icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Boże Narodzenie bez choinki – czym zastąpić drzewko?

Przybrana bombkami, łańcuchami i lampkami choinka to jeden z najważniejszych symboli Bożego Narodzenia. Z różnych przyczyn nie zawsze jesteśmy w stanie cieszyć się nią we własnym mieszkaniu. Nie oznacza to jednak, że musimy całkowicie zrezygnować ze świątecznych dekoracji. W artykule przedstawimy ciekawe sposoby na to, w jako sposób zastąpić tradycyjne drzewko.

Choinka inaczej, czyli alternatywa dla bożonarodzeniowego drzewka

Myśląc o nadchodzących świętach, naszą uwagę kierujemy w stronę zakupów – musimy zaopatrzyć się w niezbędne produkty spożywcze, a także wybrać prezenty dla najbliższych. Na liście przedświątecznych obowiązków najczęściej pojawia się też kupno choinki i jej przybranie. Nie wszyscy jednak wybiorą się po żywe drzewko lub sięgną po jego sztuczny odpowiednik, a winą tego często jest zbyt małe mieszkanie, w którym trudno wygospodarować miejsce na tego typu ozdobę. Nawet niewielkie drzewka sprzedawane w donicach skutecznie utrudniają poruszanie po małym salonie kawalerki, zajmując wolną przestrzeń swoją rozbudowaną i rozłożystą koroną. Co zrobić w sytuacji, gdy niewielki metraż nie pozwala na wkomponowanie we wnętrze tradycyjnego drzewka? Zastąpmy je kompozycją, która będzie stanowiła jego namiastkę, imitując je swoim kształtem i dekoracjami, których użyjemy do jej przyozdobienia. Choć nie poczujemy zapachu świerkowego lub jodłowego igliwia, będziemy mieli satysfakcję z samodzielnie stworzonej ozdoby i wprowadzimy do domu świąteczną atmosferę.

Dekoracja choinka miedzianaDekoracja choinka miedzianaDekoracja choinka miedzianaDekoracja choinka miedziana

Oryginalna choinka – jak i z czego ją zrobić

Wygląd naszej alternatywnej choinki będzie zależał od tego, z jakich materiałów ją przygotujemy i jak ozdobimy. Do wyboru mamy różne surowce i akcesoria, których połączenie w drzewko będzie wymagało od nas więcej lub mniej czasu. Poniżej prezentujemy świąteczne inspiracje, dzięki którym w naszym domu zagości nietypowe bożonarodzeniowe drzewko.

Choinka z bombek – aby wykonać bożonarodzeniowe drzewko z bombek, potrzebujemy odpowiedniego stelaża. W jego roli sprawdzi się najlepiej gąbka florystyczna wycięta w stożek bądź gotowa forma styropianowa w tym samym kształcie. Im baza będzie większa, tym większą choinkę uzyskamy. Teraz potrzebujemy już wyłącznie kleju – najlepiej kleju na gorąco aplikowanego specjalnym pistoletem – oraz wystarczającej liczby bombek. Nasze kule mogą mieć dowolne odcienie, w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Dobrze też, by były utrzymane w różnych rozmiarach, co pozwoli nam dokładnie pokryć stelaż, a tym samym zamaskować go. Mała choinka z bombek może stanąć na parapecie, stole lub komodzie, a większa będzie dobrze wyglądała ustawiona w narożniku pomieszczenia.

Dekoracja choinka drutowa brokatowaDekoracja choinka drutowa brokatowaDekoracja choinka drutowa brokatowaDekoracja choinka drutowa brokatowa

Choinka z gałęzi – gałęzie drzew liściastych pozbawione liści doskonale nadają się do stworzenie nietypowej choinki. Wystarczy uzbierać odpowiednio dużo gałązek i patyków, a następnie dociąć je do takich rozmiarów, by ułożone jedne nad drugimi odwzorowały kształt piramidy (czyli również choinki). Gałązki możemy ze sobą przewiązywać sznurkiem jutowym na ich krańcach bądź przyczepiać do cienkiej i odpowiednio długiej listewki, która spełni rolę prostego stelaża. Taką choinę można oprzeć o ścianę, stawiając np. na komodzie lub podłodze. Będzie przypominała prawdziwą choinkę, jeśli zawiesimy na niej tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe i lampki choinkowe.

Czy wiesz, że...?

Wykorzystując gąbkę florystyczną, możemy stworzyć też namiastkę prawdziwej żywej choinki. Wystarczy zaopatrzyć się w małe gałązki iglaków, które następnie wbijemy w gąbkę w taki sposób, by ostatecznie dekoracja przypominała kształtem miniaturowe drzewko.


Choinka z girlandy – taka dekoracja nie zajmie wolnej przestrzeni w naszym mieszkaniu, ponieważ będzie zdobiła ścianę. Potrzebujemy girlandy odpowiedniej długości i bezbarwnych samoprzylepnych haczyków, o które ją zaczepimy. Pracę rozpoczynamy od wyznaczenia kształtu choinki i przyklejenia haczyków w odpowiednich miejscach. Następnie rozkładamy girlandę, mocując ją na uchwytach i nadając jej ostateczny kształt. Takie symboliczne drzewko możemy wykonać np. z samodzielnie przygotowanej girlandy z szyszek, łańcucha choinkowego z folii lub z koralików.

