Jak utylizować odpady budowlane?

Dom po remoncie raduje oko. Jest taki estetyczny, pachnie nowością i zachęca do relaksu. Ale na placu boju zostaje jeszcze ostatnia przeszkoda: odpady budowlane. Co z nimi zrobić?

Jak utylizować odpady budowlane

Utylizacja odpadów budowlanych zalicza się do kosztów budowy lub remontu nieruchomości. Należy o tym pamiętać planując budżet swojej inwestycji. Nie można ograniczać wydatków przez pozostawienie śmieci w lesie czy wrzucenie ich do jeziora. Po pierwsze, grozi to nieodwracalnymi stratami dla środowiska, po drugie – za takie postępowanie są przewidziane kary finansowe. Nadleśnictwa coraz częściej korzystają z pomocy monitoringu w celu identyfikacji sprawców. Ze względu na toksyczność niektórych odpadów budowlanych nie należy pozostawiać ich wśród zwykłych odpadów komunalnych albo spalać w piecu.

Kto w gminie zajmuje się odpadami

Jeżeli zostaliśmy sami z odpadami budowlanymi, bo nie zajęła się nimi firma, która nam pomagała albo całość robót przeprowadziliśmy własnym nakładem sił, możemy wynająć ekipę specjalizującą się w odbiorze tego typu śmieci lub poprosić urząd swojej gminy o instrukcje. Lokalne Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej przyjmują niektóre z odpadów za darmo. W większych miastach funkcjonują specjalne punkty gromadzenia odpadów problemowych lub punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Jeśli należymy do wspólnoty mieszkaniowej, możemy poprosić o pomoc administratora budynku. Zazwyczaj administracja jest w kontakcie z rzetelnym odbiorcą odpadów.

W zależności od tego, jakie mamy odpady i jak planujemy się ich pozbyć, może okazać się konieczne użycie kontenera bądź innych opakowań. Firmy zajmujące się odbiorem odpadów budowlanych z reguły same dostarczają kontenery, czekają na ich wypełnienie, a następnie je odbierają. Pamiętajmy, żeby wybrać sprawdzoną ekipę. Niektórzy „przedsiębiorcy” wietrzą łatwy zysk i po prostu wywożą groźne odpady na wysypisko. Zawsze można poprosić o udostępnienie dokumentu potwierdzającego utylizację.

Jak utylizować odpady budowlane

Na niektórych odpadach można zarobić

Oprócz zasad ogólnych warto poznać szczegółowe przypadki postępowania z konkretnymi rodzajami odpadów budowlanych. Okazuje się, że na niektórych odpadach możemy zarobić. Jeżeli mamy części stalowe czy metalowe, najlepiej będzie wywieźć je na złomowisko. Elementy budowlane, takie jak gruz, cegły bądź dachówki mogą się przydać innym na podbudowę albo można je oddać do recyklingu. Folie czy artykuły drewniane również świetnie nadają się do przeróbki. Chętni znajdą się też na kupno wapna, cementu lub gipsu – przez wzgląd na zastosowanie w ogrodnictwie. Ponieważ wapno służy do zakwaszania gleby, może więc wcale nie zechcemy się go pozbywać. Na wysypisko zawieźć można plastiki i styropiany, które nie nadają się do ponownego wykorzystania. Pozostałe elementy, np. wełny mineralnepapyfarby i lakiery trzeba zutylizować w odpowiednim zakładzie.

Jeśli lubimy majsterkować, odpady budowlane nie muszą być dla nas złem koniecznym. Niektóre z nich sami możemy poddać domowemu recyklingowi. Dokładnie umyte opakowania po farbach mogą się stać pojemnikami na narzędzia. Żeby nie niszczyć parkietu, na ścinkach dywanów ustawić można brudne buty. Fragmenty materiałów izolacyjnych mogą się przydać, gdy zimą mocniej zawieje przez niedostrzeżoną szczelinę w oknie.