icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jaki zraszacz do ogrodu wybrać? Podpowiadamy

Gdy w ogrodzie coraz częściej pojawia się słońce, trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie roślin. Jaki zraszacz do ogrodu sprawdzi się najlepiej? W tym artykule wyjaśnimy Ci, dlaczego wybór właściwego modelu ma znaczenie. Poznasz również dostępne rodzaje ogrodowych zraszaczy.

Czy to ważne, jaki zraszacz do trawnika wybierzesz?

Zraszacz do trawy to bardzo przydatne narzędzie do prac ogrodowych. Od wiosny do wczesnej jesieni Twoje rośliny będą potrzebować dość intensywnego nawodnienia. Wiele osób używa do tego tradycyjnej konewki lub węża ogrodowego. Zraszacz może jednak bardzo ułatwić podlewanie. Przede wszystkim przyśpiesza pracę, a także umożliwia równomierne nawodnienie całego ogrodu.

Czy jednak to, jaki zraszacz do ogrodu wybierzesz, ma jakieś znaczenie? Wbrew pozorom ma i to dość duże. Rodzaj zraszacza powinien zależeć m.in. od kształtu ogrodu, który chcesz podlewać. Inny typ sprawdzi się w przypadku zaokrąglonej powierzchni, a inny w ogrodach kwadratowych i prostokątnych. Duże znaczenie w doborze zraszacza ma także powierzchnia ogrodu.

Jak zatem widzisz, warto dowiedzieć się, jaki zraszacz do trawy wybrać. Aby ułatwić Ci to zadanie, przygotowaliśmy kilka wskazówek, dzięki którym dobierzesz zraszacz odpowiedni dla Twojego ogrodu.

Jaki zraszacz do ogrodu wybrać? Podpowiadamy

Zraszacz do trawy – rodzaje

Teraz przedstawimy Ci rodzaje zraszaczy ogrodowych. Sprawdź je i zdecyduj, który najlepiej sprawdzi się u Ciebie!

Zraszacze ogrodowe ręczne

Zraszacz ręczny to specjalna końcówka, którą nakłada się na wąż ogrodowy. Podlewanie przy użyciu tego rodzaju zraszacza nie odbywa się samodzielnie – musisz trzymać dyszę lub pistolet w dłoni. Jest ono jednak zdecydowanie łatwiejsze niż w przypadku korzystania ze zwykłego węża ogrodowego. Takie zraszacze pozwalają na regulację natężenia i rodzaju strumienia, co pozwala dostosować sposób podlewania do rodzaju ogrodu. Tego typu modele będą odpowiednie do różnego rodzaju ogrodów. Jedynym minusem korzystania z nich jest konieczność trzymania węża ogrodowego podczas pracy.

Przeczytaj także: Elektrozawory – wszystko, co powinniśmy wiedzieć przed ich zakupem

Zraszacz kowadełkowy – idealny do dużego ogrodu

Rozległy teren zielony wymaga zastosowania nawodnienia, jeśli w sezonie letnim ma wyglądać reprezentacyjnie i nie chcemy nadwyrężyć sił w czasie codziennego ręcznego dostarczania roślinom niezbędnej do wzrostu ilości wody. 

Jeżeli posesja jest duża i pośród traw znajdują się grupy roślin wymagające podobnej dawki wilgoci, warto zastosować zraszacze stacjonarne, a dokładniej kowadełkowe. Najlepiej rozmieścić je w taki sposób, aby objęły zasięgiem działania wszystkie fragmenty ogrodu. Co ważne – zraszacze kowadełkowe wyrzucają strumień wody wokół siebie po okręgu, więc można je wykorzystać w miejscach, gdzie granica naszego terenu zielonego biegnie po łuku. 

Urządzenia takie należą do zamontowanego na stałe systemu podlewania i w zależności od typu zraszacza są w czasie bezczynności chowane pod powierzchnią ogrodu (wynurzalne) lub wystają ponad nią (niewynurzalne) – pierwsze z rozwiązań jest korzystniejsze, ponieważ używając kosiarki, nie trzeba zwracać uwagi na rozmieszczenie na trawniku łatwych do uszkodzenia dysz.

