Produkty

Jak wybrać wiertło do szkła?

Jak wybrać wiertło do szkła?

Wiercenie w szkle zdecydowanie nie należy do prostych czynności ze względu na kruchość tego materiału. Ważne jest zatem, aby wybrać do tego właściwe narzędzia. Sprawdźmy, czym się kierować, kupując wiertło do szkła.

Rodzaje wierteł do szkła

rodzaje wiertelPodstawowy podział wierteł do wiercenia w szkle przyjmuje za kryterium ich kształt. Najlepiej sprawdzają się tutaj następujące rodzaje:

- wiertła rurowe do szkła – cechują się nieco większą średnicą,  co umożliwi nam wykonanie większych otworów bez obawy o to, że uszkodzimy materiał;

- wiertła płetwowe do szkła – ich końcówka przypomina trójkątną płetwę. Świetnie sprawdzają się przy precyzyjnym nawiercaniu otworów o niewielkiej średnicy. Można je stosować również podczas wiercenia w ceramice.

Porada eksperta

Podczas wiercenia w szkle nie zapominajmy o schładzaniu wiertła wodą lub specjalnym olejem do wiercenia – w ten sposób nie tylko ochronimy je przed zniszczeniem, lecz również zapobiegniemy pęknięciu kruchego podłoża.

Oba wyżej przedstawione rodzaje odznaczają się dość podobną formą – stożkową i dość mocno zaostrzoną. Zastosowanie takiego szlifu sprawia także, że element tnie precyzyjnie i wywiera na materiale optymalny nacisk – niezbyt mocny, dlatego też go nie uszkodzi. Wykonane nim otwory będą posiadać równy, gładki i nieostry brzeg, dzięki czemu się nie skaleczymy.

wiercenie w szkleWiercenie w szkle – wybieramy rozmiar i materiał wiertła

Jeśli zamierzamy wiercić w hartowanym szkle, zdecydujmy się na wiertło diamentowe lub wykonane z węglika spiekanego, które są odpowiednio twarde do pracy z takim podłożem. Równie istotny jest także jego rozmiar, czyli średnica i długość. To właśnie od tych parametrów zależy, jak głęboki i szeroki otwór wywiercimy. Na rynku można spotkać się z wiertłami o bardzo zróżnicowanych parametrach – nie powinniśmy więc mieć większych problemów ze znalezieniem dokładnie takiego, jakie jest nam właśnie potrzebne.

Wybór wiertła do szkła – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Podczas kupowania wiertła do szkła warto sprawdzić, czy jego uchwyt jest kompatybilny z naszą wiertarką. W przeciwnym razie nawet najlepszy element nie spełni swojej funkcji, gdyż po prostu nie będzie pasować do elektronarzędzia. Do najczęściej stosowanych podczas wiercenia w szkle uchwytów należą walcowe, sześciokątne i cylindryczne.

Wiertło do szkła i ceramiki Universal 8 mmJeśli chcemy, aby wiertło służyło nam przez długi czas, powinniśmy także zwrócić uwagę na to, w jaki sposób można je naostrzyć po stępieniu. Warto tu pamiętać, że im bardziej szpiczasta i zaostrzona jest końcówka akcesorium, tym trudniej będzie ją odtworzyć w warunkach warsztatowych. W przypadku najbardziej precyzyjnych modeli, których zakończenie posiada wyjątkowo wąską średnicę, najlepiej zastosować specjalną ostrzałkę do wierteł. Tylko wtedy zyskamy pewność, że po zaostrzeniu element będzie dokładnie taki sam jak wcześniej i że będzie nam z powodzeniem służył przez równie długi czas.

Koniecznie sprawdźmy również, jakie inne narzędzia sprawdzą się w przypadku pracy ze szkłem.

Data publikacji: 25.06.2018
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Instrukcja wideo - Jak zrobić ozdobę świąteczną ze szklanej butelki?

Instrukcja wideo - Jak zrobić ozdobę świąteczną ze szklanej butelki?
Każdy z nas marzy o tym, aby przystroić w okresie świątecznym przystroić dom oryginalnymi, niepowtarzalnymi ozdobami bożonarodzeniowymi. Najlepszy spo...
Czytaj więcej

Jak wiercić w szkle

Jak wiercić w szkle
Szkło jest materiałem niezwykle delikatnym i narażonym na pęknięcie przy zbyt silnym potraktowaniu. Jednak, zachowując uwagę, przy zastosowaniu odpowi...
Czytaj więcej

Jak można ułatwić sobie pracę podczas wiercenia otworów?

Jak można ułatwić sobie pracę podczas wiercenia otworów?
Wiercenie otworów wydaje się czynnością prostą, jednak zła technika pracy i brak dostosowania odpowiednich narzędzi sprawia często, że efekt naszych w...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak wybrać wiertło do szkła?