Produkty

Rodzaje traw ozdobnych

Rodzaje traw ozdobnych

Trawa kojarzy nam się z zielonymi trawnikami, które upiększają skwery i ogrodody. Tymczasem miłośnicy tych roślin mogą zasadzić w swoich ogrodach czy na tarasach trawy ozdobne, które doskonale sprawdzą się w niemal każdym miejscu i będą świetnie się komponować ze wszystkimi pozostałymi roślinami.

trawa ozdobna w ogrodzieDlaczego warto wybrać trawy ozdobne

Różnorodność roślin ozdobnych, którymi możemy obsadzić nasz ogród jest tak duża, że trudno podjąć trafną decyzję. Warto zastanowić się nad zakupem wybranego gatunku traw ozdobnych z kilku powodów. Po pierwsze, w większości przypadków są to rośliny, które nie mają szczególnych wymagań glebowych. Jeśli odpowiednio dobierzemy gatunek do warunków siedliskowych, z pewnością łatwo utrzymamy go w dobrym stanie bez konieczności wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Po drugie, trawy tego typu są bardzo dekoracyjne. Charakteryzują się różną wielkością, bogatą kolorystyką oraz pokrojem – jedne rosną w pionie, inne rozprzestrzeniają się w poziomie, jeszcze inne tworzą kępy lub przybierają formę przypominającą fontannę. Dodatkowo wnoszą do ogrodu element ruchu oraz dźwięku, powiewając i szumiąc na wietrze.

Pielęgnacja traw

Jak już wspomnieliśmy, w dużej części są to rośliny łatwe w hodowli, które przy minimalnym tylko nakładzie pracy będą pięknie ozdabiać ogród przez cały sezon. Wiele gatunków preferuje stanowiska słoneczne, choć znajdziemy także trawy, które dobrze przyjmą się na obszarze zacienionym. Młode sadzonki wymagają odpowiedniej ilości wody. Gdy rośliny się przyjmą i zaczną wypuszczać młode pędy, możemy zacząć je nawozić – najlepsze będą nawozy organiczne, stosować się je powinno jednak tylko w wypadku bardzo jałowej gleby. Trawy ozdobne przycinamy na wiosnę (lub usuwamy tylko uschnięte liście), która jest odpowiednią porą również do dzielenia kęp.

Rodzaje traw ozdobnych 

Na rynku znajdziemy bardzo dużo gatunków traw ozdobnych. Ze względu na nasze upodobania, ale także na warunki panujące w ogrodzie lub na działce możemy zdecydować się na jedną z następujących roślin:

Trawy wodne oraz wilgociolubne – należą do nich różne odmiany turzycy, np. turzyca wyniosła, żółta, palmowa, pospolita czy zwisła, oraz cibora, manna mielec, trzcina pospolita, piórkówka wschodnia i sit (rozpierzchły, skupiony). Turzyce nadają się na stanowiska wilgotne, z pewnością sprawdzą się w ogrodach wodnych i jako rośliny obrastające brzegi stawów.

Trawy rozłogowe – zaliczamy do nich turzyce: białą, siną, piaskową, złotą, rzędową, kłosówkę, miękką,  imperatę cylindryczną, wydmuchrzycę piaskową. To w większości rośliny okrywowe, które rozrastając się tworzą naturalny dywan i tło dla innych roślin.

Trawy niskie – np. mietlica rozłogowa, butelua smukła, trzcinnik, turzyca nowozelandzka, śmiałek pogięty, niebieska trawa.

Trawy średniowysokie – np. stokłosa, trzcinnik ostrokwiatowy, śmiałek darniowy, miłka, wydmuchrzyca Magellana. Będą elementem wyróżniającym się na tle roślin tworzących niskie kobierce.

Trawy wysokie – palczatka Gerarda, złotobród dziwny, trawa pampasowa, miskant chiński czy lasecznica trzcinowata. To trawy osiągające większe rozmiary, które nadają się do wykorzystania jako żywopłoty czy szpalery.

Miskanty – np. miskant olbrzymi, chiński i cukrowy. To gatunek traw wieloletnich osiągający nawet do kilku metrów wysokości.

Bambusy – np. bambus złotobruzdowy. Mogą tworzyć niskie żywopłoty, sprawdzą się też w ogrodach japońskich i na skalniakach.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak założyć trawnik z rolki?

Jak założyć trawnik z rolki?
Soczyście zielona trawa przy posesji pięknie dopełnia aranżację otoczenia. Zasiej ją jesienią lub wiosną, a jeśli nie chcesz czekać, aż nasiona wykieł...
Czytaj więcej

Ogród budzi się z zimowego snu – prace wiosenne

Ogród budzi się z zimowego snu – prace wiosenne
Wiosna to jedna z najpiękniejszych pór roku – rośliny budzą się z zimowego snu, wydając kolejno nowe liście, a także kwiaty. Krajobraz staje się...
Czytaj więcej

Kratki trawnikowe – charakterystyka

Kratki trawnikowe – charakterystyka
Kratki trawnikowe stanowią rozwiązanie bardzo ekologiczne, estetyczne oraz mające wiele zastosowań. Do czego służą i co warto o nich wiedzieć?
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje traw ozdobnych