Produkty

Jak prawidłowo podlewać rośliny ogrodowe?

Jak prawidłowo podlewać rośliny ogrodowe?

Podlewanie naszych kwiatów i upraw wydaje się być najprostszą aktywnością związaną z ogrodnictwem. Jednak nieprzestrzeganie pewnych zasad i złe metody nawadniania mogą zaszkodzić naszym roślinom. Odpowiednia ilość wody i sposób jej podania mają kluczowe znaczenie w prawidłowym rozwoju flory ogrodowej.

podlewanie różKiedy?

Najlepszymi porami dnia na podlewanie naszego ogrodu są wczesny ranek i późne popołudnie. Nie powinniśmy robić tego między 10:30 a 15:30, ponieważ jest wtedy najcieplej i woda bardzo intensywnie paruje z gleby. Silne promieniowanie słoneczne występujące w południe może także poparzyć liście, które zostały zroszone. Późny wieczór również jest mało odpowiedni do podlewania, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że nasze rośliny nie zdążą wyschnąć i będą narażone na atak chorób grzybicznych.

Jak często?

Ogólna zasada brzmi: obficiej, ale rzadziej. Warto się do niej zastosować, gdyż częste podlewanie małymi ilościami wody jest jednym z najczęściej popełnianych błędów w hodowli roślin. Taka metoda sprawi, że nasze kwiaty nie rozwiną prawidłowo swoich korzeni i będą pobierać wodę wyłącznie z górnych partii ziemi, a tym samym będą słabiej rosły i szybciej wysychały. Ukorzenienie, które sięga głębiej w ziemię, pozwala roślinie wykorzystywać wilgoć z warstw położonych niżej, co pomoże jej przetrwać w razie suszy. Taka metoda pozwoli nam zostawić nasz ogród nawet na parę dni i wrócić po urlopie do wciąż żywych kwiatów.

Częściej musimy podlewać młode rośliny, które zostały przez nas świeżo posadzone, a także grządki, które są gęsto zarośnięte. Także jakość gleby ma tutaj swoje znaczenie – jeśli jest lekka i bardziej piaszczysta, musimy podlewać ją w krótszych odstępach czasu, a jeśli ciężka i gliniasta – w dłuższych.

W jaki sposób?

Powinniśmy podlewać nasz ogród mniej intensywnym strumieniem, ale dłużej, starając się przy tym nie zraszać liści – może to powodować choroby grzybiczne. Niektóre rośliny są bardzo wrażliwe na moczenie ich górnych partii, dlatego lepiej jest kierować strumień wody wprost na glebę. Jednymi z gatunków, które ucierpią najbardziej na oblewaniu liści, są pomidory.

Czym?

Musimy koniecznie zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt do nawadniania naszych upraw. Wąż ogrodowy to połowa sukcesu, ponieważ bardzo ważna jest także jego końcówka regulująca ilość, siłę i obfitość przepływu wody. Niektóre ogródki i rozległe trawniki skorzystają na odpowiednim systemie nawadniającym, który oszczędzi nam czas oraz pracy i automatycznie nawodni nasze rośliny.

Grządki, na które zostały świeżo wysiane nasiona, muszą być podlewane w umiejętny sposób i częściej niż w przypadku roślin wyrośniętych. Strumień wody powinien być rozproszony i umiarkowany, aby nie wypłukać i nie przemieścić nasion.zraszacz bijak

Małe i kruche roślinki najlepiej jest podlewać konewką, żeby nie uszkodzić łodyżek i liści.

Ostatnia zasada – co za dużo, to niezdrowo

Pamiętajmy aby dostosować częstotliwość podlewania i ilość wody do potrzeb poszczególnych gatunków naszej flory oraz panujących warunków atmosferycznych. Im bardziej rozwinięty system korzeniowy, tym mniej podlewania potrzebuje roślina. Jednoroczne warzywa i rośliny rabatowe potrzebują najobfitszego i najczęstszego nawadniania, szczególnie w okresach suszy. Płytko korzeniące się rośliny wieloletnie – azalie, hortensje, piwonie i różaneczniki – oraz krzewy jagodowe, takie jak maliny i truskawki, muszą być podlewane w miarę często.

 

 

 

 

Data publikacji: 27.08.2015
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze wężyków instalacyjnych?

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze wężyków instalacyjnych?
Wężyki podłączeniowe są bardzo ważnym elementem wielu instalacji. Bez nich niemożliwe byłoby skuteczne podłączenie armatury i poszczególnych elementów...
Czytaj więcej

Jak podłączyć sieć wodociągową

Jak podłączyć sieć wodociągową
O podłączeniu sieci wodociągowo-kanalizacyjnej do naszego domu musimy pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Instalacja jest bowiem procesem kilk...
Czytaj więcej

Jak prawidłowo podłączyć pralkę?

Jak prawidłowo podłączyć pralkę?
Pralka jest standardowym i niezbędnym elementem wyposażeniem naszego mieszkania. Do przeszłości odeszło pranie ubrań w rękach, a pralnię chemiczną odw...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak prawidłowo podlewać rośliny ogrodowe?