypadku, przez całą jej szerokość rozciągnijmy sznurek i uzupełnijmy małą klamerką.

Data aktualizacji: 20/03/2024