11 pomysłów DIY na dekoracje z bombkami

Wraz z nastaniem grudnia zaczynamy przygotowania do świąt. Obejmują one m.in. dekorację mieszkania, które w tym wyjątkowym czasie powinno prezentować się zupełnie inaczej, niż na co dzień. Aby przystroić wnętrza na Boże Narodzenie, warto sięgnąć po bombki, które zazwyczaj rezerwujemy dla choinki. Poniżej przedstawimy 11 pomysłów na dekoracje z bombek.

bombkibombkibombkibombki

Ozdoby świąteczne DIY – co będzie nam potrzebne?

Zanim przystąpimy do przygotowywania ozdób bożonarodzeniowych, upewnijmy się, że mamy wszystkie akcesoria, które mogą nam się przydać. Poza bombkami mającymi odegrać w naszych dekoracjach główne rolę, z pewnością pomocne okażą się sznurki, tasiemki i wstążki, klej (np. uniwersalny i szybkoschnący lub klej na gorąco), ostry nożyk oraz nożyczki. Za pomocą tych akcesoriów szybko dopasujemy do siebie wybrane elementy kompozycji, a także połączymy je ze sobą. Do wykonania niektórych ozdób pomocne będą także styropianowe formy bądź inne materiały, które wskażemy w konkretnych przykładach.

bombki-na-talerzubombki-na-talerzubombki-na-talerzubombki-na-talerzu

1. Drzewko z bombek

Do wykonania tej dekoracji potrzebujemy gąbkę florystyczną, kij, wstążkę, klej, donicę i oczywiście bombki. Kij wbijamy w kulę wykonaną z gąbki florystycznej. Następnie dokładnie oklejamy ją bombkami, z których uprzednio usuwamy metalowe części służące do ich zawieszenia. Kij owijamy pasującą do nich wstążką, a na końcu wbijamy w doniczkę, którą w tym celu wypełniamy gąbką. Tuż pod koroną naszego drzewka możemy jeszcze zawiązać kokardę. Aby zasłonić gąbkę wypełniającą donicę, ułóżmy na jej wierzchu np. mech i szyszki.

Jeśli chcemy natomiast przygotować drzewko w formie choinki, gąbkę florystyczną przycinamy najpierw w kształt stożka – następnie wystarczy już tylko okleić ją bombkami.

Porada eksperta:

Aby kula z gąbki nie prześwitywała spomiędzy bombek, najlepiej przygotować bombki w różnych rozmiarach –przydadzą się także te najmniejsze, które szczelnie zakryją wszelkie prześwity.

2. Wieniec bożonarodzeniowy

Do wykonania wieńca bożonarodzeniowego przyda nam się stary metalowy wieszak, który wyginamy w taki sposób, aby uformować koło. Zgromadzone bombki w różnych rozmiarach nawlekamy na drut, przekładając go przez metalowe uszka w ozdobach. Bombki rozmieszczamy dość gęsto – pokrywamy nimi cały drut, zostawiając widoczne jedynie jego dwa końce, które po skończonej pracy spleciemy ze sobą. Taką kompozycję możemy wzbogacić np. gałązkami świerkowymi. Ostatnim etapem przygotowania wieńca z bombek jest przewiązanie go wstążką zakończoną kokardą, na której będziemy mogli go zawiesić.

W podobny sposób przygotujemy stroik, którym będziemy mogli ozdobić stół wigilijny. Jak zrobić świąteczny stroik z bombek? Postępujemy dokładnie tak samo, jak w przypadku wieńca. Zrezygnujmy jednak ze wstążki, a w środek naszego okręgu wstawmy świecę.

3. Bombki w naczyniu

Dekoracje w szklanych naczyniach to modny trend w dekoracji wnętrz, który doskonale sprawdzi się także na święta. Jego wykonanie zajmie nam zaledwie kilka minut, ale czy proste pomysły nie są najlepsze? Potrzebujemy jedynie szklanego naczynia – misy, wazonu lub słoika – oraz bombek. Kolorowe ozdoby różnej wielkości umieszczone za szkłem będą wyglądały doskonale, ale jeśli chcemy, możemy uzupełnić je np. światełkami zasilanymi na baterie – dzięki nim będziemy mogli podziwiać naszą dekorację także po zmroku. W towarzystwie bombek dobrze zaprezentują się też oprószone sztucznym śniegiem szyszki.

4. Girlanda z bombek

Girlandę świąteczną możemy wykonać na wiele sposobów i przy użyciu rozmaitych materiałów. My proponujemy efektowny łańcuch z bombek. Do jego wykonania potrzebujemy bombek i sznurka, a najlepiej ładnej wstążki dopasowanej kolorystycznie do naszych ozdób. Jeden z krańców wstążki zawiązujemy, by bombki z niej nie spadały. Następnie, tak jak w przypadku wieńca, nawlekamy kule na taśmę, tak by pokryć ją w całości. Na końcu wstążkę związujemy i girlanda gotowa.

Bombki bordoweBombki bordoweBombki bordoweBombki bordowe

Porada eksperta:

Girlandę z bombek możemy wykorzystać w różnych miejscach naszego domu. Doskonale zaprezentuje się np. na kominku lub opleciona na barierce schodów. Może być też ozdobą wigilijnego stołu lub zagłówka łóżka w sypialni.

