LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Stropy gęstożebrowe co warto wiedzieć?

Stropy gęstożebrowe to popularne, trwałe i bezpieczne rozwiązanie w budownictwie, szczególnie jednorodzinnym. Charakteryzują się gęstym rozmieszczeniem belek żebrowych, zapewniając stabilność i nośność. Są wybierane ze względu na oszczędność energii i doskonałą izolację akustyczną. Artykuł omawia zalety tych stropów, porady montażowe oraz sytuacje, gdzie są najlepszym wyborem, łącząc funkcjonalność z estetyką.

Stropy gęstożebrowe, będące jednym z najbardziej charakterystycznych i popularnych rozwiązań w konstrukcjach budynków, to odpowiedź na zapotrzebowanie na trwałe i solidne konstrukcje, które jednocześnie gwarantują bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania. Wykorzystywane głównie w budownictwie jednorodzinnym, stały się odpowiedzią na potrzeby współczesnych inwestorów, których celem jest połączenie funkcjonalności z estetyką. Kluczową cechą tych stropów, jak sama nazwa wskazuje, jest gęste rozmieszczenie belek żebrowych - co kilkadziesiąt centymetrów. Dzięki temu uzyskuje się stabilność oraz doskonałą nośność, ale nie tylko. Wybór tego rodzaju stropu to również decyzja świadcząca o dążeniu do oszczędności energii oraz doskonałej izolacji akustycznej. W artykule przyjrzymy się zaletom stropów gęstożebrowych, wskazówkom dotyczącym ich montażu oraz sytuacjom, w których warto postawić na to konkretnie rozwiązanie.

Spis treści : 

  1. Istota i zastosowanie stropów gęstożebrowych
  2. Właściwości stropów gęstożebrowych
  3. Rodzaje stropów gęstożebrowych
strop

1.Istota i zastosowanie stropów gęstożebrowych

Stropy gęstożebrowe, znane również jako stropy żelbetowe, składają się z belek żelbetowych (żeber) oraz pustaków, które mają na celu wypełnienie przestrzeni pomiędzy nimi. Materiały, z których wykonane są te pustaki, mogą być bardzo różnorodne - począwszy od ceramiki, przez beton, beton komórkowy, a kończąc na styropianie czy gipsie. W niektórych przypadkach, dla osiągnięcia określonych efektów konstrukcyjnych, można spotkać stropy gęstożebrowe pozbawione tego wypełnienia. Co więcej, takie stropy są wykonywane przy użyciu odpowiednich deskowań lub form, które kształtują je zgodnie z wymaganiami projektu. Często są one wybierane w budynkach o konstrukcji szkieletowej i mieszanej, ponieważ charakteryzują się dużą elastycznością zastosowania. Można je dostosować do wielu schematów statycznych, różnych rozpiętości i obciążeń, co czyni je wszechstronnym wyborem dla wielu projektantów.

strop

2. Właściwości stropów gęstożebrowych

Centralną część stropu gęstożebrowego stanowią żebra, które przenoszą obciążenia ze stropu bezpośrednio na wieniec, a następnie na ściany budynku. To, co wyróżnia te stropy, to ich łatwość montażu oraz zdolność do przyjmowania niemal dowolnych kształtów. Co więcej, ich koszt jest relatywnie niski w porównaniu z innymi rodzajami stropów. Standardowo, belki w stropach gęstożebrowych umieszczane są w odległościach wahających się od 40 do 60 cm, chociaż można je spotkać w odstępach sięgających 80-90 cm. W wielu przypadkach w budownictwie jednorodzinnym stosuje się belki częściowo prefabrykowane, które składają się z betonowych stopek oraz zbrojenia kratownicowego. Jednak nie jest to jedyna opcja, gdyż można je także betonować bezpośrednio na miejscu budowy. W celu wzmocnienia konstrukcji, na żebra oraz przestrzeń wypełnioną pustakami nakłada się dodatkową warstwę betonu o grubości od 3 do 7 cm, nazywaną nadbetonem. Ta warstwa pełni kluczową rolę w usztywnieniu i wzmocnieniu całego stropu.

strop

3. Rodzaje stropów gęstożebrowych

Z uwagi na sposób wykonania dzielimy stropy gęstożebrowe na:

- monolityczne, betonowane w całości na placu budowy. Niezbędne w takim przypadku staje się deskowanie, są to konstrukcje ciężkie, ale wytrzymałe i trwałe,

- monolityczno-prefabrykowane, kiedy belki żebrowe wykonywane są w fabryce producenta i dostarczane w wymiarach odpowiadających najczęstszym rozpiętościom stropów (240, 300, 420, 480, 540 i 600 cm). Elementy stropu są tu lekkie, nie wymagają użycia na budowie specjalistycznego ciężkiego sprzętu.

Ze względu na rodzaj stosowanych elementów prefabrykowanych oraz kształt i materiał pustaków, wyróżniamy pewne systemy stropów gęstożebrowych. Są to:

- Stropy Teriva, (ich odmiany Teriva I, I bis, Teriva II, III i Teriva Nova). Są wykonywane z prefabrykowanych belek kratownicowych i betonowych pustaków (dawniej z żużlobetonu). Obecnie coraz częściej robione są z lekkiego betonu komórkowego czy keramzytobetonu. Lżejsze materiały mniej obciążają strop, dają lepszą izolacyjność termiczną i akustyczną oraz są łatwiejsze w obróbce. Ich rozpiętość to 1,20 do 8 m.

- System Fert – zbrojenie jest zabetonowane w kształtkach ceramicznych. Rozpiętość belek wynosi od 2,7 do 6 m. Wypełnienie stanowią tu pustaki ceramiczne.

- System Ceram – to stropy ze stalowych belek kratownicowych zabetonowanych w ceramicznych kształtkach, z wypełnieniem z pustaków ceramicznych, wykonywane na budowie. Tu belki mają rozpiętości od 2,4 do 7,2 m.

- Strop Ackermana – to popularny strop monolityczny, z wypełnieniem z pustaków ceramicznych Ackermana. Wysokość stosowanych pustaków zależy od rozpiętości i obciążenia stropu, im są one większe, tym stosujemy wyższe pustaki. Strop betonuje się na budowie wraz z górna płytą o grubości około 3 cm.

- System Porotherm – ma konstrukcję bardzo podobną do stropów Fert i Ceram, odróżniają go tylko inne wymiary i kształty pustaków. Belki mają w tym systemie rozpiętości od 1,75 do 8,25 m.

Podsumowanie

Stropy gęstożebrowe to wszechstronne i elastyczne rozwiązanie w budownictwie, które łączy w sobie trwałość, funkcjonalność oraz ekonomiczność. Dzięki swojej konstrukcji, opartej na żelbetowych żebrach i pustakach, stropy te zapewniają doskonałe przenoszenie obciążeń, jednocześnie pozwalając na duże możliwości adaptacyjne do różnych typów budynków i wymagań statycznych. Łatwość montażu, zdolność do przyjmowania różnych kształtów oraz korzystny stosunek jakości do ceny czynią je jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań w budownictwie jednorodzinnym. W odpowiednich rękach, stropy gęstożebrowe mogą być podstawą dla trwałych, bezpiecznych i estetycznych konstrukcji, które będą służyć przez wiele lat.