Drzwi bez futryny- jak zamontować drzwi z ukrytymi ościeżnicami?

Chcesz zaaranżować swoje mieszkanie w oryginalny i niebanalny sposób? Cenisz sobie minimalizm i nowoczesne rozwiązania? Pomyśl o drzwiach z ukrytą ościeżnicą. Z tego artykułu dowiesz się, jak zamontować drzwi dopasowane do powierzchni ściany.

Drzwi chowane w ścianę – charakterystyka

W artykule przedstawiamy zalety takiego rozwiązania oraz kilka informacji praktycznych dotyczących montażu drzwi wewnętrznych z ukrytymi ościeżnicami.

Zanim jednak przejdziemy do charakterystyki tego produktu, warto znać jego definicję. Drzwi bez framugi, inaczej zwane ukrytymi lub dyskretnymi, to takie, które tworzą ze ścianą jednolitą powierzchnię. Nasze drzwi z ukrytą ościeżnicą wyglądają nieco inaczej niż do tej pory. Jak sama nazwa wskazuje, cała ościeżnica jest schowana w ścianie, a to, co widzimy, to wyłącznie płaszczyzna skrzydła drzwiowego oraz ściany i klamka. Drzwi zostają wyrównane z powierzchnią ściany. Jeśli skrzydło wykończysz w ten sam sposób co ścianę, osoba stojąca naprzeciwko nich będzie widziała jedynie klamkę i niewielką szczelinę zarysowującą kształt skrzydła. 

Na ościeżnicy ukrytej możesz zawiesić skrzydło tradycyjnie pokryte folią imitującą strukturę drewna, muszą mieć jednak inaczej wycięte otwory na zawiasy. Ciekawym jednak rozwiązaniem jest wybór skrzydła przygotowanego do malowania czy innego wykończenia. Dzięki temu możesz je pomalować tą samą farbą co ścianę, pokryć tapetami czy nawet lustrami we wnętrzach glamour. 

Drzwi ukryte – rodzaje 

Drzwi ukryte można podzielić na kilka kategorii. Wyróżniamy modele naścienne i drzwi chowane w ścianie. Wśród tych chowanych w ścianie można wyróżnić drzwi teleskopowe – czyli dwuskrzydłowe, chowane w jednej kasecie. 

  • Drzwi przesuwne naścienne – są widoczne po otwarciu, ponieważ przesuwają się równolegle do ściany na szynach jezdnych, zamontowanych na ścianie. Mogą być dwuskrzydłowe lub jednoskrzydłowe. 

  • Drzwi bez framugi chowane w ścianie – są niewidoczne po otwarciu, ponieważ przesuwają się po szynach kasety zamontowanej w otworze ściennym.

  • Drzwi teleskopowe to taki rodzaj drzwi bez ościeżnicy, których jedno skrzydło wysuwa się jako pierwsze i ciągnie za sobą następne. Ten system stosuje się wówczas, gdy trzeba wykorzystać dwa skrzydła do oddzielenia przestrzeni, ale jest możliwość zainstalowania tylko jednej kasety, Dwuskrzydłowe drzwi przesuwne najlepiej sprawdzają się w lokalach i na dużych metrażach, oddzielając od siebie poszczególne pokoje. 

Różnice pomiędzy ościeżnicą stałą a regulowaną

Samo skrzydło nie różni się zbyt wiele. Zazwyczaj wykonane jest z płyty MDF o różnym wypełnieniu. Różnicą jest przede wszystkim ościeżnica, która daje inne możliwości aranżowania wnętrza.

Przede wszystkim ten typ drzwi dodaje wnętrzu elegancji oraz nowoczesnego charakteru. Z praktycznego punktu widzenia są także dobrym sposobem na tłumienie hałasu. Izolacyjnością akustyczną na poziomie 35 dB przewyższają znacznie standardowe drzwi wewnętrzne. Te ostatnie są cieńsze i ich izolacyjność wynosi około 25 dB.

