Jak zadbać o estetyczne wykończenie balustrady?

Prawidłowy montaż samej balustrady nie zawsze daje zadowalający efekt wizualny. Aby zagwarantować sobie profesjonalne i staranne wykończenie schodów, koniecznie zaopatrzmy się w specjalne artykuły. Zobaczmy, jak wykorzystać kapsle maskujące do balustrad.

Czym jest balustrada?

Balustrada to ogrodzenie różnych elementów architektonicznych, na które składa się komfortowy pochwyt i wypełnienie. Jej obecność to wymóg dla niemalże każdego budynku, zaczynając od lokalu użytkowego, a kończąc na domach czy blokach.

Balustrada – po co ją montujemy?

Ich głównym zadaniem jest poprawa bezpieczeństwa schodów, pochylni, tarasów, dachów, loggi, a także balkonów. Mają nas chronić przed potencjalnymi upadkami, czego powagę podkreśla fakt, że ich użycie jest uregulowane w przepisach prawa budowlanego.

Balustrady zwykle montuje się na krawędziach zabezpieczanych elementów, ale mogą także służyć jako oddzielenie dwóch pomieszczeń. Mówi się wtedy o ażurowej przegrodzie. 

Porada eksperta

W trakcie podejmowania decyzji warto zwrócić uwagę na walory dekoracyjne balustrad, jako że pełnią też ważną funkcję dekoracyjną. Wtedy mamy większe szanse na pełne zadowolenie!

Jakie są rodzaje balustrad?

balustrada

Aby podjąć decyzję skrojoną pod nasze potrzeby, warto zobaczyć, z czego może być wykonana balustrada: 

  • drewno – gwarancja wygody i uniwersalności. To świetne rozwiązanie w przypadku drewnianych domów lub schodów wewnętrznych;

  • metale, np. aluminium, mosiądz i stal nierdzewna – sposób na prawdziwą wytrzymałość. Często widywane wśród osób ceniących styl nowoczesny i minimalizm;

  • szkło – tego typu balustrady są bardzo atrakcyjne wizualnie i dają wrażenie lekkości;

  • żeliwo – zwykle produkowane na zamówienie, aby jak najlepiej komponować się z aranżacjami w stylu klasycznym.

Ta różnorodność sprawia, że balustrady nie tylko służą zapewnieniu bezpieczeństwa, ale też pozwalają na wizualną transformację naszych przestrzeni. 

Po co potrzebne są elementy maskujące?

Kolejne akcesoria dopasowujemy dopiero bazując na głównym materiale. Nie tylko poprawiają one wygląd całej konstrukcji, lecz również spełniają takie role, jak:

  • łączenie,

  • ochrona przed zabrudzeniami i czynnikami zewnętrznymi,

  • zabezpieczenie wystających elementów, co minimalizuje niebezpieczeństwo w trakcie ewentualnego wypadku na schodach.

Co ważne, w zależności od tego, jakie schody i oprawę zastosujemy we wnętrzu, będziemy potrzebować zupełnie innych elementów maskujących. Nie ma jednego idealnego rozwiązania!

Porada eksperta

Pamiętajmy, że balustrady metalowe mają sporo akcesoriów dodatkowych. Zazwyczaj poręcze wykańcza się odpowiednim zakończeniem bądź zaślepką. Wśród drewnianych rozwiązań dochodzą także kapsle maskujące.

Sposoby na estetyczne wykończenie balustrady

Kapsle maskujące Kornik fi 20 mm dąb 10 szt.

Sama balustrada to dopiero początek naszej przygody! Jak sprawić, aby była ona miła i bezpieczna w dotyku? Oprócz gładkiej struktury materiału liczą się również detale. Ze względu na to, że poręcze są często puste w środku i nie mają fabrycznych wykończeń, musimy dopasować do nich odpowiednie elementy. W ten sposób otrzymujemy swoiste “zamknięcie” z obydwu stron, które nie tylko nadaje estetyczny wygląd, ale też zapobiega dostawaniu się do środka niepożądanych substancji, kurzu czy wilgoci.

Na szczęście mamy bezpośredni wpływ na wykończenie balustrady! Możemy wybierać spośród wielu rodzajów modeli elementów maskujących tak, aby zakończenia poręczy były w kształcie, który odpowiada naszym potrzebom. 

Jeżeli decydujemy się na poręcz z drewna, pamiętajmy o konieczności dopasowania kapsli do konkretnego rodzaju materiału, jakiego używamy. Tutaj mamy do wyboru modele bukowe, dębowe i sosnowe. Skorzystanie z tego samego gatunku drewna zapewni nam estetyczne wykończenie i zapobiegnie niespójnemu efektowi końcowemu.

Jak wybrać zakończenia tralek i stalowe zaślepki?

Estetyczne wykończenie balustrady jest możliwe także dzięki rozmaitym akcesoriom do tralek metalowych. Tutaj możemy znaleźć bardziej i mniej nowoczesne modele, wykonane w różnych stylach i z wielu metali. Są one proste w montażu i nie wymagają żadnych specjalistycznych narzędzi. 

Tak naprawdę, końcowy efekt konstrukcji zabezpieczającej schody zależy tylko od nas i naszej wyobraźni! Do dzieła!