Przejdź do głównej treści

Strona główna

Strzałka w prawo

Okna, drzwi i schody

Strzałka w prawo

Balustrady

Strzałka w prawo

Poręcze stalowe

Strzałka w prawo

Poręcze stalowe

Poręcz stalowa jest praktyczna i estetyczna. Stanowi zakończenie balustrady i wraz z nią zapewnia domownikom bezpieczeństwo. Poręcz chroni przed poślizgnięciem, natomiast znajdującą się pod nią balustrada zabezpiecza przed upadkiem z wysokości.

Filtry

Poręcze stalowe

Poręcz stalowa jest praktyczna i estetyczna. Stanowi zakończenie balustrady i wraz z nią zapewnia domownikom bezpieczeństwo. Poręcz chroni przed poślizgnięciem, natomiast znajdującą się pod nią balustrada zabezpiecza przed upadkiem z wysokości.

28 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Poręcze do schodów i akcesoria

Wyświetlanie 24 z 28 produktów

Załaduj więcej

Poręcze stalowe sposobem na wykończenie schodów

Schody lub klatka schodowa to ważny ciąg komunikacyjny w wielu domach. Ich nieodłącznym elementem zapewniającym bezpieczeństwo i poprawiające wygodę użytkowania jest poręcz. Zapobiega ona możliwości upadku ze schodów i pomaga wspiąć się na nie osobom z ograniczeniami ruchowymi. Dla wielu osób bardzo istotne będzie też to, że balustrada jest elementem wystroju wnętrza. We wszystkich tych aspektach, jednym z najlepszych wyborów są poręcze stalowe.

Poręcz to element, o który można wesprzeć się podczas wchodzenia na schody. Jej konstrukcja jest mocowana do ściany przy schodach.

Bardzo dobrym rozwiązaniem, aby skonstruować poręcze stalowe schodów, jest użycie modułowych elementów, które połączysz zgodnie ze swoimi wymaganiami. Wsporniki, uchwyty, łączniki, rury balustradowe i elementy wykończeniowe pozwolą Ci szybko i tanio zbudować balustradę. Jest to rozwiązanie kilkukrotnie tańsze niż poręcz stalowa zamówiona u rzemieślnika, a efekt jest niemal równie dobry.

Wsporniki mocuje się do ściany, a następnie instaluje w nich rurę poręczy. Rury sprzedawane są w odcinkach, przeważnie 1,5 i 3 mb. Można je docinać i skracać, a jeżeli potrzebujesz dłuższej poręczy lub zmiany ustawienia jej odcinka, możesz zastosować łączniki. Wsuwa się je w zakończenia rur i w ten sposób zespala ze sobą dwa elementy. Łącznik może być prosty, kątowy lub regulowany (ruchomy). Dzięki temu z łatwością dobierzesz elementy niezbędne właśnie dla Ciebie.

Poręcze stalowe – solidny wybór

To, że stal jest materiałem bardzo wytrzymałym, jest banałem. W konstrukcji poręczy, nawet niezbyt wysokiej jakości stal będzie miała wystarczającą wytrzymałość, aby nie ulec uszkodzeniom przez dekady użytkowania. Tym, na co powinieneś zwrócić uwagę, jest tworzywo i sposób jego wykończenia. Poręcze stalowe wykonuje się z dwóchrodzajów materiałów: stali nierdzewnej lub ocynkowanej.

Stal nierdzewna, zwana też stalą szlachetną, to materiał stopowy, który poza żelazem i węglem, zawiera dodatki zapewniające jej odporność na korozję wodną, chemiczną i atmosferyczną. Poręcze stalowe nierdzewnesą trwałe, wytrzymałe, odporne na zanieczyszczenia, uszkodzenia mechaniczne, domowe detergenty. Dzięki temu są niemal wieczne. Nie wymagają one szczególnej konserwacji ani dodatkowych powłok zabezpieczających. Jedynym zagrożeniem dla takich poręczy są bardzo mocne kwasy. 

Stal ocynkowana pokryta jest antykorozyjną warstwą cynku. Nie jest to jednak połączenie niezniszczalne. Warstwa ochronna stosunkowo łatwo się ściera i niszczy, dlatego poręcze stalowe ocynkowane muszą być wykończone poprzez lakierowanie lub nałożenie powłoki galwanicznej. 

