Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Co warto wiedzieć o cegle, którą chcemy wykończyć ścianę wewnątrz domu

Ścienna dekoracja w postaci cegiełki wygląda bardzo estetycznie i zapewnia wykańczanej ścianie ochronę przed zabrudzeniami. Jej ułożenie, pod warunkiem zastosowania odpowiednich materiałów, nie sprawia kłopotu. Efekt końcowy wykończonej w ten sposób ściany to dekoracja, która będzie się prezentowała pięknie przez długi czas.

Okładzina ścienna w postaci cegiełki może powstać z różnych materiałów, mieć różny kolor oraz wymagania podczas naklejania. Poniżej zebraliśmy wszystkie niezbędne informacje dla osób, które chcą się na nią zdecydować.

Nie każda dekoracyjna cegła to to samo

Cegiełka sprawia, że ściana we wnętrzu jest nie tylko odpowiednio zabezpieczona przed zabrudzeniami, ale również atrakcyjnie podkreślona. Warto jednak pamiętać, że wykończenie ścienne odwzorowujące cegiełkę może się różnić rodzajem zastosowanego materiału.

Możemy wybrać okładzinę z odpornego na zabrudzenia klinkieru lub wypalanej ceramiki. Do wyboru są również cegiełki o różnych wymiarach, a także łatwe do wkomponowania w narożniki. Często wąskie, nie powodują wrażenia pomniejszenia wnętrza.

Wymiary i charakterystyka płytek

Cegła o standardowych wymiarach ma około 12 cm szerokości, a elementy okładziny ściennej bardzo często osiągają 6 cm. Klinkier jest materiałem gładkim i równym, natomiast modne ostatnio płytki wykańczane ręcznie będą niejednolite, o różnym zabarwieniu, a nawet posiadające drobne nierówności w swojej strukturze.

cegla-w-mieszkaniucegla-w-mieszkaniucegla-w-mieszkaniucegla-w-mieszkaniu

Jeśli ściana ma wyglądać estetycznie

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o równość powierzchni. Ścianę należy odpowiednio wypoziomować, a w razie konieczności zastosować podłoże, które zadba o to, by ostateczny efekt był zadowalający. Wszelkie nierówności będą widoczne na linii spoin.

Do wykonania dekoracji ściennej z cegły nie nadają się ściany znajdujące się z miejscach narażonych na podmakanie lub częsty kontakt z wodą. Na takiej ścianie po wykonaniu ceglanego okrycia szybko pojawią się wykwity.

Białe płytki – kiedy?

Biała cegiełka może sprawdzić się szczególnie w tych wnętrzach, gdzie zależy nam na intensywnym rozjaśnieniu. Będzie także nieodzownym materiałem do zabezpieczenia ścian w tych domach, gdzie przebywają zwierzęta domowe.

Biała cegła sprawdzi się również wszędzie tam, gdzie zależy nam na zachowaniu stylistyki wnętrz industrialnych.

Nietypowe zastosowanie cegły ściennej

Tym materiałem możemy zabudować nie tylko standardową ścianę, ale również wyspę kuchenną czy też obudowę kominka. Ze względu na charakterystyczną fakturę dobrze wkomponuje się w pomieszczenia nowoczesne, gdzie surowe elementy wykończenia ułatwiają stworzenie spójnej kompozycji.

kafel-dekoracyjnykafel-dekoracyjnykafel-dekoracyjnykafel-dekoracyjny