Jaki zraszacz do ogrodu wybrać? Podpowiadamy

Zraszacz oscylacyjny i wahadłowy

Jaki zraszacz na wąski trawnik sprawdzi się najlepiej? O ile duży zasięg działania zraszacza kowadełkowego można wpisać w okrąg, kształt ten nie zawsze odpowiada rozmiarom naszego ogrodu. Jeśli wydzielone na nim zostały rejony dla poszczególnych typów roślinności o prostokątnych granicach, idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie zraszaczy oscylacyjnych lub wahadłowych, ponieważ rozrzucają one strumienie wody na terenie o kształcie zbliżonym do kwadratu i prostokąta. Dzięki tego rodzaju zraszaczom skutecznie nawodnisz wąski trawnik. 

O ile zraszacze wynurzalne i niewynurzalne umieszczone są na stałe, modele oscylacyjne i wahadłowe można umieszczać w dowolnych miejscach, ponieważ doprowadzające do nich wodę węże najczęściej nie są umiejscowione pod ziemią.

Czy wiesz, że…

Zraszacz pulsacyjny łączy w sobie zalety modelu obrotowego i oscylacyjnego. Zasięg jego działania można regulować, najczęściej między 30 a 360 stopni, czyli rozprowadza wodę po okręgu lub wybranym przez nas wycinku. Ponieważ umieszczony jest na przenośnym statywie, możemy go – podobnie jak modele wahadłowe i oscylacyjne – ustawić w dowolnym miejscu wymagającym nawodnienia.

Zobacz też: Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze

Jaki zraszacz do ogrodu wybrać? Podpowiadamy

Jaki zraszacz do delikatnych roślin?

Strumień wody, jaki kierowany jest na teren wymagający nawodnienia, w zależności od typu zraszaczy może docierać do roślin w bardziej lub mniej intensywny sposób. Idealnym rozwiązaniem jest, kiedy ta sama ilość wody pokrywa przestrzeń między zraszaczem a maksymalnym zasięgiem jego działania – przypomina to równomierny opad deszczu, co jest korzystne dla różnych rodzajów roślinności, w tym kwiatów ozdobnych i warzyw. Równomierne podlewanie sprawi też, że w sposób jednorodny wzrastał będzie trawnik. W tym wypadku sprawdzą się zraszacze wahadłowe i oscylacyjne.

Kiedy zastosować mikrozraszacze?

Wiesz już, jakie narzędzia do podlewania sprawdzą się w przypadku dużych oraz wąskich ogrodów, a także delikatnych roślin. Być może jednak zastanawiasz się, jaki zraszacz do małego ogrodu będzie najlepszym rozwiązaniem? Najmniejszy zasięg spośród modeli zraszaczy mają ich wersje mikro i linie kroplujące – są one przeznaczone do zasilania w wodę wybranych grup roślin – młodych, szczególnie wrażliwych na silny strumień wody, wymagających nieintensywnego, ale trwającego przez dłuższy czas nawadniania. Przykładem zastosowania linii kroplującej niech będzie żywopłot – tworzące go okazy często źle znoszą jedno- i dwukrotne silne nawadnianie każdego dnia, ponieważ do prawidłowego wzrostu należy zapewnić im stale wilgotną glebę.

Jaki zraszacz do ogrodu wybrać? Podpowiadamy

Już wiesz, jaki zraszacz do ogrodu wybrać!

W tym artykule wyjaśniliśmy Ci, że dobór zraszacza ma spore znaczenie. Decydując o zakupie tego typu sprzętu, warto wziąć pod uwagę wielkość ogrodu oraz jego kształt. Pamiętaj także o tym, że młode i delikatne rośliny również wymagają specjalnego rodzaju zraszacza. Spore znaczenie w pielęgnacji roślin ma również częstotliwość oraz pora podlewania.

Zraszacz odpowiedni dla Twojego ogrodu możesz znaleźć w sklepie Castorama. Sprawdź naszą ofertę i wybierz najlepszy dla Twoich roślin!