Szafki łazienkowe – jak je wybrać?

Wyzwanie wykończenia i urządzenia łazienki wiąże się z potrzebą wyposażenia jej w meble. Tych – podobnie jak mebli kuchennych – znajdziemy bardzo dużo, a ich różnorodność powoduje, że wybór właściwych modułów przysparza nam kłopotu. Jak wybrać szafki łazienkowe, aby pasowały do naszego wnętrza i spełniały nasze potrzeby?

Szafka pod umywalkę

Meble stanowią nieodzowne elementy wyposażenia łazienek. Podobnie jak w innych pomieszczeniach pozwalają na przechowywanie potrzebnych nam przedmiotów oraz ich segregowanie. W efekcie możemy cieszyć się estetyczną, czystą i uporządkowaną łazienką, w której wykonywanie codziennych czynności to prawdziwa przyjemność. Meble łazienkowe nie stanowią głównego wyposażenia pokoju kąpielowego. Najważniejsze są tutaj umywalka, prysznic, wanna oraz toaleta podłączona do instalacji wodnej i kanalizacyjnej. W ostateczności mebli możemy w ogóle nie posiadać, choć wpłynie to na funkcjonalność i estetykę wnętrza, w którym wszelkie akcesoria i kosmetyki znajdą się na widoku. Dlatego właśnie większość z nas nie wyobraża sobie łazienki bez choćby kilku szafek, w których pomieścimy wszystkie potrzebne każdego dnia przedmioty, artykuły higieniczne, ręczniki czy drobne sprzęty, takie jak suszarka do włosów czy prostownica. Dzięki bogactwu projektów i ciekawemu wzornictwu znajdziemy meble pasujące do każdego wnętrza. Na co jednak warto się zdecydować – kompletny zestaw czy samodzielne dobrane moduły? Szafki wiszące czy stojące? O tym wszystkim poniżej.

Materiały wykonania mebli łazienkowych

Zanim przystąpimy do wyboru konkretnych mebli, zwróćmy uwagę na ich konstrukcję. W łazience panują niesprzyjające meblom warunki – należą do nich podwyższona temperatura i wilgotność powietrza, a także narażenie na bezpośredni kontakt z wodą. Z tego powodu jedynie szafki wyprodukowane z odpowiednich materiałów – odpornych na działanie wyżej wymienionych czynników – pozwolą nam cieszyć się z nich przez długi czas. Oto, z jakich surowców wykonywane są szafki łazienkowe:

płyta MDF – sama płyta tego typu nie jest odporna na działanie wilgoci, dlatego wybierając wytworzone z niej meble, zwróćmy uwagę na to, czy pokryto je warstwą wodoodpornego lakieru, np. poliuretanowego (odpornego także na ścieranie). Najlepiej, gdy lakierowany jest cały mebel, a nie jedynie jego fronty,

- płyta wiórowa – najczęściej poddawana jest laminowaniu bądź lakierowaniu. Często spotykanym rozwiązaniem jest wykonywanie korpusów szafek z płyty wiórowej laminowanej, a ich frontów – z lakierowanej płyty MDF,

Porada eksperta:

W wielu wypadkach integralną częścią szafek łazienkowych są uchwyty. Aby nie rdzewiały na skutek działania wilgoci, powinny być przed nią zabezpieczone. Dotyczy to również wszelkich innych elementów metalowych, takich jak np. okucia.

Szafki łazienkowe

- drewno – do wyrobu mebli łazienkowych najczęściej wykorzystuje się gatunki egzotyczne, ale także rodzime, np. drewno sosnowe. Meble tego typu powinny być także pokryte wodoodpornym lakierem,

- tworzywo sztuczne – meble tego typu nie należą do najpopularniejszych i raczej występują w formie dodatków uzupełniających wyposażenie. Są łatwe w czyszczeniu i nie szkodzą im warunki panujące w łazience,

- szkło – zwykle nie występuje jako główny surowiec do wyrobu szafek – stosuje się je w formie witryn, które nadają meblom lekkości i elegancji. Podobnie jak plastik nie niszczeją w kontakcie w wilgocią.