Ciekawy jest także sam mechanizm otwierania drzwi. Zawiasy umożliwiają otwieranie skrzydła pod kątem 180 stopni. Dzieje się tak dlatego, że zawiasy są wbudowane w skrzydło i ościeżnicę. Skrzydło, ościeżnica i ściana nie znajdują się w jednej płaszczyźnie. Same zawiasy również pozostają ukryte w ościeżnicy. Widoczne są dopiero po otwarciu skrzydła. 

W jakich pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się drzwi chowane w ścianę?

Drzwi wewnętrzne z ukrytą ościeżnicą to najnowszy trend w aranżacji i wykończeniu wnętrz. Szczególnie dużą popularność zyskują w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach. Jednak dzięki ogromnej możliwości ich wykończenia możesz wykorzystać je także we wnętrzach eklektycznych, glamour czy coraz powszechniejszym urban jungle. 

Jaki efekt we wnętrzu dają drzwi wewnętrzne? Jeśli dobrze wszystko przemyślisz, możesz być pewny, że nasze drzwi idealnie wpasują się w design Twojego wnętrza. Co więcej, jeśli pomalujesz je ciekawym kolorem farby lub nakleisz na nie tapetę identyczną z tą, jaką posiadasz w danym wnętrzu, to staną się prawie niewidoczne.

Drzwi przesuwane ukryte w ścianie pełnią nie tylko funkcję oddzielania pomieszczeń, ale też pracują na dopełnienie wyglądu całego mieszkania. Często wykonywane są nie tylko z drewna lub materiałów drewnopochodnych, ale też ze zdobionego, odpowiednio hartowanego szkła.

drzwi bez futryny

Montaż ościeżnicy w ścianie murowanej i w ścianie z płyty gipsowo-kartonowej

Jak zamontować ościeżnicę w ścianie murowanej?

Właśnie kupiłeś nowe mieszkanie i stoisz przed dylematem, jak osadzić drzwi? W przypadku nowego budownictwa prawdopodobnie odebrałeś mieszkanie w stanie deweloperskim, czyli przed wykończeniem. Otwory drzwiowe są już otynkowane, ale nie ma w nich osadzonych ościeżnic. Sytuacja ta jest najbardziej komfortowa z tego względu, że możesz wybrać dowolną ościeżnicę. 

W nowym budownictwie problem krzywych ścian również nie jest tak dotkliwy, jak w budownictwie z tzw. wielkiej płyty. Montaż ościeżnic ukrytych wymaga prostych ścian i zachowujących idealny pion i poziom, co często jest ciężkie do uzyskania w mieszkaniach w starych budynkach. 

Zatem jak zamontować drzwi wewnętrzne na ościeżnicy ukrytej? Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie otworu. Jeśli Twoje ściany są już otynkowane, przede wszystkim zmierz je i sprawdź pion oraz poziom ściany. Weź pod uwagę ewentualną grubość wykończenia podłogi. Po wyborze odpowiedniego rozmiaru ościeżnicy należy wykonać tzw. wręby, czyli należy skuć kilkumilimetrową warstwę tynku, aby zrobić miejsce na aluminiowe profile i klej. Dzięki temu ościeżnica będzie idealnie zrównana z powierzchnią ściany. W przeciwnym razie będziesz musiał wyrównywać całą ścianę do poziomu ościeżnicy. Wręby możesz wykonać za pomocą młotka i przecinaka lub szlifierki

Ościeżnica ukryta zbudowana jest z dwóch pionowych belek, stojaków i nadproża. Ponadto do zestawu dołączone są aluminiowe profile, za pomocą których osadza się ościeżnicę w ścianie. Pierwszym etapem jest złożenie ościeżnicy i przykręcenie po jednej stronie aluminiowych profili. Aby zachować stabilność ościeżnicy, pomiędzy belkami zamontuj rozpórki na wewnętrzną szerokość nadproża. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie ją osadzić w otworze i będziesz miał pewność, że zachowasz odpowiednią szerokość ościeżnicy na całej jej wysokości. Zamontuj przynajmniej trzy rozpórki. 

