Produkty

Schody modułowe i schody policzkowe – charakterystyka

Schody modułowe i schody policzkowe – charakterystyka

Stolarze i firmy oferujące gotowe systemy proponują wiele rodzajów schodów wewnętrznych. Schody policzkowe i modułowe są popularnymi rozwiązaniami komponującymi się z różnymi stylami aranżacji pomieszczeń. Przed wyborem warto poznać charakterystykę budowy obu systemów i dopasować odpowiedni do naszego domu.

schody modułoweSchody modułowe

W systemie schodów modułowych stopnie są podparte na środku. Jest to modyfikacja konstrukcji wspornikowej. Schody wspornikowe są łączone metalowymi wspornikami umieszczonymi w ścianie lub w postaci pionowego słupa przy schodach krętych. W schodach modułowych wsporniki łączą poszczególne stopnie. Taka konstrukcja daje wiele możliwości – pozwala na wykonanie dowolnej formy.

Schody modułowe, jako odmiana schodów wspornikowych, pasują głównie do wnętrz nowoczesnych. Mogą przybierać różne kształty – od prostych, przez zabiegowe po spiralne. To samo dotyczy wielkości pomieszczenia, do którego je dopasowujemy. Istnieją wersje z małymi stopniami, które można wykorzystać przy adaptacji strychu lub poddasza. Schody z większymi stopniami z powodzeniem mogą stanąć w salonie i być nie tylko praktycznym wyposażeniem, ale i elementem atrakcyjnym wizualnie.

Dodatkową zaletą schodów modułowych jest szybkość montażu. Moduły można złożyć w pożądaną formę zaledwie w kilka godzin. To doskonałe rozwiązanie, jeśli zależy nam na czasie, na przykład przy wykończeniu lokalu użytkowego. Formę, wymiar i wysokość elementów można dopasować do każdego wnętrza.

Schody policzkowe

Ten typ schodów charakteryzuje się bardzo solidną budową. Ich konstrukcja składa się z dwóch drewnianych belek, zwanych policzkowymi, stanowiących część nośną. Stopnie umieszcza się w specjalnie wykonanych wyfrezowaniach. Wynika z tego duża sztywność, która pozwala oprzeć schody jedynie na końcach biegu. Jest to bezpieczne i sprawdzone rozwiązanie. Na jednej z belek policzkowych można oprzeć balustradę – taką konstrukcję nazywa się wykończeniem wangowym. Dodatkową zaletą policzka przylegającego do ściany jest jej ochrona przed zabrudzeniem.

Belki policzkowe mogą mieć różnorodne kształty. Długość biegów jest zależna od grubości belek, więc jeśli schody mają być wysokie, to należy zadbać o odpowiednio większy przekrój. Schody policzkowe można dopasować do wszystkich wnętrz – świetnie sprawdzą się w starej kamienicy i nowoczesnym domu. Ich konstrukcja pozwala na wykonanie schodów dwubiegowych, czyli ze spocznikiem, potocznie nazywanym półpiętrem. Mogą mieć również formę zabiegową, czyli z zakrętem, w którym spocznik został zastąpiony stopniami o różnej szerokości. Pięknie prezentują się także schody policzkowe o konstrukcji wachlarzowej.schody policzkowe

Schody policzkowe wykonuje się z wielu gatunków drewna. Istotna jest wytrzymałość i podatność na kształtowanie. Najczęściej wybierane gatunki to buk, dąb, sosna, jesion, klon, brzoza oraz drewno egzotyczne. Można do nich dobrać balustradę z tego samego materiału lub szklaną czy metalową. Wszystko zależy od indywidualnego projektu. Podobnie jak przy schodach modułowych, montaż schodów policzkowych nie zajmuje dużo czasu.

 

Data publikacji: 09.07.2015
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jakie drewno na schody?

Jakie drewno na schody?
Częste użytkowanie schodów w domach wymaga użycia do ich budowy materiałów o odpowiednich parametrach. Jeśli decydujemy się na drewno, warto wiedzieć,...
Czytaj więcej

Charakterystyka schodów dywanowych

Charakterystyka schodów dywanowych
Schody dywanowe wyróżniają się prostą, nowoczesną formą. Pasują świetnie do wnętrz urządzonych minimalistycznie i nowocześnie. Wykonuje się je z drewn...
Czytaj więcej

Jakie schody sprawdzą się w małych pomieszczeniach

Jakie schody sprawdzą się w małych pomieszczeniach
Im mniejszy metraż pomieszczenia, tym więcej uwagi musimy poświęcić właściwej jego aranżacji. Wybór odpowiednich schodów wydaje się tutaj aspektem klu...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Schody modułowe i schody policzkowe – charakterystyka