Przeważnie stosuje się lakiery proszkowe o dużej twardości. Warstwa lakiernicza jest podatna na uszkodzenia mechaniczne, a w przypadku jej przerwania może dojść do powstania korozji. Mimo dużej twardości lakier proszkowy może się też ścierać. Z tego powodu poręcze stalowe ocynkowane wymagają okresowej konserwacji, czyli malowania. 

Bardziej wytrzymałe są powłoki galwaniczne, czyli chromowanie lub niklowanie. Jednak ich ceny zbliżają się do poręczy ze stali nierdzewnych, dlatego jest to rozwiązanie rzadko spotykane.

Poręcze nierdzewne są droższe od ocynkowanych, ale jak już wspomnieliśmy, o wiele bardziej odporne. Bez względu jednak na to, który rodzaj poręczy wybierzesz, masz pewność, że będzie to solidne oparcie podczas wspinaczki na schody. 

Dzięki znormalizowanym, modułowym elementom, możesz zbudować poręcz nawet samodzielnie. Wystarczy Ci wiertarka udarowa, przecinarka do rur, odpowiednie kołki montażowe i zestaw podstawowych narzędzi. Wsporniki za pomocą kołków zamocuj do ściany, przykręć do nich poręcze z łącznikami we właściwej konfiguracji i wysokiej jakości poręcz stalowa jest już w pełni przygotowana do użytku

Poręcze stalowe do Twojego domu i poza nim

Poręcze na schody, metalowe, ze stali nierdzewnej, są rozwiązaniem o bardzo szerokim zastosowaniu w domu, biurze i firmie. Można je montować wewnątrz i na zewnątrz budynków. Dzięki zastosowaniu stali odpornej na korozję balustrady wykonane z tych elementów, nie są podatne na zniszczenia wywołane warunkami atmosferycznymi, dlatego można je montować także przed wejściem do domu, na podjeździe dla wózków inwalidzkich i wszędzie tam, gdzie potrzebujesz zainstalować poręcze stalowe.

Wybór rodzaju poręczy ma przede wszystkim znaczenie estetyczne. Bez względu na wygląd, formę i wykończenie każda poręcz stalowa poprawnie zamontowana będzie równie bezpieczna i użyteczna. Poręcze stalowe schodów najlepiej pasują do wnętrz o nowoczesnym charakterze, gdzie króluje styl minimalistyczny lub modernistyczny. W takich stylizacjach najlepiej sprawdzają się poręcze z okrągłej rury. Takie poręcze sprawdzą się też w stylach nawiązujących do lat osiemdziesiątych czy do ery podboju kosmosu.

Poręcze stalowe będą też dobrym wyborem do mieszkań i domów w stylu loftowym i industrialnym. W takim przypadku lepiej wyglądać będą jednak poręcze z rury o przekroju kwadratowym lub poręcz z linki stalowej, która jednak jest nieco mniej wygodna od solidnej konstrukcji z rur i wsporników. Poręcze na schody metalowe, które są popularne w opisanych stylach, nie powinny być wykonywane z drewna, ponieważ zaburzy to spójny wystrój wnętrza.

Poręcz z linki stalowej nie zapewnia oparcia, dlatego jest dobrym wyborem na schodach rzadziej uczęszczanych o łagodnym profilu lub takich, gdzie nie ma możliwości zastosowania solidniejszego rozwiązania. Jej zadaniem jest głównie ochrona przed upadkiem. 

Jeżeli planujesz poręcze stalowe do wnętrz i budynków o bardziej klasycznym wystroju, możesz zamontować do balustrady ozdobne listwy z mocnego płaskownika stalowego. Spowodują one, że nowoczesne poręcze stalowe schodów nabiorą tradycyjnej szlachetności. 

Poręcze stalowe to rozwiązanie uniwersalne, które pasuje do większości nowoczesnych wnętrz i budynków. Trwałość stali nierdzewnej i łatwy montaż konstrukcji modułowych powodują, że jeżeli szukasz pomysłu na poręcze na schody, metalowe, a dokładniej stalowe elementy, powinny być Twoim pierwszym wyborem.