Wzornictwo i kolorystyka

Szukając mebli do łazienki, napotkamy różnorodność kolorów i stylów wykończenia. Wciąż modne są modele utrzymane w uniwersalnym, białym kolorze, które doskonale współgrają z każdym wykończeniem pomieszczenia. Wśród nich znajdziemy zarówno szafki nowoczesne, o prostej linii i pozbawione ozdobników, a także moduły o bardziej urozmaiconej stylistyce, np. przeszklonych czy frezowanych frontach. Idąc z duchem czasu, producenci postarali się także o zaprojektowanie produktów spełniających potrzeby miłośników nowoczesności – to meble w różnych, intensywnych i nasyconych kolorach – czerwonym, turkusowym, fioletowym czy czarnym. Możliwości wyboru pasujących do naszej łazienki szafek są więc pod tym względem niemal nieograniczone.

Porada eksperta:

Decydując się na konkretny kolor mebli, weźmy pod uwagę dominujące w łazience odcienie. Zbyt duża różnorodność kolorystyczna może spowodować,
że zamiast eleganckiego wnętrza otrzymamy pomieszczenie chaotyczne i nieprzemyślane.

Meble łazienkowe – w zestawie czy modułowe?

Wśród mebli łazienkowych należy wyróżnić komplety szafek i serie składające się z wielu różnych modułów. Te drugie możemy dobrać według własnych upodobań, potrzeb i miejsca dostępnego w naszej łazience – mamy tu pełną dowolność. W skład zestawu wchodzą natomiast przeważnie: szafka pod umywalkę, umywalka, lustro bądź szafka lustrzana i słupek. Nie jest to jednak jedyne możliwe zestawienie, a dostępne komplety mogą składać się z mniejszej lub większej liczby elementów.

Porada eksperta:

Decydując się na kupno szafek modułowych, możemy w każdej chwili dobrać do nich kolejne komponenty wykonane z takich samych materiałów,
w tym samym kolorze i z identycznymi uchwytami. Możliwości takiej nie daje nam gotowy zestaw.

Jak wybrać szafki do łazienki?

Szafki łazienkowe – rodzaje

Wszystkie szafki łazienkowe podzielić można na dwie podstawowe grupy, uwzględniając sposób ich montażu – są to szafki stojące i wiszące.

Szafki stojące przeznaczone są do ustawienia na podłodze. Mogą być wyposażone w nóżki, które nierzadko stanowią dodatkowy detal ozdobny bądź posiadać cokół. Dzięki nóżkom łatwiej zadbamy jednak o czystości podłogi pod meblami. Modele takie sprawiają również wrażenie mniej masywnych, lżejszych. Należy jednak pamiętać, że w większości wypadków szafki stojące zaleca się mocować do ściany, by uniknąć ryzyka ich ewentualnego przewrócenia się – dotyczy to szczególnie wyższych segmentów w postaci słupków.

Szafki wiszące to modele przeznaczone do powieszenia na ścianie. Nie zajmują więc miejsca na posadzce – cennego szczególnie w niewielkich wnętrzach – a dostarczają wiele przestrzeni do przechowywania akcesoriów łazienkowych. Niektóre z takich mebli przystosowane są do przytwierdzenia do nich nóżek i wykorzystywania jako modele stojące.

Porada eksperta:

Źle rozmieszczone meble będą przeszkadzały nam w codziennym korzystaniu z łazienki, a ponadto mogą być przyczyną urazów.
Nie wieszajmy ich więc nad wanną czy toaletą, a także nie stawiajmy w miejscu, w którym będą utrudniać dostęp do urządzeń sanitarnych.
Aby wybrać właściwe modele szafek, należy uprzednio dokładnie wymierzyć pomieszczenie i zdecydować się na meble o optymalnych wymiarach.