Następnie przymierz ościeżnicę do otworu drzwiowego. Pomiędzy ścianą a profilem aluminiowym podłóż siatkę wzmacniającą i przytnij ją do szerokości wrębu. Kolejno nałóż na ścianę klej wysoko elastyczny i wyrównaj ościeżnicę w otworze, pamiętając o przestrzeni na materiał wykończeniowy podłogi. W razie konieczności możesz podłożyć pod belki boczne krokwie. Po drugiej stronie w szczelinę pomiędzy ościeżnicę a ścianę wprowadź piankę montażową, która ustabilizuje drzwi w otworze. Po jej wyschnięciu możesz usunąć jej nadmiar, ścianę posmarować klejem i przykręcić profile aluminiowe do ościeżnicy w sposób analogiczny do poprzedniej strony. 

Na sam koniec rozprowadź zewnętrzną warstwę kleju na profile aluminiowe, wyrównując jego powierzchnię z powierzchnią ściany. 

Jak zamontować drzwi z ukrytą ościeżnicą w ścianie z płyty gipsowo-kartonowej?

Dzielisz pokój ścianką działową i nie wiesz, jak osadzić drzwi wewnętrzne na ościeżnicy ukrytej? W przypadku ścianek działowych wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych jest to o wiele prostsze. Ościeżnicę przykręca się do aluminiowego stelaża. Pamiętaj o pozostawieniu przestrzeni na wykończenie podłogi. Aluminiowe profile przykręcasz specjalnymi wkrętami do stelaża. W okolicy zawiasów koniecznie użyj dwóch wkrętów, aby wzmocnić połączenie. 

Szczelinę pomiędzy ościeżnicą a stelażem wypełnij pianką montażową, a następnie przykręć do ościeżnicy aluminiowy profil, a ten z kolei połącz ze stelażem. Ostatnim etapem jest przykręcenie płyt gipsowo-kartonowych.  

Tak zamontowana ościeżnica będzie idealnie dopasowana do powierzchni ściany. 

Instrukcja osadzania drzwi

Zastosowanie ościeżnicy ukrytej wymaga całkiem innego przygotowania ściany i jej wykończenia. Wiele osób zastanawia się, jak zamontować drzwi na ukrytej ościeżnicy. Pierwszym i najważniejszym etapem jest prawidłowe zamontowanie ościeżnicy. Zatem jak zamontować ościeżnicę ukrytą? Kiedy warto pomyśleć o wyborze drzwi wewnętrznych bez widocznych ościeżnic?

O montażu drzwi wewnętrznych z ukrytymi ościeżnicami najlepiej pomyśleć już na etapie budowy domu. Ważnym aspektem przemawiającym za takim rozwiązaniem jest wymóg wcześniejszego przygotowania ścian.

Jak osadzić drzwi wewnętrzne – regulowanie drzwi na ościeżnicy ukrytej

Ostatnim etapem jest montaż skrzydła drzwiowego. Jak osadzić drzwi w zamontowanej ościeżnicy ukrytej? Na szczęście to już nie jest tak skomplikowane, jak montaż samej ościeżnicy. Przypomina to montaż frontu do szafek kuchennych czy innych mebli, z tego powodu, że zawiasy mają podobną budowę do tych stosowanych we frontach. Różnicą jest to, że montuje się je w specjalnie przygotowanych otworach, dzięki czemu są niemal niewidoczne. 

