Rodzaje traw ozdobnych

Trawa kojarzy się nam z zielonymi trawnikami, które upiększają skwery i ogrody. Tymczasem miłośnicy tych roślin mogą zasadzić w swoich ogrodach lub tarasach nietuzinkowe rodzaje traw ozdobnych. Doskonale sprawdzą się one w niemal każdym miejscu, a także będą świetnie komponować się ze wszystkimi pozostałymi roślinami.

Świat traw jest naprawdę bardzo rozbudowany. Możesz stworzyć całe mnóstwo różnorodnych trawników i nigdy żaden z nich nie będzie wyglądał tak samo. Za pomocą traw uzyskasz przepiękny, malowniczy obraz w swoim ogrodzie!

Można to zauważyć w dzisiejszych czasach, ponieważ coraz więcej osób zauważa, jak ważny jest trawnik. Podejście do niego bardzo się zmieniło na przestrzeni lat. Dla coraz większej grupy osób pielęgnacja trawnika ma duże znaczenie. To coś więcej niż nieistotne, zielone podłoże. Trawnik może sam w sobie stanowić ogromną ozdobę. Możesz w ten sposób sprawić, by Twój ogród prezentował się naprawdę pięknie i wyjątkowo. A to wszystko możesz osiągnąć z powodzeniem za pomocą dobrze dobranej trawy. Dlatego warto zrobić odpowiednie rozeznanie i dowiedzieć się, jakie są rodzaje traw ozdobnych do ogrodu. Niewątpliwie będzie to miało wpływ na Twój późniejszy wybór, a w rezultacie też na wygląd Twojego ogrodu.

Rodzaje traw ozdobnych

Dlaczego warto wybrać trawy ozdobne?

Różnorodność roślin ozdobnych, którymi możemy obsadzić nasz ogród, jest tak duża, że trudno zdecydować się na coś konkretnego. Warto zastanowić się nad zakupem wybranego gatunku traw ozdobnych z kilku powodów.

Po pierwsze, w większości przypadków są to rośliny, które nie mają szczególnych wymagań glebowych. Jeśli odpowiednio dobierzemy gatunek do warunków siedliskowych, z pewnością łatwo utrzymamy go w dobrym stanie bez konieczności wielu zabiegów pielęgnacyjnych.
Po drugie, trawy tego typu są bardzo dekoracyjne. Charakteryzują się różną wielkością, bogatą kolorystyką oraz pokrojem – jedne rosną w pionie, inne rozprzestrzeniają się w poziomie, jeszcze inne tworzą kępy lub przybierają formę przypominającą fontannę. Dodatkowo wnoszą do ogrodu element ruchu oraz dźwięku – powiewając i szumiąc na wietrze.

Przeczytaj także: Jak dbać o rabaty kwiatowe wiosną?

Wszystko to może sprawić, że w stosunkowo łatwy sposób – poprzez dobór odpowiedniego rodzaju traw ozdobnych możesz osiągnąć naprawdę niezwykły efekt. O trawę trzeba, oczywiście, odpowiednio dbać. Jednak dbałość i odpowiednia pielęgnacja roślin, to coś, czego możesz się nauczyć. A poza tym – trawa nadal prezentuje się bardzo okazale, a pracy przy niej z całą pewnością będzie mniej niż przy ozdobnych krzewach czy rabatach kwiatowych. Dlatego jeśli chcesz, by Twój ogród prezentował się jak najlepiej – odpowiedzią na to zapotrzebowanie będą trawy ozdobne. Rodzaje są tak różnorodne, że możesz stworzyć spektakularny efekt, którego nie odtworzy nikt inny. Dzięki temu Twój ogród będzie jedyny w swoim rodzaju!

Pielęgnacja traw

Jak już wspomnieliśmy, w dużej części są to rośliny łatwe w hodowli, które tylko przy minimalnym nakładzie pracy będą pięknie ozdabiać ogród przez cały sezon. Wiele gatunków preferuje stanowiska słoneczne, choć znajdziemy także trawy, które dobrze przyjmą się na obszarze zacienionym. Młode sadzonki wymagają odpowiedniej ilości wody. Gdy rośliny się przyjmą i zaczną wypuszczać młode pędy, możemy zacząć je nawozić – najlepsze będą nawozy organiczne, stosować się je powinno jednak tylko w wypadku bardzo jałowej gleby. Trawy ozdobne przycinamy na wiosnę (lub usuwamy tylko uschnięte liście), która jest również odpowiednią porą do dzielenia kęp.

