Jak zamontować drzwi ażurowe do ściany? Montaż drzwi ażurowych krok po kroku.

Drzwi ażurowe służą jako fronty garderoby lub szafek kuchennych, są też wykorzystywane do zabudowy wnęk. Mogą służyć jako drzwi, dodatek aranżacyjny, wydzielać strefy w pomieszczeniu lub imitować okiennice. Poznaj ich zastosowanie i sposób montażu!

Drzwi ażurowe

Jak wyglądają drzwi ażurowe?

W tym artykule poznasz rolę drzwi ażurowych we współczesnych aranżacjach i dowiesz się jak poprawnie zamontować je samodzielnie. 

Zanim przejdziesz do tego, jak zamontować drzwi ażurowe do ściany, poznaj dokładnie, co kryje się za tym pojęciem i zainspiruj naszymi rozwiązaniami wnętrzarskimi. Drzwi ażurowe przypominają nieco okiennice (shuttersy) i są zbudowane z poziomych listew przypominających żaluzje, czyli lamelek, obudowanych ramą. W przeciwieństwie do żaluzji są zamontowane na stałe i skierowane pod kątem ku dołowi. Rzadziej występują drzwi ażurowe z ruchomymi listwami i możliwością regulacji. 

Drzwi ażurowe to także takie drzwi, których skrzydło nie jest pełną płytą, lecz posiada otwory pełniące funkcję dekoracyjną i wentylacyjną. Przez wzgląd na swoje pochodzenie z kręgu kultury arabskiej i islamskiej, drzwi ażurowe, podobnie jak sam abażur, często posiadają zgeometryzowane i roślinne wzory i wpuszczają do pomieszczenia światło. 

W jakich wnętrzach sprawdzą się drzwi ażurowe?

Nic tak uniwersalnie nie wpasuje się w dowolny styl wnętrzarski, jak drzwi ażurowe. Jak zamontować je tak, by pasowały do Twojej aranżacji? Najpierw odpowiedz sobie na pytanie, w jakim stylu jest urządzone Twoje mieszkanie. 

Jeśli cenisz sobie styl marynistyczny i hampton, a twoje wnętrze jest jasne i przeważa w nim biel, wybierz drzwi ażurowe w kolorze naturalnego drewna bądź białe. Najczęściej są one wykonywane z drewna sosnowego. Jeśli nie znajdziesz w sprzedaży internetowej bądź stacjonarnej interesującego Cię koloru, wystarczy, że pomalujesz drzwi ażurowe natryskowo lub za pomocą pędzla i wałka malarskiego na pożądany kolor.

Białe drzwi ażurowe są jednymi z najczęściej wybieranych modeli, ponieważ harmonizują zarówno z nowoczesnym nurtem dekoratorskim, jak i klasyczną stolarką drzwiową. Idealnym dopełnieniem do tego typu rozwiązania będą białe listwy zastosowane jako obramowania otworów w drzwiach, listwy przypodłogowe czy boazeria angielska. 

Jeśli Twoje wnętrze jest urządzone w stylu rustykalnym, z pewnością docenisz wąskie i wysokie drzwi ażurowe. Dzięki swojej lekkiej konstrukcji i nietuzinkowym proporcjom optycznie podwyższają pomieszczenia, sprawdzają się też jako imitacja wewnętrznych okiennic. Jeśli pomalujesz je na zielono bądź niebiesko, natychmiast przeniesiesz się w kraje o klimacie śródziemnomorskim i poczujesz jak na wakacjach w Grecji. 

Jak zamontować drzwi ażurowe do garderoby?

Zastanawiasz się, jak zamontować drzwi ażurowe do garderoby? Modułowość drzwi ażurowych oraz ich szeroki wybór wielkości, stylów i kolorów sprawia, że często są one stosowane jako drzwi do szafy lub garderoby. Co więcej, jeśli wybierzesz lakierowane drzwi ażurowe, ułatwisz sobie sprzątanie za pomocą miotełki i zabrudzeń za pomocą wilgotnej ściereczki. Ten rodzaj drzwi, których konstrukcja wykonana została z drewna sosnowego, a lamelki z lakierowanego MDF (materiału drewnopochodnego), sprawi, że sprzątanie będzie łatwiejsze i przyjemniejsze. 

