Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak zachować porządek w przedpokoju?

Utrzymanie porządku w przedpokoju jest jednym z trudniejszych zadań podczas codziennego korzystania z mieszkania – to właśnie przez to pomieszczenie domownicy przechodzą kilka razy dziennie, przynosząc z zewnątrz błoto i inne zabrudzenia. Tam też rozbieramy się z odzieży wierzchniej, odkładamy klucze czy odwieszamy torebki i plecaki – jak zagospodarować tę przestrzeń w najbardziej przemyślany sposób, aby służyła nam każdego dnia swoją funkcjonalnością i prezentowała się schludnie?

chodnik do przedpokojuPo pierwsze podłoga

Główną przyczyną powstawania nieporządku w przedpokoju jest to, że przybywamy do mieszkania z podwórza, na którym mogą panować najróżniejsze warunki pogodowe. Szczególnie uciążliwe jest to dla osób, do których domostwa prowadzi nieutwardzona ścieżka – obłocone buty nanoszą na podłogę mnóstwo zabrudzeń, przysparzając gospodarzom dodatkowej pracy przy porządkach. Pierwszym krokiem do uniknięcia niechlujnej posadzki jest umieszczenie wycieraczki przed drzwiami wejściowymi – nie zatrzyma ona wszystkich zabrudzeń z podeszwy buta, ale znacznie je ograniczy. Warto w samym przedpokoju ustawić także specjalną podkładkę na obuwie, aby nie kłaść brudnych adidasów bezpośrednio na wykładzinie. Te dwa drobne przedmioty znacząco pomogą utrzymać nienaganną czystość.

Porada eksperta

Więcej problemów pojawia się w przypadku dzieci – o ile dorośli z pewnością dostosują się do zasad porządkowych, tak młodsi goście z roztrzepania lub nieświadomości mogą z całym impetem wpadać do naszego wysprzątanego przedpokoju. Rozwiązaniem jest tutaj zastosowanie odpowiednich materiałów na podłogę – zrezygnujmy z dywanów lub wykładzin, w szczególności tych w jasnych odcieniach, i zastąpmy je płytkami ceramicznymi, panelami czy wykładziną PCV – z takich podłóg zabrudzenia usuniemy jednym ruchem mopa.

przedpokójJakie meble do przedpokoju?

Jednym z niezbędnych mebli do naszego przedpokoju z pewnością będzie szafka na buty – to właśnie w niej poukładamy obuwie najczęściej używane przez nas i naszych bliskich. Nie powinna zajmować ona wiele miejsca, ani nie przytłaczać i tak zazwyczaj niewielkiego pomieszczenia – jej zadaniem jest pomieścić kilka par adidasów i kapci, które nosimy na co dzień, zaś miejsce pozostałego obuwia powinno znajdować się w garderobie. Kiedy przychodzimy do mieszkania, ściągamy nie tylko buty, ale również odzież wierzchnią – naturalną koleją rzeczy jest zatem obecność wieszaka w przedpokoju. Najstabilniejsze są modele mocowane bezpośrednio do ściany, choć warto gdzieś w domu trzymać również wieszak stojący, który posłuży Ci do odwieszania kurtek gości przy okazji większych imprez. Dobrym pomysłem jest także wstawienie stojaka na parasole, choć nie jest on konieczny, szczególnie jeśli metraż przedpokoju wymusza ekonomiczne gospodarowanie przestrzenią.

jak urządzić przedpokójDodatkowe akcesoria do przedpokoju

Zmywalne farby lub tapety na ścianę to pomysł, który z pewnością przypadnie do gustu wszystkim właścicielom zwierząt – pies po spacerze podczas jesiennej aury będzie mógł się wygodnie otrzepać z błota, a my szybciutko usuniemy plamy ze ścian. Zdecydowanie warto wybierać ciemniejsze odcienie emulsji lub pomalować nimi jedynie niższe fragmenty ściany. Z pewnością docenimy również szafkę na klucze zamontowaną w przedpokoju – proza życia zyska na spokoju bez codziennych, panicznych poszukiwań kluczy do mieszkania i pracy, a one będą estetycznie uporządkowane w specjalnej skrzyneczce. Można także pomyśleć o koszyczku ustawionym przy lustrze, na przykład na szafce na buty – tam każdy z domowników włoży przedmioty potrzebne mu do poprawienia swojego wyglądu przed wyjściem – grzebień, pomadkę czy opaskę do włosów. Funkcjonalny przedpokój jest w naszym zasięgu, z tymi poradami łatwiej zachowamy w nim czystość.

Data publikacji: 30.10.2017