Jak wybrać wiertło do szkła?

Wiercenie w szkle jest jednym z popularniejszych działań w trakcie remontów czy budowy. Ze względu na kruchość tego materiału, ta czynność zdecydowanie nie należy do najprostszych. Jednak odpowiednie narzędzia pozwalają na osiągnięcie sukcesu! Jeżeli nadal boisz się podjąć działania, dzisiaj rozwiejemy Twoje wątpliwości. Wspólnie sprawdzimy, czym się kierować, aby wybrać naprawdę dobre wiertło do szkła!

Czym wiercić w szkle?
rodzaje wiertel

Bezsprzecznie będziesz potrzebować wiertarki, a najlepiej takiej, która pracuje na niskich obrotach. To ważne, aby nie decydować się na zbyt szybkie ruchy głowicy, gdyż w ten sposób ryzykujesz, że materiał pęknie. W celu wykonania prawidłowego otworu zdecyduj się na specjalistyczne wiertło do szkła. Najczęściej dzieli się je ze względu na kształt: 

  • wiertła rurowe do szkła – cechują się nieco większą średnicą, co umożliwia wykonanie większych otworów bez obaw o potencjalne szkody; 

  • wiertła płetwowe do szkła – ich końcówka przypomina trójkątną płetwę, dzięki czemu świetnie sprawdzają się przy precyzyjnym wierceniu otworów o niewielkiej średnicy. Warto także podkreślić ich wielofunkcyjność. Spokojnie wykorzystasz je też w trakcie pracy z ceramiką!

Aby wiertło do szkła cięło precyzyjnie i wywierało optymalny nacisk na materiał, obydwa rodzaje zostały zaprojektowane w dość zbliżonej formie. Cechują się stożkowym i mocno zaostrzonym kształtem. 

Za sprawą niezbyt mocnego nacisku otwory zyskują równy, gładki i nieostry brzeg, a to świetna informacja, gdyż unikamy zbędnych skaleczeń! 

Czy można wiercić w szkle innymi wiertłami?

Niestety tej drogi nie można przejść na skróty, zatem nie rekomendujemy wykorzystania przypadkowych narzędzi. Musisz pamiętać, że wiertła dedykowane pracy z drewnem czy metalem mają inną funkcjonalność i nie sprawdzą się w przypadku szkła. Nam potrzebny będzie specjalny uchwyt – najczęściej walcowy, sześciokątny lub cylindryczny. 

Wiertło do szkła – jak je wybrać?
wiercenie w szkle

Warto podkreślić, że aktualnie producenci mają zwyczaj bardzo klarownego określania, jakie wiertło do szkła wybrać w poszczególnych przypadkach. Wiemy jednak, że to nadal trudna decyzja dla osób, które dopiero zaczynają swoją warsztatową przygodę. Podzielimy się zatem kilkoma wskazówkami!

  • Oceń kompatybilność.

Koniecznie zwróć uwagę na to, czy kupowane wiertło do szkła ma uchwyt kompatybilny właśnie z Twoją wiertarką. W przeciwnym razie nawet najlepszy model nie spełni swojej funkcji, gdyż po prostu nie będzie pasować do dostępnego elektronarzędzia. 

  • Zwróć uwagę na materiał wiertła.

Jeśli zamierzasz wiercić w szkle hartowanym, postaw na wiertło diamentowe lub wykonane z węglika spiekanego. Są one odpowiednio twarde. 

  • Sprawdź wymiary.

Średnica i długość wiertła determinują głębokość i szerokość wywierconego otworu. Szybko zauważysz różnorodność parametrów wśród dostępnych akcesoriów. Ta mnogość jest dużą zaletą, dzięki której unikamy problemów ze znalezieniem dokładnie tego, czego szukamy.

  • Postaw na dobrą jakość.

To ważne! Klasa ścierniwa wpłynie na formę otworu. Decydując się na inwestycję w nieco lepszy model, krawędzie będą wyglądać znacznie estetyczniej.

Wybór wiertła do szkła – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Wiertło do szkła i ceramiki Universal 8 mm

Jeśli chcesz, aby wiertło do szkła służyło Ci przez długi czas, dowiedz się już teraz, w jaki sposób można je naostrzyć po ewentualnym stępieniu. Warto pamiętać, że im bardziej spiczasta i zaostrzona jest jego końcówka, tym trudniej będzie ją odtworzyć w warunkach warsztatowych. Na szczęście powstało już wiele rozwiązań ratujących sytuację, czego dobrym przykładem jest ostrzałka do wierteł. Sprawdzi się ona w przypadku tych najbardziej precyzyjnych modeli, których zakończenie posiada wyjątkowo wąską średnicę. Twoje wiertło do szkła zyska wtedy nowe życie i będzie Ci z powodzeniem służyć podczas wielu kolejnych prac!

Porada eksperta

Wiertło do szkła warto schłodzić wodą lub specjalnym olejem. Ten prosty zabieg chroni je przed zniszczeniem i pozwala skutecznie zapobiegać pękaniu kruchego podłoża.

Jak prawidłowo wiercić otwory w szkle?

Jeśli już wyposażysz się w odpowiednie wiertło do szkła, czeka Cię porządne przygotowanie! Przed rozpoczęciem działania, pamiętaj o unieruchomieniu szkła, przykładowo wykorzystując kawałek materiału. Może też się przydać statyw do wiertarki, który pozwoli Ci uzyskać większą precyzję i zminimalizować ryzyko popełnienia błędu. Kolejną dobrą praktyką jest ustawienie wiertarki na pracę bez wykorzystania udaru i schładzanie powierzchni szyby poprzez punktowe zraszanie jej wodą. Te kilka małych kroków pozwoli Ci na sukces! Zobaczysz, że już wkrótce wiercenie w szkle nie będzie stanowić wyzwania.