Jak wysypać kamienie w ogrodzie – 2 pomysły na modne aranżacje

Urządzasz przydomowy zielnik i zastanawiasz się, jak wysypać kamienie w ogrodzie? Mamy na to ciekawe oraz modne pomysły, które sprawią, że w sposób praktyczny i stylowy zagospodarujesz przestrzeń w ogrodzie. W naszym artykule znajdziesz wszystko, co pomoże Ci na aranżacje kamieni w ogrodzie!

Przejdź do następnych akapitów:

Co zrobić z kamieni w ogrodzie?

Aranżacji ogrodu zdecydowanie nie warto zaniedbywać. To właśnie tam odpoczniesz na leżaku czy hamaku, czując promienie słońca na skórze i popijając poranną kawę. Własny, przydomowy ogródek to sposób na relaks, ale i miejsce, gdzie możesz urządzić przyjęcie, zasadzić rabaty z kwiatami, krzewy owocowe czy ekologiczne warzywa.

Ważny jest także jego wystrój. Nie zapomnij o wygodnych meblach ogrodowychoświetleniu, czy dekoracjach. Ciekawym pomysłem będą kompozycje z kamieni w ogrodzie – to niebanalne rozwiązanie, które doda mu naturalnego klimatu. Sprawdzą się w ogrodzie urządzonym w dowolnym stylu – wiejskim, angielskim, rustykalnym czy prowansalskim. Co więcej, do wyboru masz wiele kamieni, np. grysy, łupki, żwir, keramzyty, otoczaki czy korę.

jak-wysypac-kamien-w-ogrodziejak-wysypac-kamien-w-ogrodziejak-wysypac-kamien-w-ogrodziejak-wysypac-kamien-w-ogrodzie

Zainspiruj się: Przygotowujemy taras i ogród na imprezę

Kamienie w ogrodzie – zastosowanie

Inspiracji jest wiele! Najpopularniejszy pomysł to oczywiście ścieżka, która ułatwi poruszanie się po ogrodzie. Jej ciekawym uzupełnieniem będzie kamienny mur, który pomoże oddzielić strefy, np. na wypoczynkową, przeznaczoną dla dzieci czy z warzywami. 

Ozdobnymi kamieniami możesz także otoczyć oczko wodne, fontannę, a nawet zbudować kamienne palenisko i cieszyć się ogniem na świeżym powietrzu! Na pewno słyszałeś też o skalniaku – pomiędzy niewielkimi kamieniami zasadź wielokolorowe, niskie kwiaty, np. bratki, nasturcje, czy astry.

Z kamieni możesz nawet zbudować przydomową altanę, taras, na którym ustawisz zestaw wypoczynkowy, czy pergolę (oczywiście zachowując zasady bezpieczeństwa i odpowiednio zabezpieczając konstrukcję). Jeśli nie masz jednak na tyle czasu, zdecydowanie mniej pracochłonny pomysł to kompozycja z kamieni o różnych kształtach i kolorach. 

Inne pomysły na to, jak wykorzystać kamienie w ogrodzie to np.:

  • budowla opłotek, które ochronią ogród przed dzikimi zwierzętami;

  • niski mur z kamieni, aby uzyskać efekt ogrodzenia;

  • kamienne stopnie, aby ułatwić dostęp do różnych stref;

  • nisze z kamieni, w których umieścisz rośliny doniczkowe;

  • kamienne podesty, aby uatrakcyjnić krajobrazowy widok z okna.

Przeczytaj także: Oświetlenie ogrodu – jak podświetlać rośliny i dekoracje?

Co pod kamień w ogrodzie?

Gdy chcesz zagospodarować kamienne aranżacje na zewnątrz, koniecznie musisz zadbać o stabilność konstrukcji, aby była trwała oraz bezpieczna dla ludzi i zwierząt. Co pod kamień w ogrodzie sprawdzi się najlepiej?

Jeśli aranżujesz rabaty wysypane kamieniem, układasz je jako ozdobę skalniaka, czy wyznaczasz kamienną ścieżkę, nie potrzebujesz specjalnie przygotowywać podłoża. Musisz jedynie mocno „wbić” kamień w ziemię, aby wiatr czy zwierzę go nie przesunęło. Najlepiej wykop płytki dołek na wysokość ok.1-2 cm i umieść w nim kamień. 