Zatem pierwszym krokiem jest przykręcenie zawiasów do skrzydła drzwiowego, a następnie – skrzydła do ościeżnicy. Na sam koniec koniecznie zwróć uwagę na poziom i szczeliny wokół skrzydła. Jeśli jest nierówna albo skrzydło nie zamyka się, koniecznie wyreguluj drzwi za pomocą wkrętów w zawiasach. Producenci zazwyczaj na zawiasach montowanych na skrzydle umieszczają regulację szczelin bocznych, a na części ościeżnicowej – regulację wysokości drzwi. 

Montaż ościeżnicy krok po kroku

Jak zamontować drzwi wewnętrzne tego rodzaju? W montażu dużą rolę odgrywają ściany, a dokładniej mówiąc, ich grubość. W tym wypadku powinna ona wynosić minimalnie około 10 cm. 

Jak wymierzyć wielkość otworu, w który wstawimy drzwi? Najlepiej kierować się wytycznymi, które podaje producent. Zazwyczaj jest to 5 cm po bokach i od góry plus 1,5 cm na piankę montażową. Ościeżnicę wstawia się w tak przygotowany otwór przed ułożeniem warstw podłogowych. Inaczej postępuje się w przypadku tradycyjnej ościeżnicy, którą możesz wybrać i zamontować po wykończeniu ściany i podłogi.

A może zastanawiasz się, jak osadzić drzwi zewnętrzne? Sam montaż przebiega podobnie jak w przypadku drzwi wewnętrznych. Warto jednak zaplanować ten etap przed wykończeniem elewacji budynku. 

W ramach przypomnienia poniżej znajdziesz krótkie przypomnienie z najważniejszych etapów montażu ościeżnicy ukrytej na ścianie murowanej. 

  1. Zmierz ścianę i sprawdź jej poziom i pion.

  2. Wykonaj wręby.

  3. Złóż ościeżnicę i zamontuj rozpórki.

  4. Przyklej jedną stronę ościeżnicy za pomocą kleju wysokoelastycznego nałożonego na siatkę wzmacniającą w granicach wcześniej wykonanego wrębu. 

  5. Z drugiej strony wypełnij szczelinę pomiędzy ościeżnicą a ścianą pianką montażową.

  6. Przyklej i przykręć aluminiowy profil.

  7. Nałóż zewnętrzną, wyrównującą warstwę kleju na profile aluminiowe z obu stron ościeżnic i wyrównaj go do powierzchni ściany.

Instalacja drzwi bez futryny – potrzebne narzędzia i materiały

Jeśli chcesz samodzielnie zainstalować drzwi wewnętrzne bez futryny, potrzebne Ci będą odpowiednie narzędzia. W najprostszym wariancie, obejmującym montaż gotowego, firmowego kompletu, niezastąpione będą: wiertarka udarowa z wiertłami do cegły i/lub betonu, piłka do metalu, poziomnica, zwijana miarka oraz zestaw kluczy i wkrętaków do skręcania i regulacji. Do montażu gotowego stelażu drzwi bez futryny niezbędne będą też rozpórki śrubowe lub odpowiednio przycięte deski. 

Jeśli do montażu drzwi bez futryny korzystasz z gotowej kasety, zaopatrz się dodatkowo w narzędzia do wykończenia pokrycia z płyt g-k – szpachlę, pojemnik na zaprawę gipsową, pędzel, uchwyt do papieru ściernego. W przypadku dostosowywania otworu drzwiowego przydadzą się też takie narzędzia jak kielnia, młotek, paca (czyli narzędzia murarskie), a niekiedy także szlifierka kątowa z tarczą do cięcia betonu i kamienia. Jeśli samodzielnie wykonujesz też obramowanie, wykorzystaj narzędzia stolarskie – piłę do drewna, przyrżnię kątową i ściski stolarskie. 

