Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak regulować drzwi aluminiowe? Instrukcja krok po kroku

Jeśli stawiasz na wytrzymałość, stabilność i trwałość na lata – drzwi aluminiowe będą doskonałym wyborem. Bardzo ważna jest jednak odpowiednia regulacja drzwi aluminiowych. Warto więc dowiedzieć się, jak ją wykonać krok po kroku.

drzwi

Przejdź do następnych akapitów:

Źle wyregulowane drzwi aluminiowe  –  objawy i problemy

Drzwi aluminiowe to nowoczesny trend. Skonstruowane są one tak, że zapewniają wysoką dźwiękoszczelność. Mają one również izolacyjność cieplną na wysokim poziomie. Drzwi, które wykonane z tego materiału są niezwykle odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Bardzo dużą ich zaletą jest również wytrzymałość oraz trwałość. Wszystkie swoje parametry utrzymują na długi czas. Drzwi aluminiowe są także bardzo bezpieczne – dzięki swojej trwałości zapewniają solidne zabezpieczenie przed włamaniem. Warto podkreślić, że nie wymagają one licznych zabiegów pielęgnacyjnych, jednak ich systematyczna regulacja jest bardzo ważna.

Odpowiednio wyregulowane drzwi to bardzo ważna sprawa, której musisz koniecznie dopilnować. Ma to bowiem bardzo duży wpływ na komfort mieszkańców. Z czasem z drzwiami aluminiowymi mogą występować problemy. Mogą zacząć skrzypieć i szurać. Ten stan rzeczy może pojawić się przez różne czynniki. Jednym z nich może być bardzo częste otwieranie i zamykanie. Starsze drzwi, które nie były dotąd nigdy konserwowane, narażone są na jeszcze częstsze problemy z rozregulowaniem. 

Na drzwi wejściowe bardzo duży wpływ może mieć również pogoda. Drzwi zewnętrzne, szczególnie narażone są na niekorzystne warunki atmosferyczne. Rozregulowane drzwi mogą nie być już tak samo szczelne, jak wcześniej. To zaś może spowodować utratę ciepła w domu.

Jakie mogą być powody, że drzwi się opuszczają? Bardzo różne. Jednym z takich powodów jest duży ciężar skrzydła. Pod jego naporem, zawiasy po prostu nie wytrzymują, a to właśnie one mają za zadanie podtrzymywać drzwi w ościeżnicy. Dlatego też prawidłowe działanie zależy właśnie od nich. Drzwi mogą też się opuszczać, gdy dzieci bawią się na nich. 

Warto także przyjrzeć się dokładniej, wspomnianym już zawiasom. Można się spotkać z różnymi modelami. Te nowsze charakteryzują się bardzo zaawansowaną techniką. Narzędzia, jakie na pewno będą Ci potrzebne do regulacji drzwi z takimi zawiasami to dwie śruby oraz klucz imbusowy. 

Za jedne z najtrudniejszych do naprawienia uważane są zawiasy 3D. W nich bowiem znajdują się cztery otwory i śruby. Starsze drzwi natomiast wyposażone są najczęściej w zawiasy klasyczne i tradycyjne – ich naprawa nie jest trudna. 

drzwi

Regulacja drzwi aluminiowych. Instrukcja krok po kroku

Regulacja zawiasów drzwi aluminiowych to bardzo istotna sprawa. Musisz wiedzieć, że w drzwiach aluminiowych mogą zostać zastosowane zawiasy dwuskrzydełkowe lub trójskrzydełkowe. To, jakie zawiasy zostały użyte, zależy od wielkości i ciężaru drzwi. Jeśli  chodzi więc o zawiasy do drzwi aluminiowych – regulacja w tych dwóch rodzajach, jest przeprowadzana w taki sam sposób.

Jak wygląda regulacja drzwi aluminiowych?

Przed rozpoczęciem procesu normowania musisz zdjąć zaślepki. Regulacja pionowa zawiasów drzwi aluminiowych przeprowadzana jest przy pomocy klucza imbusowego. Twoim zadaniem jest wkręcenie lub wykręcenie tulei, która znajduje się od dołu zawiasu. Tak samo jest w przypadku regulacji docisku, która przeprowadzana jest na dolnym zawiasie. 