Szafka do łazienki

Jeszcze jeden podział dotyczy konstrukcji poszczególnych szafek, które mogą być zamykane lub otwarte. Pierwsze z nich wyposażone są zwykle w drzwiczki – pojedyncze, podwójne, a nawet potrójne – za którymi na półkach przechowamy nasze kosmetyki i przybory. Inną wersją zamykanych mebli są te wyposażone w szuflady – producenci nierzadko oferują je jako alternatywę dla takich samych mebli, ale wyposażonych w drzwiczki. Nowoczesne meble – czy to z drzwiczkami, czy z szufladami – wyposażone są także w system cichego domyku, który zdecydowanie podnosi komfort korzystania z nich.

Meble należące do większych kolekcji to zwykle wspomniane już wcześniej meble modułowe. W skład większości zestawów meblowych mogą wchodzić następujące moduły:

Szafki pod umywalkę – stanowią jedne z najważniejszych modułów w łazience, co jest konsekwencją praktycznego trendu polegającego na maksymalnym zagospodarowaniu wolnej przestrzeni w pomieszczeniu – również tej znajdującej się pod umywalką. Tego typu szafki posiadają różne wymiary, występują w wersji stojącej oraz podwieszanej. Mogą być wyposażone w wysuwane szuflady bądź drzwiczki, a nawet mieć konstrukcję otwartą. Nierzadko szafki takie sprzedawane są w kompletach z umywalkami, co sprawia, że oba elementy idealnie do siebie pasują.

Szafka lustrzana

Szafki lustrzane – szafki lustrzane przeznaczone są do montażu nad umywalką, gdzie spełniają podwójną rolę. Ich lustrzane fronty spełniają role lustra, natomiast przestrzeń wewnątrz nich pozwala na przechowywanie niezbędnych kosmetyków. Szafka lustrzana doskonale sprawdzi się w małej łazience, w której nie ma wystarczająco dużo miejsca na zamocowanie lustra i szafki jako osobnych elementów. Tego typu meble mogą posiadać także wbudowane oświetlenie.

Szafki nad pralkę – kolejny sposób na praktyczne zagospodarowanie przestrzeni. Wiszące szafki montuje się nad pralką – są dostosowane do szerokości urządzeń, zwykle są też dość pojemne i głębokie. Modele stojące w dolnej części posiadają natomiast miejsce na ulokowanie urządzenia.

Słupki i półsłupki to szafki wyższe niż tradycyjne, często także wąskie. Wśród nich znajdziemy zarówno modele przeznaczone do ustawienia na podłodze, jak i do zawieszenia na ścianie. Przeważnie wchodzą w skład gotowych zestawów meblowych. Ich konstrukcja może być zróżnicowana i zawierać otwarte półki, szuflady bądź segmenty zamykane drzwiczkami. Takie wąskie moduły sprawdzą się nawet w mniejszych łazienkach, ponieważ łatwo wkomponować je w wolny narożnik pomieszczenia. Dzięki sporej przestrzeni wewnątrz nich możemy zastąpić nimi np. dwie mniejsze szafki.

Czy wiesz, że…

Słupki mają różną konstrukcję. Możemy nawet znaleźć model z wmontowanym u dołu i ukrytym za uchylanym frontem koszem na bieliznę.

Szafki łazienkowe

Komody – najlepiej sprawdzają się w przestronnych wnętrzach, ponieważ są zwykle modułami o większych rozmiarach. Swoją konstrukcją przypominają komody, które znajdują się na wyposażeniu innych wnętrz naszego domu – stanowią np. połączenie szuflad z uchylanymi drzwiczkami.

Szafki narożne – moduły takie umożliwiają zagospodarowanie narożnika, dlatego także nadają się do małych łazienek.

Półki – większe meble łazienkowe uzupełniają samodzielne półki przeznaczone do zawieszenia na ścianach, np. pod lustrem. Wśród nich znajdziemy także modele narożne utrzymane w różnych kształtach, które umożliwiają zagospodarowanie trudnych do zaaranżowania narożników. Nadają się do wszystkich łazienek, gdzie dostarczają dodatkowej przestrzeni do przechowywania łazienkowych akcesoriów.

Data publikacji: 09.03.2016