Najłatwiejszym sposobem na zamontowanie drzwi bez ościeżnicy jest zaopatrzenie się w gotowy zestaw do drzwi przesuwnych. Znajdziesz w nim komplet potrzebnego wyposażenia. Będziesz musiał nabyć jedynie elementy mocujące (kołki rozporowe), klej, silikon czy piankę montażową. W przypadku kasety niezbędne okażą się także płyty gipsowo-kartonowe i masa szpachlowa do wykończenia. Zakup też kompletną prowadnicę z wózkami, uchwytami, ogranicznikami oraz drewnianą belkę dojazdową (jeśli osadzasz drzwi w wersji naściennej). 

Kompletując samodzielnie potrzebne elementy do instalacji drzwi bez framugi, dobierz odpowiadające Ci skrzydło drzwiowe z asortymentu bezprzylgowych modeli przeznaczonych do montażu uchylnego wraz z uchwytem lub gałką. Ewentualnie możesz zamówić też zaczep hakowy, laminowaną płytę wiórową albo ramiak z dekoracyjnym wypełnieniem. 

drzwi bez futryny

Zalety montowania w domu drzwi chowanych w ścianę

Drzwi przesuwne chowane w ścianę doskonale sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach, ponieważ pozwalają Ci zaoszczędzić miejsce w mieszkaniu tym samym czyniąc je bardziej przestrzennym. W nieinwazyjny sposób dzielą przestrzeń, dzięki czemu z łatwością oddzielisz jadalnię od salonu czy garderobę od sypialni. Drzwi chowane w ścianę pozwalają na większą swobodę przy ustawianiu mebli i elementów dekoracyjnych. Są praktycznie niewidoczne i nie blokują przejścia w wąskich korytarzach. Drzwi ukryte pozostają w otworze ściennym po otwarciu, dzięki czemu nie zajmują przestrzeni tak, jak drzwi otwierane standardowo. 

Drzwi przesuwne ukryte w ścianie znajdują zastosowanie nie tylko w kawalerkach i małych mieszkaniach czy jako alternatywa dla standardowych drzwi na korytarzu. W dużych mieszkaniach i domach lub przestronnych lokalach drzwi wsuwane w ścianę pozwalają na podzielenie otwartej przestrzeni. Takie rozwiązanie to łatwy sposób na oddzielenie salonu od kuchni czy sypialni od garderoby. Jeśli chcesz stworzyć spiżarnię połączoną z kuchnią – takie skrzydło drzwiowe to szybki, łatwy dostęp i estetyczne zaaranżowanie przestrzeni. 

Jak widzisz, uniwersalne i ponadczasowe drzwi wewnętrzne bez futryny to rozwiązanie, które niesie za sobą mnóstwo korzyści. Najważniejsze zalety takich drzwi to: oszczędność miejsca, możliwość podzielenia przestrzeni na strefy i wydzielenia mniejszych pomieszczeń, łatwiejsze korzystanie z korytarzy. Ponadto brak progu i prosta obsługa ułatwiają poruszanie się osobom niepełnosprawnym. Drzwi przesuwane w ścianie to lekka konstrukcja, która optycznie powiększy pomieszczenie. 

Drzwi bez futryny mają też swoje wady. Nie są tak szczelne, jak tradycyjne modele, mają także słabszą izolację akustyczną. Jednak coraz doskonalsze metody produkcji oraz używane materiały sprawiają, że drzwi ukryte tylko w niewielkim stopniu ustępują tradycyjnym konstrukcjom. 

Drzwi na ościeżnicy ukrytej – zamontuj je samodzielnie

Nie wiesz, jak osadzić drzwi zewnętrzne lub wewnętrzne? Wybór ościeżnicy ukrytej wiąże się z nieco bardziej skomplikowanym montażem, w którym szczególną rolę odgrywa odpowiednie przygotowanie ściany. Dokładność i precyzja wykonywania kolejnych etapów wpływa nie tylko na estetykę drzwi, ale także na efekt równej powierzchni. Zapoznaj się z asortymentem Castoramy i wybierz produkty, za pomocą których sprawnie zamontujesz ościeżnicę ukrytą. 

Data publikacji: 07.10.2014