Porada eksperta:

Kształt choinki wyznaczonej przez girlandę będzie wyraźny, jeśli nasz dekoracyjny sznur składa się z gęsto rozmieszczonych i niezbyt dużych elementów. Jeśli chcemy, by dekoracja była widoczna także po zmroku, zamiast girlandy lub łańcucha zastosujmy tradycyjne lampki choinkowe, pamiętając jednak, że będziemy musieli podłączyć je do prądu.

Choinka z desek – stare deski lub niepotrzebna paleta dostarczą nam budulca do drewnianej choinki. Na zestawionych ze sobą deskach rysujemy kształt choinki – w najprostszym wydaniu będzie to równoramienny trójkąt. Teraz możemy przyciąć deski wzdłuż odrysowanych linii. Drewno może wymagać wyszlifowania, a później też wykończenia, np. pomalowania. Gotowe elementy łączymy ze sobą w wzór piramidy, korzystając z bazy w formie listwy lub innej deski. Również taką konstrukcję z powodzeniem przyozdobimy sznurem lampek choinkowych czy bombkami zaczepionymi na wbitych w deski gwoździach.

 

Dekoracja choinki LED metalowaDekoracja choinki LED metalowaDekoracja choinki LED metalowaDekoracja choinki LED metalowa

Choinka z listewek – kolejny sposób na wykorzystanie drewna. Jako bazę potrzebujemy trzech cienkich drewnianych listewek – dwie powinny mieć taki sam wymiar, ponieważ będą tworzyć ramiona naszej trójkątnej choinki. Trzecią docinamy na taki wymiar, by stanowiła podstawę trójkąta (jej długość będzie zależała od rozstawu ramion naszej oryginalnej choinki). Wszystkie elementy możemy ze sobą skleić np. klejem wikolowym. Następnie wnętrze choinki przecinamy w kilku miejscach kolejnymi listewkami, łącząc nimi ramiona naszej konstrukcji. Taką choinkę oprzyjmy o podłogę lub mały drewniany pieniek i przyozdóbmy dekoracjami bożonarodzeniowymi (piernikami, bombkami, lampami czy łańcuchem).

Porada eksperta:

Oryginalną choinkę przygotujemy także z pociętych na małe fragmenty rur PCV, które następnie ułożymy w kształt choinki, lub z kartonu. Ostatnia propozycja doskonale sprawdzi się w pokoju dziecięcym – wyciętą z kolorowego materiału choinkę łatwo przytwierdzimy do ściany na taśmę klejącą, a nasze dzieci będą mogły dowolnie ją ozdobić, np. dekoracjami wykonanymi z papieru.

Choinka inna niż wszystkie

Dekoracja domu na święta może mieć zupełnie oryginalny charakter, który z pewnością docenią osoby znudzone tradycyjnymi ozdobami, w tym także naturalną choinką. Jeśli należymy do osób, które szukają ciekawych rozwiązań, a niechęć do tradycyjnego drzewka nie wynika z braku miejsca w domu, podejmijmy się realizacji jednego z nietypowych projektów.

drabina ze światełkamidrabina ze światełkamidrabina ze światełkamidrabina ze światełkami

Alternatywną choinkę stworzymy np. z drewnianych skrzyń. Wystarczy ułożyć je jedna na drugiej, tak by skonstruować piramidę. W dolnych skrzyniach znajdzie się miejsce na prezenty, a w górnych możemy zawiesić na gwoździach lub haczykach np. ręcznie robione ozdoby bożonarodzeniowe lub zwykłe bombki.

Do wykonania choinki przydadzą nam się także dwie stare drewniane drabiny, które rozstawiamy i opieramy o siebie w górnej ich części, spajając np. za pomocą deseczki ułożonej na płasko na ich szczycie. Konstrukcję oplatamy światełkami choinkowymi i uzupełniamy innymi ozdobami świątecznymi.

Dekoracje bożonarodzeniowe zamiast choinki

Brak choinki w jakiejkolwiek postaci nie oznacza, że musimy na dobre zrezygnować z dekoracji domu na święta. Małym nakładem pracy stworzymy piękne ozdoby, które skutecznie wprowadzą do naszych wnętrz bożonarodzeniową atmosferę. Wykorzystajmy w tym celu np. znalezioną w lesie lub parku gałąź, która idealnie nadaje się do zawieszenia na niej rozmaitych ozdób świątecznych. Możemy też sięgnąć po sznurek, do którego przywiesimy nasze bombki, szyszki, dzwoneczki czy płatki śniegu wycięte z kartonu – w ten sposób przygotujemy świąteczną girlandę.

ozdoby świąteczneozdoby świąteczneozdoby świąteczneozdoby świąteczne

W okresie bożonarodzeniowym z łatwością znajdziemy w sklepach także żywe rośliny doniczkowe, które stanowią miniatury świątecznych drzewek. Takie okazy ustawimy np. na stole, regale lub na półce, a jeśli wybierzemy odpowiednie gatunki, wiosną będziemy mogli przesadzić je do ogrodu. W roli żywej ozdoby bożonarodzeniowej, zastępującej tradycyjną choinkę w doniczce, sprawdzają się szczególnie cyprysiki. Pojemniki, w których rosną, możemy dowolnie ozdobić lub ustawić wewnątrz świątecznego wieńca, natomiast samo drzewko zaprezentuje się jeszcze lepiej, jeśli przyozdobimy je cienkim łańcuchem i małymi ozdobami choinkowymi.

Data publikacji: 30.11.2016