Pierwszym krokiem regulacji drzwi aluminiowych na zawiasach jest zdjęcie skrzydła drzwiowego z zawiasów. Następnie musisz wykręcić dolną tulejkę i wycisnąć górną na zewnątrz. W tym momencie konieczne jest obrócenia jej w taki sposób, aby uzyskać odpowiedni docisk skrzydła do ramy drzwiowej. Musisz pamiętać, że regulacja pionowa zawiasów drzwi aluminiowych może być wykonana tylko wtedy, gdy drzwi są zamknięte.

Pozioma regulacja drzwi

W celu przeprowadzania poziomej regulacji drzwi musisz zdjąć skrzydło z drzwi zawiasów. Kolejnym krokiem, który musisz wykonać jest zdjęcie aluminiowej osłony. Aby to zrobić, trzeba odkręcić małą śrubkę od wewnętrznej strony zawiasu przy pomocy klucza imbusowego. Później musisz poluźnić dwie śruby imbusowe, które znajdują się na frontowej ściance zawiasu. Jak to zrobisz, możliwe jest przesuwanie bolca w prawo lub w lewo. Ostatnim krokiem jest dokręcenie dwóch śrub mocujących, również przy pomocy klucza imbusowego.

drzwi

Regulacja drzwi aluminiowych na zawiasach i efekty pracy

Regularna kontrola jest bardzo ważna  – zarówno w przypadku drzwi zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Regulacja zawiasów drzwi aluminiowych powinna być przeprowadzana systematycznie. Przede wszystkim dlatego, że pozwoli ona uniknąć ocierania się drzwi i ich skrzypienia. Na pewno zdarzyło Ci się słyszeć dźwięki źle wyregulowanych drzwi. Jeśli to zawiasy do drzwi aluminiowych – regulacja będzie niezbędna! Jeśli dopilnujesz tego, aby taka konserwacja się odbyła, będziesz mógł cieszyć się efektami przez długi czas.

Twoje drzwi muszą spełniać funkcje na najwyższym poziomie. Dzięki regulacji drzwi możesz sprawić, że będą one funkcjonalne na dłużej. Musisz pamiętać o tym, że drzwi nie tylko mają spełniać funkcje dekoracyjne, ale też ochronne. Ochraniają one bowiem pomieszczenia przed przedostaniem się zapachów i dźwięków – dlatego też regulacja zawiasów drzwi aluminiowych jest tak ważna. 

Jak regulować drzwi aluminiowe już wiesz. Dobrze byłoby się również dowiedzieć – dlaczego warto to robić? Regulacja drzwi zapewnia bezpieczeństwo. Stolarka powinna zawsze być w bardzo dobry stanie. Wpływa to bowiem na życie domowników. Nie tylko sam montaż ma znaczenie. Odpowiednia regulacja także jest bardzo istotna. 

Dlaczego więc jeszcze musisz zadbać o odpowiednią regulację drzwi aluminiowych? Jeśli drzwi będą niewłaściwie wyregulowane, może to stanowić pewien rodzaj niebezpieczeństwa dla mieszkańców. Zawiasy mogą ulegać deformacji. To natomiast sprawia, że drzwi stają się mało wytrzymałe – złodziej będzie mógł je wyważyć bez problemu. Odpowiednio wyregulowane drzwi aluminiowe powinny być rzetelną zaporą przed włamaniami. 

Dom musi zapewnić mieszkańców należyte bezpieczeństwo. Tak więc bardzo ważne jest profesjonalne podejście, jeśli chodzi o regulację oraz montaż drzwi. Regulacja drzwi aluminiowych na zawiasach zewnętrznych powinna być wykonywana nie tylko ze względu na aspekt wizualny, estetyczny, ale również z najważniejszego powodu, jakim jest zapewnienie ochrony domownikom. 

Regulacja drzwi zewnętrznych zagwarantuje Ci to, że nie będą one skrzypieć. Efekt, jaki możesz uzyskać dzięki regulacji to także zniwelowanie zimnego powietrza. Odgłosy, które pojawiają się na ulicy czy też klatce schodowej  – dla Ciebie będą niesłyszalne.