Jak wybrać odkurzacz do liści?

Porządki dotyczą nie tylko domowych wnętrz, ale także przestrzeni na zewnątrz. Odkurzacz do liści to urządzenie wielofunkcyjne, które wyłącznie do liści służy tylko z pozoru.

dmuchawa do liściDlaczego warto postawić na takie urządzenie?

Porządkowanie tych miejsc jest niezwykle ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale także ekologicznych. Kluczowe jest w tej sytuacji chociażby dokładne wysprzątanie trawnika przed okresem zimowym. Zalegające na nim liście oraz inne odpady gniją i powodują niszczenie naszego zielonego dywanu, który po zimie nie jest w stanie powrócić w dobrej kondycji.

Rola odkurzacza do liści jest zbawienna na zewnątrz i podobna do tej, jaką wewnątrz odgrywa klasyczny odkurzacz. To urządzenie, które pomoże nam usunąć liście oraz wiele innych zbędnych elementów z podjazdu, ścieżki, tarasu, ogrodu czy sadu w zdecydowanie łatwiejszy i szybszy sposób niż przy użyciu standardowych grabi czy miotły. Poza tym, taki osprzęt świetnie poradzi sobie w miejscach, do których klasyczne urządzenia w tak skutecznym stopniu nie dotrą, np. szczeliny powierzchni wyłożonych kostką brukową.

Odkurzacz plus dmuchawa

Na rynku dostępnych jest coraz więcej modeli odkurzaczy do liści. Coraz częściej w różnego rodzaju ofertach pojawiają się odkurzacze nazywane jednocześnie dmuchawami. To urządzenia, które łączą w sobie funkcję zasysania oraz rozdmuchiwania. To pierwszy z aspektów, na który z pewnością warto zwrócić uwagę przy zakupie takiego sprzętu. Dodatkowa funkcja dmuchawy okazuje się wyjątkowo pomocna, kiedy zmagamy się z mokrymi liśćmi bądź resztkami trawy. Co ciekawe, dmuchawa jest w stanie takie odpadki wysuszyć, co znacznie ułatwia nam też ich późniejsze wciągnięcie do odkurzacza.

Wciąganie i mielenie

Wybierając odkurzacz do liści, należy dokładnie przemyśleć własne potrzeby, a konkretnie z jak dużym obszarem do porządkowania mamy do czynienia oraz jakiego rodzaju odpady się na nim znajdują. Kluczowa w tej sytuacji okazuje się bowiem rola wirnika. Urządzenia, które posiadają wirnik z tworzywa sztucznego, są najczęściej przeznaczone wyłącznie do wciągania. Wirnik metalowy pozwala nam zaś na zdecydowanie więcej, a mianowicie zapewnia nie tylko wciąganie, ale także mielenie bardziej wymagających materiałów. Dzięki temu możemy mówić o szerokim zastosowaniu odkurzacza do liści, za pomocą którego pozbędziemy się także szyszek z iglaków, żołędzi, resztek trawy czy nawet piachu. Warto tutaj podkreślić bardzo ważną rolę tej funkcji – mieląc na części wszelkie zbędne odpadki, zyskujemy idealny materiał do naszego kompostownika. 

odkurzacz do liści castoramaMocy przybywaj!

Jednym z najważniejszych parametrów odkurzacza do liści jest jego moc. Większa moc przekłada się na większe
zasysanie, a co za tym idzie - większą wydajność naszego urządzenia. Z tego względu powinniśmy szczególnie przemyśleć dobór większej mocy, jeśli posiadamy spory obszar oraz wiele trudno dostępnych, mało komfortowych miejsc, w których będziemy używać odkurzacza. Jeśli nie mamy takich potrzeb, lepiej postawić na urządzenie o mniejszej mocy, będące najczęściej rozwiązaniem mniej kosztownym.

Biorąc po uwagę powyższy aspekt, powinniśmy wybrać odpowiedni do naszych potrzeb typ odkurzacza. Na rynku dostępne są 2 rodzaje tych urządzeń. Największą moc posiadają odkurzacze spalinowe, które są jednak zdecydowanie głośniejsze i trudniejsze w konserwacji niż ich największa konkurencja, czyli odkurzacze elektryczne. Te z kolei mogą być nieco trudniejsze w użytkowaniu przez konieczność pracy na kablu. Wybierając urządzenie elektryczne warto jest zwrócić uwagę na specjalny wyłącznik termiczny, który wyłączy odkurzacz w przypadku jego przegrzania.

Zbędny balast

Zastanawiając się nad wyborem konkretnego modelu, warto przemyśleć również pojemność worka zbierającego odpady. Zbyt pojemny worek może okazać się dla nas ciężarem, dlatego też należy trafnie określić zapotrzebowanie i własne siły, pamiętając o tym, że odkurzacz do liści jest sprzętem, który nosimy na plecach oraz w ręce. Kluczowa jest tutaj zatem również waga całego urządzenia – najcięższe odkurzacze do liści ważą około 6 kg. Najbardziej komfortowym rozwiązaniem przy cięższym osprzęcie jest wybór odkurzacza plecakowego.

Siła dodatków

W pełni profesjonalny i komfortowy w użyciu odkurzacz do liści to taki, który posiada ułatwiający pracę pas na ramię. Pomocne mogą być również kółeczka usprawniające transport. O wiele łatwiejsze będzie też przechowywanie odkurzacza, jeśli będzie on wyposażony w składaną rurę. W pozbywaniu się odpadów pomogą nam z kolei wymienne końcówki ssące. Nie wolno zapominać także o zachowaniu pełnego bezpieczeństwa, dlatego też ważnym elementem może być włącznik, który będziemy przytrzymywać w trakcie pracy, a gdy go puścimy i odejdziemy od sprzętu, ten automatycznie przestanie działać.

Data publikacji: 25.06.2014