Rodzaje wierteł do szkła
Podstawowy podział wierteł do wiercenia w szkle przyjmuje za kryterium ich kształt. Najlepiej sprawdzają się tutaj następujące rodzaje:
- wiertła rurowe do szkła – cechują się nieco większą średnicą, co umożliwi nam wykonanie większych otworów bez obawy o to, że uszkodzimy materiał;
- wiertła płetwowe do szkła – ich końcówka przypomina trójkątną płetwę. Świetnie sprawdzają się przy precyzyjnym nawiercaniu otworów o niewielkiej średnicy. Można je stosować również podczas wiercenia w ceramice.
Porada eksperta Podczas wiercenia w szkle nie zapominajmy o schładzaniu wiertła wodą lub specjalnym olejem do wiercenia – w ten sposób nie tylko ochronimy je przed zniszczeniem, lecz również zapobiegniemy pęknięciu kruchego podłoża. |
Oba wyżej przedstawione rodzaje odznaczają się dość podobną formą – stożkową i dość mocno zaostrzoną. Zastosowanie takiego szlifu sprawia także, że element tnie precyzyjnie i wywiera na materiale optymalny nacisk – niezbyt mocny, dlatego też go nie uszkodzi. Wykonane nim otwory będą posiadać równy, gładki i nieostry brzeg, dzięki czemu się nie skaleczymy.
Wiercenie w szkle – wybieramy rozmiar i materiał wiertła
Jeśli zamierzamy wiercić w hartowanym szkle, zdecydujmy się na wiertło diamentowe lub wykonane z węglika spiekanego, które są odpowiednio twarde do pracy z takim podłożem. Równie istotny jest także jego rozmiar, czyli średnica i długość. To właśnie od tych parametrów zależy, jak głęboki i szeroki otwór wywiercimy. Na rynku można spotkać się z wiertłami o bardzo zróżnicowanych parametrach – nie powinniśmy więc mieć większych problemów ze znalezieniem dokładnie takiego, jakie jest nam właśnie potrzebne.
Wybór wiertła do szkła – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Podczas kupowania wiertła do szkła warto sprawdzić, czy jego uchwyt jest kompatybilny z naszą wiertarką. W przeciwnym razie nawet najlepszy element nie spełni swojej funkcji, gdyż po prostu nie będzie pasować do elektronarzędzia. Do najczęściej stosowanych podczas wiercenia w szkle uchwytów należą walcowe, sześciokątne i cylindryczne.
Jeśli chcemy, aby wiertło służyło nam przez długi czas, powinniśmy także zwrócić uwagę na to, w jaki sposób można je naostrzyć po stępieniu. Warto tu pamiętać, że im bardziej szpiczasta i zaostrzona jest końcówka akcesorium, tym trudniej będzie ją odtworzyć w warunkach warsztatowych. W przypadku najbardziej precyzyjnych modeli, których zakończenie posiada wyjątkowo wąską średnicę, najlepiej zastosować specjalną ostrzałkę do wierteł. Tylko wtedy zyskamy pewność, że po zaostrzeniu element będzie dokładnie taki sam jak wcześniej i że będzie nam z powodzeniem służył przez równie długi czas.
Koniecznie sprawdźmy również, jakie inne narzędzia sprawdzą się w przypadku pracy ze szkłem.