Jeżeli nadal głowisz się nad tym, jak zamontować drzwi ażurowe do garderoby, pamiętaj, że istnieje opcja zamówienia drzwi wykonywanych na wymiar. Jeśli standardowe szerokości i wysokości są niewystarczające lub wymagałyby od Ciebie dodatkowego dostosowywania pod wymiar, bardziej opłaca Ci się zlecić wykonanie drzwi specjaliście. Drzwiczki ażurowe do garderoby, poza tym, że są elementem dekoracji, doskonale wentylują pomieszczenie za pomocą poziomych szczelin między lamelami. 

Ze względu na sposób otwierania drzwi ażurowych wyróżniamy: 

  • drzwi ażurowe przesuwane – najczęściej spotykane jako zamknięcie szafy wnękowej, garderoby;
  • drzwi ażurowe otwierane rozwieralnie – montowane na zawiasach, stosuje się je jako fronty szafek kuchennych lub witryn;
  • drzwi ażurowe harmonijne (składane) - zastosowanie jak w przypadku przesuwnych.

drzwi ażurowe

Instrukcja montażu drzwi ażurowych krok po kroku

Chcesz się dowiedzieć, jak zamontować drzwi ażurowe do ściany? Zaopatrz się w model z ościeżnicą. Wybór drzwi z tym elementem znacznie ułatwi Ci pracę. By zamontować drzwi tego typu, najpierw musisz przytwierdzić do wewnętrznej strony otworu drzwiowego ościeżnicę. Kiedy upewnisz się, że ta część pracy jest wykonana solidnie i stabilnie, możesz instalować drzwi ażurowe. 

Jak zamontować je poprawnie? Kolejnym krokiem jest przykręcenie zawiasów do skrzydeł drzwi. Następnie cała konstrukcja, czyli drzwi łącznie z zawiasami, zamocuj do listwy ościeżnicy. Ważne, by dokładnie zmierzyć wysokość położenia zawiasów – pominięcie tego punktu może spowodować, że drzwi nie będą się domykać lub po prostu będą krzywe. 

A jak zamontować drzwi ażurowe do ściany, by ta mocno i stabilnie utrzymywała ciężar drzwi? Jeżeli zależy Ci na pewnym przytwierdzeniu do ściany, w pierwszej kolejności przymocuj do muru listwę drewnianą lub z materiału drewnopochodnego. Następnie wykonaj wszystkie wyżej wymienione kroki. 

Aby samodzielnie wstawić drzwi ażurowe, zaopatrz się w odpowiednie narzędzia. Potrzebne będą: poziomica, wiertła, bity, pistolet do pianki, zagłębiarka, wkrętak akumulatorowy. Pamiętaj również, by odpowiednio przygotować otwór w ścianie – powinien być o 5 do 10 mm większy od rozmiarów ościeżnicy. Oczyść obszar prac ze wszystkich możliwych pozostałości po remoncie – przeszlifuj go, odkurz i upewnij się, że jest suchy. 

Jak ocenić, że zadanie wykonało się dobrze i jakie błędy popełnia się najczęściej podczas realizacji?

Warto poznać sposób na to, jak zamontować drzwi ażurowe do ściany, ale równie przydatna jest wiedza, czy wykonało się to zadanie prawidłowo. Ta praca nie jest zbyt trudna. Przede wszystkim, jeśli ościeżnica została poprawnie zamontowana, drzwi powinny być nieruchome. Jeśli zauważysz mniejsze lub większe odchylenia do wewnątrz, lub na zewnątrz, koniecznie wyreguluj skrzydło. Posłużą Ci do tego zaciski w zawiasach. Nie mogą one być ani za bardzo dociśnięte, ani poluzowane. W przeciwnym razie zawiasy i uszczelki w drzwiach będą się niszczyć, a skrzydła – ocierać o futrynę lub podłogę. Nierówności, których nie widać na pierwszy rzut oka, łatwo zweryfikujesz za pomocą poziomicy.