Sposoby na nowoczesne wykończenie klatki schodowej

Klatka schodowa to ważny ciąg komunikacyjny w piętrowych domach jednorodzinnych, a także budynkach mieszkalnych. Współczesnych metod na jej wykończenie nie brakuje, jednak często traktujemy ją nieco po macoszemu. Tymczasem klatka schodowa powinna zostać wykończona tak, aby wpisywać się w aranżację całego mieszkania. Oto sposoby na jej nowoczesne wykończenie.

wykończenie klatki schodowej

Remont klatki schodowej

Kiedy odświeżamy wnętrze naszego mieszkania czy domu, musimy koniecznie również odremontować klatkę schodową. W starszych budynkach często zdobi ją lamperia; bywa też, że jej ściany są wyłożone boazerią. Zwróćmy uwagę na poręcz – z pewnością jest wytarta, a w przypadku tych metalowych, może w niektórych miejscach być nawet pordzewiała. Same schody także mogą wymagać odświeżenia. W zależności od tego, jak są wykonane, mamy szansę je odnowić lub zastąpić ich wykończenie innym. Jeśli w środku budynku stopnie pokrywa wykładzina dywanowa, możemy pokusić się o jej profesjonalne wypranie. Niekiedy jednak ta czynność może być już zupełnie nieopłacalna – należy wtedy dywan wymienić. Nowoczesna klatka schodowa powinna być jasna i wykończona z takich materiałów, które łatwo utrzymać w czystości.

Jednak tam, gdzie występuje narażenie na wilgoć, stopnie powinny być należycie przystosowane, aby maksymalnie zminimalizować ryzyko poślizgnięcia się na nich. W takich miejscach doskonale spisują się płytki ryflowane.

Jak unowocześnić klatkę schodową?

Jeśli nie chcemy ściągnąć boazerii możemy ją przemalować, a najpierw oszlifować. Jeśli pokusimy się na dwa kolory – np. biały i szary, ma szansę nabrać chłodnej elegancji. Starej, pluszowej wykładziny dywanowej powinniśmy się pozbyć, a w jej zamian warto nakleić tylko na newralgiczne części stopni kawałki nowoczesnej, modnej tkaniny dywanowej lub położyć ją przez środek schodów.

Ewentualnie taką samą funkcję spełni również wykładzina PCV, której wzory bywają bardzo na czasie. Pod każdy schodek czy wzdłuż nich warto umieścić listwę czy taśmę LED, która podświetli je funkcjonalnie, a zarazem nowocześnie ozdobi. Możemy wymienić balustradę na taką, która lepiej wpisuje się we współczesne normy aranżacyjne – wykonaną z drewna i szkła czy drewna i metalu bądź metalu i szkła.

 

Barierka Aurora

Wykończenie nowoczesnej klatki schodowej

Kiedy nasze mieszkanie czy budynek dopiero powstaje, mamy szansę od początku nadać klatce schodowej należyty wygląd. Już same schody możemy wybrać oryginalne i minimalistyczne bądź takie, które wpiszą się w styl skandynawski. Zazwyczaj wykonane są z drewna i metalu. Pamiętajmy, że ściana na klatce schodowej, podobnie jak w każdym ciągu komunikacyjnym, dość szybko ulega zabrudzeniu dlatego wybierzmy jej wykończenie nie tylko takie, aby zachwycało wyglądem i wpisywało się w nowoczesną stylizację wnętrza, ale i było łatwe w czyszczeniu czy odporne na zabrudzenia. Możemy wykończyć ją płytkami dekoracyjnymi czy gładkimi, dużymi kaflami lub położyć panele dekoracyjne.

Stopnie będą wyglądały nowocześnie, gdy zostaną wykonane z granitu lub drewna. Ściana na klatce schodowej wewnątrz domu jednorodzinnego może stanowić doskonałe miejsce na umieszczenie galerii obrazów czy zdjęć. Poręcz często przybiera interesujące kształty, gdy wykonuje się ją z giętego metalu.

Data publikacji: 28.11.2016