Jak wykonać węgarek?

Aby okno mogło prawidłowo spełniać swoje zadanie, niezbędny jest właściwy jego montaż. Na nic zdadzą się najlepsze parametry, jeśli zostanie ono nieodpowiednio osadzone w otworze przygotowanym w ścianie. Szczególną rolę pełnią tutaj węgarki. Ich obecność umożliwia zlikwidowanie mostków termicznych, które często prowadzą do wychładzania pomieszczeń.

Jak wykonać węgarek

Węgarek – kiedy go wykonać?

Węgarek to nic innego jak występy, które od zewnątrz osłaniają ościeżnicę okna, zakrywając ją w 80%. Osłonę taką wykonuje się zwykle na etapie budowy domu – wtedy zostaje ona wyprofilowana w warstwie termoizolacyjnej ściany bądź do jej budowy wykorzystuje się specjalne kształtki (wykonane ze styropianu lub pianki poliuretanowej).

Wykonanie węgarka jest także możliwe w gotowym już budynku. Warto rozważyć ten pomysł przy okazji gruntownego remontu lub w sytuacji, gdy połączenie ościeżnicy okna z murem zostało niewłaściwie zaizolowane.

Jak wykonać węgarek w ścianie?

Budowa węgarka w już wykończonej ścianie nie jest zadaniem trudnym, wymaga jednak dokładności. Powinien on zostać wykonany z materiałów termoizolacyjnych, najlepiej styropianu. Konieczne będzie także uwzględnienie optymalnych rozmiarów węgarka, dzięki czemu będzie mógł skutecznie zabezpieczać przed powstawaniem mostków termicznych i podmuchami wiatru.

Jak wykonać węgarek

Występy wykonujemy więc ze styropianu, który umocujemy w ościeżach okien. Pasy materiału powinny być odpowiednio grube i szerokie – pamiętajmy, że węgarek powinien zakrywać ok. 6 cm ramy okna na całym jego obwodzie. Po przyklejeniu styropianu należy zabezpieczyć go siatką z włókna szklanego, a następnie wykończyć – np. otynkować. Węgarek jest już gotowy i pozostaje nam jedynie właściwie zamocować okno i uszczelnić je również od strony węgarka.

Także w ścianach jednowarstwowych, które wykonane są np. z betonu komórkowego i nie posiadają dodatkowej warstwy ocieplenia, możemy łatwo wykonać węgarek. Tutaj najlepiej sięgnąć po płyty betonu komórkowego, które po przycięciu w odpowiednie pasy, łatwo przykleimy do ościeży i wykończymy.

Betonu komórkowego możemy użyć także do wykonania węgarka w ścianie jednowarstwowej wzniesionej z pustaków ceramicznych, jednak nie każdemu metoda ta może odpowiadać ze względu na odmienność zastosowanych materiałów.