Jak widzisz, jest to zadanie, które – przy odrobinie zaangażowania – każdy jest w stanie doskonale wykonać. Dlatego nie przejmuj się, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem. Twoim ogromnym sprzymierzeńcem, jako początkującego ogrodnika, będzie też z całą pewnością fakt, że rodzaje trawy ozdobnej są naprawdę różne. Nie tylko pod kątem wyglądu, ale też wymagań i wytrzymałości. Dlatego dopasuj rodzaj trawy do tego, co chcesz osiągnąć i tego, ile masz czasu, by do tego celu zmierzać.

Rodzaje traw ozdobnych 

Na rynku znajdziemy bardzo dużo gatunków traw ozdobnych. Ze względu na nasze upodobania, ale także na warunki panujące w ogrodzie lub na działce możemy zdecydować się na jedną z następujących roślin:

Trawy wodne oraz wilgociolubne

Należą do nich różne odmiany turzycy, np. turzyca wyniosła, żółta, palmowa, pospolita czy zwisła, oraz cibora, manna mielec, trzcina pospolita, piórkówka wschodnia i sit (rozpierzchły, skupiony). Turzyce nadają się na stanowiska wilgotne, z pewnością sprawdzą się w ogrodach wodnych i jako rośliny obrastające brzegi stawów. Jeśli jesteś miłośnikiem spędzania czasu nad wodą i najbardziej cenisz sobie wypoczynek w otoczeniu natury, to nic nie stoi na przeszkodzie, byś odtworzył ten klimat we własnym ogrodzie. Poza zbiornikiem wodnym ważny jest też odpowiedni gatunek roślin – sięgnij po trawy wodne i ciesz się wspaniałymi efektami.

Sprawdź także: Jaką podstawkę wybrać do roślin uprawianych na zewnątrz?

Trawy rozłogowe 

Zaliczamy do nich turzyce: białą, siną, piaskową, złotą, rzędową, kłosówkę, miękką, imperatę cylindryczną oraz wydmuchrzycę piaskową. To w większości rośliny okrywowe, które rozrastając się, tworzą naturalne tło dla innych roślin. Roślinny, trawiasty dywan to coś, co może sprawić bardzo artystyczne wrażenie. A przy tym możesz osiągnąć wrażenie kontrolowanego chaosu i sprawiać wrażenie kogoś, kto zaprosił dziką naturę do własnego ogrodu, okiełznał ją i osiągnął naprawdę doskonały efekt. Na to wszystko pozwala trawa ozdobna. Rodzaje traw rozłogowych są doskonałe, jeśli chcesz, by poza trawnikiem również inne rośliny miały szansę odpowiednio się zaprezentować.

Rodzaje traw ozdobnych

Trawy niskie

Należą do nich gatunki, takie jak mietlica rozłogowa, butelua smukła, trzcinnik, turzyca nowozelandzka, śmiałek pogięty, niebieska trawa. Prezentują się one bardzo dobrze, a przy tym wcale nie wyrastają zbyt dużo. Dodatkowo doskonale wyglądają, gdy są regularnie strzyżone. Mogą tworzyć bardzo gęsty, elastyczny trawnik.

Trawy średniowysokie 

Zaliczamy do nich między innymi gatunki, takie jak: stokłosa, trzcinnik ostrokwiatowy, śmiałek darniowy, miłka, wydmuchrzyca Magellana. Zdecydowanie są elementem wyróżniającym się na tle roślin tworzących niskie kobierce. Z pewnością będą zwracać uwagę i robić wrażenie na Twoich gościach. Za ich pomocą wyznaczysz określone obszary i strefy w ogrodzie – możesz w ten sposób stworzyć strefę rekreacyjną i dowolną inną.

Trawy wysokie 

Rośliny należące do tego gatunku to np. Palczatka Gerarda, złotobród dziwny, trawa pampasowa, miskant chiński czy lasecznica trzcinowata. To trawy osiągające większe rozmiary, które nadają się do wykorzystania jako żywopłoty czy szpalery. Rodzaje traw pampasowych potrafią doprowadzić do prawdziwego zawrotu głowy. Są piękne, prezentują się naprawdę spektakularnie i nie da się koło nich przejść obojętnie.

Miskanty 

Należą do nich: miskant olbrzymi, chiński i cukrowy. To gatunek traw wieloletnich osiągający nawet do kilku metrów wysokości. Coś takiego sprawi, że Twój ogród z całą pewnością będzie się wyróżniał i zwracał pozytywną uwagę innych osób.

Bambusy

Popularnym rodzajem jest bambus złotobruzdowy. Mogą one tworzyć niskie żywopłoty. Idealnie sprawdzą się w ogrodach japońskich i na skalniakach. W ten sposób z łatwością wyznaczyć strefy i dróżki, a także zadbasz o pewien stopień prywatności.