Sprawa ma się inaczej, gdy mowa o ścieżce wysypanej kamieniem. Wiele osób decyduje się, by wyścielić podłoże czarną folią. Nie jest to jednak dobry pomysł – pod jej powierzchnią będzie rozwijać się pleśń. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie specjalna agrowłóknina, dostępna w wielu grubościach. Ten materiał doskonale sprawdzi się też na nierówne tereny, np. skarpy czy pagórki, które chcesz wyłożyć kamieniem.

Inna opcja to agrotkanina, nazywana także matą ściółkującą lub matą szkółkarską. Jest  tkaniną trwałą, solidną i odporną na przecięcia czy urazy mechaniczne, dlatego świetnie sprawdzi się na rabaty wykładane kamieniem, zwłaszcza tymi o ostrych krawędziach (jak np. grys).

Pamiętaj też, że kamienie ogrodowe należy regularnie czyścić oraz impregnować. Dzięki temu w jego strukturę nie wniknie woda czy zanieczyszczenia, co prowadzi do pękania, powstawania pleśni czy glonów. Impregnacja zmniejszy też porowatość kamienia oraz ochroni go przed blaknięciem czy odbarwieniami. Kamień możesz czyścić na wiele sposobów, np. myjką pod ciśnieniem. Do impregnacji używaj dedykowanych preparatów, np. w kąpieli wodnej.

jak-wysypac-kamien-w-ogrodziejak-wysypac-kamien-w-ogrodziejak-wysypac-kamien-w-ogrodziejak-wysypac-kamien-w-ogrodzie

Sprawdź również: Jak pielęgnować skalniak?

Jak wysypać kamienie w ogrodzie – 2 pomysły na modne aranżacje

Marzy Ci się kamień ozdobny do ogrodu? Inspiracje, które przygotowaliśmy, pomogą go oryginalnie zaaranżować!

Kolorowe, kamienne ścieżki

Ścieżki wyznaczone kamieniami to jeden z najpopularniejszych sposobów na wykorzystanie tego materiału. Na początek należy oczywiście przygotować podłoże – usunąć trawę oraz wyrównać ziemię, na której ułożysz agrotkaninę.

Wybierz odpowiednie kamienie – co powiesz na biel, która świetnie współgra z kolorowymi kwiatami i zieloną trawą? Materiał dokładnie układaj na ścieżce, a luki uzupełnij kamyczkami o mniejszej wielkości. Gdy cała ścieżka będzie gotowa, czas na jej ozdobienie!

Wzdłuż alejki ułóż większe kamienie w innym kolorem, np. czarnym lub brązowym. W równych odstępach, co kilkadziesiąt centymetrów posadź niewielkie pęki kwiatów, co doda ścieżce uroku. Dla jeszcze lepszego efektu mogą to być rośliny posadzone w ceramicznych donicach!

Zadbaj też o oświetlenie ścieżki, np. w formie minimalistycznych lampionów czy lampek solarnych obudowanych kamieniem!

Kamienny skalniak

Jeśli marzą Ci się wzory z kamieni w ogrodzie, zdecydowanie postaw na skalniak! Na początek wybierz odpowiednie miejsce – w zależności od preferencji roślin powinno być nasłonecznione lub półcieniste, a także mieć dobry drenaż. Usuń trawę i ziemię, tak aby powierzchnia była równa oraz schludna. Następnie wybierz kamienie, które będą pasować do stylu ogrodu i dopasuj je do wielkości oraz kształtu skalniaka. Ułóż z nich wzory według własnych upodobań.

Czas na rośliny – Twój skalniak może być wielobarwny lub monokolorowy. Najlepiej sprawdzą się jednak kwiaty niskie, które kwitną przez większość lata. Posadź je pomiędzy kamieniami (tak, aby ich nie zasłonić). Po zewnętrznej stronie skalniaka posadź kępki mchu, a jeśli dekoracja znajduje się na wzniesieniu, mogą do niej prowadzić kamienne schody.

Warto też pomiędzy roślinami ustawić lampiony solarne, aby wieczorem Twój skalniak ożywiał blaskiem cały ogród!

Jak układać kamienie w ogrodzie? Podsumowanie

Jak wysypać kamienie w ogrodzie? Niech poniesie Cię fantazja! Podsunęliśmy Ci sporo pomysłów na wykorzystanie kamieni, reszta zależy już od Twojego gustu, wielkości ogrodu czy czasu, jaki chcesz poświęcić na przygotowanie dekoracji.

Jeśli szukasz wysokiej jakości kamieni ozdobnych, zajrzyj do Castoramy. Znajdziesz u nas materiały o różnych barwach, wielkości czy przeznaczeniu!

Data publikacji: 20.01.2023

Data aktualizacji: 20.01.2023