5. Bombki na ścianie

Bombki mogą także ozdobić naszą ścianę, a jedyne, czego w tym celu potrzebujemy, to małe, najlepiej przezroczyste haczyki i sznurek bądź wstążka. Haczyki rozmieszczamy w wybranych miejscach na ścianie, a następnie zawieszamy na nich bombki z dłuższymi i krótszymi sznureczkami. Taka dekoracja doskonale sprawdzi się też w oknie – bombki możemy zamocować na karniszu, zastępując nimi na okres świąteczny firankę. Takie ozdoby mogą także zawisnąć na naszej lampie sufitowej lub żyrandolu.

6. Świąteczny świecznik

Na wykonanie świątecznego świecznika jest co najmniej kilka sposobów. Jednym z nich jest umieszczenie bombek w szklanym naczyniu i ulokowanie pomiędzy nimi dużej świecy. Inny polega na wykonaniu bombkowej osłonki – bombki sklejamy ze sobą klejem na gorąco w taki sposób, by stworzyły dla świecy osłonkę (najłatwiej zrobimy to wtedy, gdy ustawimy wybraną świecę w centrum, a następnie dookoła niej stworzymy konstrukcję z bombek). Jeszcze jedną prostą metodą na wykonanie oryginalnego świecznika jest wykorzystanie kieliszków. Naczynia odwracamy do góry dnem, a ich wnętrze wypełniamy małymi bombkami. Nóżkę kieliszka możemy też przyozdobić wstążką – na koniec ustawiamy na niej tealight i świecznik gotowy.

7. Wazon pełen bombek

Zwykły wazon, który przez cały rok służy nam do eksponowania ciętych kwiatów, na święta przybierze zupełnie inny charakter, jeśli umieścimy go w większym naczyniu, a przestrzeń dookoła wypełnimy bombkami. Sam wazon także możemy wypełnić kolorowymi kulami – z powodzeniem możemy włożyć w niego np. suchy bukiet.

Bombki na tacyBombki na tacyBombki na tacyBombki na tacy

8. Bombki na tacy

Rozłożenie bombek na tacy, która następnie stanie się dekoracją stołu, zajmie nam zaledwie parę minut. Bombkami możemy wypełnić paterę na owoce (nawet taką kilkupoziomową), zwykły talerz lub drewnianą tacę – aby urozmaicić dekorację, uzupełnijmy ją łańcuchem choinkowym, mchem lub szyszkami.

9. Bombki oprawione w ramkę

Jeśli mamy w domu nieużywaną ramkę na zdjęcia, grudzień to doskonały czas na jej wykorzystanie. Na potrzeby świątecznej dekoracji mieszkania możemy także sięgnąć po jedną z ramek, która na co dzień eksponuje nasze fotografie – po świętach będziemy mogli przywrócić jej pierwotną rolę. Jak oprawić bombki? Wystarczy w górnej części ramki przykleić małe przezroczyste haczyki, na których następnie zawiesimy bombki. Wystarczy też jeden haczyk, na którym zawiesimy stworzoną wcześniej wiązankę bombek. Innym rozwiązaniem jest przeciągnięcie przez całą szerokość i długość ramki ładnej wstążki, na której później rozwiesimy wybrane bombki.

Porada eksperta:

Planując udekorowanie domu na święta, warto zaopatrzyć się w specjalne, samoprzylepne haczyki do wieszania ozdób. Są one przezroczyste i małe, więc nie rzucają się w oczy. Ponadto będziemy mogli bez trudu usunąć je ze ścian, ram okiennych czy innych powierzchni, gdy postanowimy ściągnąć już okazjonalne ozdoby.

Bombki-na-gałęziBombki-na-gałęziBombki-na-gałęziBombki-na-gałęzi

10. Bombki na gałęzi

Jeśli nie mamy w domu miejsca na prawdziwą choinkę, możemy zastąpić ją dekoracją wykonaną z gałęzi i bombek. Gałąź może mieć dowolny rozmiar i liczbę pędów – w pierwszej kolejności zadbajmy o to, by móc powiesić ją na ścianie lub pod sufitem. W tym celu konieczne będą mocne uchwyty, a także sznurek, który przywiążemy do gałęzi w dwóch przeciwległych miejscach. Nasza konstrukcja jest już gotowa – wystarczy jedynie przywiesić na niej bombki, które najlepiej zaprezentują się na kolorowych wstążkach. Do bombek możemy śmiało dołączyć także inne ozdoby choinkowe, np. samodzielnie wypieczone pierniczki, zawieszki z filcu czy szyszki. Gałąź obwieszoną rozmaitymi ozdobami możemy dodatkowo udekorować – w tym celu sięgnijmy np. po sztuczny śnieg.

11. Wiązanka z bombek

Aby wykonać taką ozdobę potrzebujemy dużo wstążki i co najmniej kilkanaście bombek lub ich wiązkę – mogą być w różnych rozmiarach i kolorach. Do każdej z nich doczepiamy kawałek wstążki, a następnie wszystkie sznureczki łączymy ze sobą, tak by uzyskać jedną wiązankę (możemy stworzyć pętelkę, co ułatwi zawieszenie ozdoby). Pozostaje nam już zawieszenie dekoracji w wybranym miejscu – np. na kominku, nad wejściem do pokoju lub na karniszu. Aby efekt był jeszcze lepszy, w miejscu, w których wstążki utworzą supeł, zamocujmy dekoracyjną kokardę.

 

Data aktualizacji: 20/03/2024