Produkty

Jak wybrać zraszacz ze względu na wielkość ogrodu?

Jak wybrać zraszacz ze względu na wielkość ogrodu?

Codzienne nawodnianie terenu zielonego będzie znacznie łatwiejsze, jeśli zdecydujemy się na rozmieszczenie zraszaczy. W zależności od wielkości naszej posesji, a także jej kształtu, pomocne nam będą różne typy zraszaczy. Oto ich krótki przegląd.

automatyczny system nawadnianiaZraszacz kowadełkowy – idealny do dużego ogrodu

Rozległy teren zielony wymaga zastosowania nawodnienia, jeśli w sezonie letnim ma prezentować się reprezentacyjnie i nie chcemy nadwyrężyć sił w czasie codziennego ręcznego dostarczania roślinom niezbędnej do wzrostu ilości wody. Jeśli posesja jest rozległa i pośród traw znajdują się grupy roślin wymagające podobnej dawki wilgoci, warto zastosować zraszacze kowadełkowe i rozmieścić je w taki sposób, aby objęły zasięgiem działania wszystkie fragmenty ogrodu. Co ważne – zraszacze kowadełkowe wyrzucają strumień wody wokół siebie po okręgu, co można wykorzystać w miejscach, gdzie granica naszego terenu zielonego biegnie po łuku. Urządzenia takie należą do zamontowanego na stałe systemu podlewania i w zależności od typu zraszacza są w czasie bezczynności chowane pod powierzchnią ogrodu (wynurzalne) lub wystają ponad nią (niewynurzalne) – pierwsze z rozwiązań jest bardziej korzystne, ponieważ używając kosiarki, nie trzeba zwracać uwagi na rozmieszczenie na trawniku łatwych do uszkodzenia dysz.

Jaki zraszacz do terenów prostokątnych i kwadratowych?zraszacz do ogrodu

O ile duży zasięg działania zraszacza kowadełkowego można wpisać w okrąg, kształt ten nie zawsze odpowiada rozmiarom naszego ogrodu. Jeśli wydzielone na nim zostały rejony dla poszczególnych typów roślinności o prostokątnych granicach, idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie zraszaczy oscylacyjnych lub wahadłowych, ponieważ rozrzucają one strumienie wody na terenie o kształcie zbliżonym do kwadratu i prostokąta. O ile zraszacze wynurzalne i niewynurzalne umieszczone są na stałe, modele oscylacyjne i wahadłowe można umieszczać w dowolnych miejscach, ponieważ doprowadzające do nich wodę węże najczęściej nie są umiejscowione pod ziemią.

Czy wiesz, że…

Zraszacz pulsacyjny łączy w sobie zalety modelu obrotowego i oscylacyjnego. Zasięg jego działania można regulować, najczęściej między 30 a 360 stopniami, czyli rozprowadza wodę po okręgu lub wybranym przez nas wycinku. Ponieważ umieszczony jest na przenośnym statywie, możemy go – podobnie jak modele wahadłowe i oscylacyjne – ustawić w dowolnym miejscu wymagającym nawodnienia.

Jaki zraszacz do delikatnych roślin?

Strumień wody, jaki kierowany jest na teren wymagający nawodnienia, w zależności od typu zraszaczy może docierać do roślin w bardziej lub mniej intensywny sposób. Idealnym rozwiązaniem jest, kiedy ta sama ilość wody pokrywa przestrzeń między zraszaczem a maksymalnym zasięgiem jego działania – przypomina to zraszaczrównomierny opad deszczu, co jest korzystne dla różnych rodzajów roślinności, w tym kwiatów ozdobnych i warzyw. Równomierne podlewanie sprawi też, że w sposób jednorodny wzrastał będzie trawnik. W tym wypadku sprawdzą się zraszacze wahadłowe i oscylacyjne.

Kiedy zastosować mikrozraszacze?

Najmniejszy zasięg spośród modeli zraszaczy mają ich wersje mikro i linie kroplujące – są one przeznaczone do zasilania w wodę wybranych grup roślin – młodych, szczególnie wrażliwych na silny strumień wody, wymagających nieintensywnego, ale trwającego przez dłuższy czas nawadniania. Przykładem zastosowania linii kroplującej niech będzie żywopłot – tworzące go okazy często źle znoszą jedno- i dwukrotne silne nawadnianie każdego dnia, ponieważ do prawidłowego wzrostu należy zapewnić im stale wilgotną glebę.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Elektrozawory – wszystko, co powinniśmy wiedzieć przed ich zakupem

Elektrozawory – wszystko, co powinniśmy wiedzieć przed ich zakupem
Elektrozawory są częścią systemu automatycznego systemu nawadniania, która odpowiada za dostarczanie wody do poszczególnych spryskiwaczy...
Czytaj więcej

Jak wykonać system automatycznego nawadniania ogrodu?

Jak wykonać system automatycznego nawadniania ogrodu?
Trudno przecenić zalety automatycznego nawadniania rozległych, zielonych przestrzeni. Jeśli dodatkowo pracą instalacji kierują czujniki wilgoci rejest...
Czytaj więcej

Nawadnianie ogrodu – w co warto się wyposażyć?

Nawadnianie ogrodu – w co warto się wyposażyć?
Nawodniony ogród to piękny ogród. Proces ten jest więc niezbędny dla estetyki i zdrowia naszej zielonej przestrzeni. Niejednokrotnie wymaga od nas jed...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak wybrać zraszacz ze względu na wielkość ogrodu?