Jakie owoce na balkon wybrać? Owocowa uprawa w doniczkach

Chcesz cieszyć się soczystym smakiem owoców wyhodowanych na własnym balkonie? Nic prostszego. Chociaż uprawa ogródka na często małej przestrzeni mogłoby wydawać się wyzwaniem, tak naprawdę jest niezwykle łatwa. Sprawdź jak hodować zdrowe i bogate w plony rośliny owocowe.

Spis Treści:

  • Jakie uprawiać owoce na balkonie – drzewka i krzewy
  • Czy truskawki nadają się do uprawy na balkonie?
  • Doniczki i pojemniki do uprawy roślin owocowych
  • Błędy w uprawianiu roślin na balkonie
  • Jak sadzić i pielęgnować ogródek balkonowy?
balkonbalkonbalkonbalkon

Jakie uprawiać owoce na balkonie – drzewka i krzewy

Zanim zaczniesz wybierać sadzonki do skrzynek na balkonie, upewnij się, że posiada on odpowiednie warunki dla rozwoju konkretnych roślin. Wiele odmian owoców będzie bowiem potrzebowało długiego nasłoneczniania oraz osłonięcia przed silnymi wiatrami. Atutem będzie także żyzna ziemia, której będziesz uzupełniać składniki odżywcze. Co warto posadzić na balkonie, który cechuje się takimi lub podobnymi warunkami?

Drzewka

Różne odmiany karłowe gatunków – jabłonie, brzoskwinie, grusze, czereśnie czy wiśnie. Mini wersje drzew będą dobrze rozwijać się w donicach. Doskonałym wyborem są także cytryny. Poza wykorzystaniem podczas gotowania cytrusy przydadzą się na tarasie jako oryginalna forma dekoracyjna.

Mini drzewka będą dorastały do 1 metra. Pozwoli Ci to na dobranie różnych okazów. Dzięki temu nawet jeśli nie posiadasz ogrodu – możesz cieszyć się soczystymi owocami. Przestrzeń nie musi Cię ograniczać.

Krzewy

Do uprawy na balkonie dla profesjonalnych, jak i amatorskich ogrodników będą nadawały się wszelkiego rodzaju krzewy owocowe.

Borówka amerykańska, porzeczka czy agrest to lubiane okazy, które regularnie podlewane będą obficie owocować. Poza nimi częstym wyborem na balkony są maliny bądź jeżyny, które warto posadzić w doniczce z podpórką, na której rośliny te będą się pięły. Pamiętaj o obfitym podlewaniu tych roślin, aby cieszyć się ich słodkimi czarnymi i czerwonymi owocami.

Warzywa 

Poza owocami na balkonie możesz zasadzić także szeroki przekrój innych roślin jadalnych. W ten sposób nigdy nie zabraknie Ci warzyw do obiadu czy sałatki.

balkonbalkonbalkonbalkon

Czy truskawki nadają się do uprawy na balkonie?

Do uprawy balkonowej nadają się także truskawki! Chociaż dla niektórych może być to zaskoczenie, to właśnie te rośliny są chętnym wyborem do prywatnych ogrodów balkonowych. Sprawdzą się nawet na małym balkonie. Zarówno truskawka, jak i poziomka, o którą będzie się dbało, będzie rodzić wiele smacznych owoców.

Należy sadzić je w drugiej połowie maja. Masz wtedy pewność, że sezon przymrozków dobiegł końca, więc rośliny nie obumrą. Do takiej uprawy będą nadawały się gatunki pnące oraz wiszące. Możesz umieścić je z mniejszych doniczkach i makramach, ale także w skrzynkach z podpórką. Pamiętaj o tym, aby pojemnik miał przynajmniej 30 cm szerokości, jeśli planujesz umieścić w nim duże lub wiele sadzonek.

Jeśli będziesz odpowiednio dbał o truskawki – możesz spodziewać się owoców przez całe lato. Liczne ilości pędów gatunków całorocznych będą kwitnąć cały sezon. Tak jak inne krzewy owocowe nawóź je kompostem bądź naturalnymi preparatami i regularnie podlewaj!

Aby prawidłowo je przezimować, umieść w chłodnym, lecz niezaciemnionym pomieszczeniu lub pozostaw je na balkonie okryte słomą, agrowłókniną lub styropianem i zamknięte w kartonie do końca przymrozków.

Doniczki i pojemniki do uprawy roślin owocowych

Wybór odpowiedniego rozmiaru donic i skrzyni do uprawy owoców na balkonie ma znaczenie, ponieważ np. brak miejsca może spowodować hamowanie wzrostu i rozwoju roślin.

Dlatego wybierając pojemniki zwróć uwagę na to jak szybko i głęboko rozrastają się sadzonki. Pamiętaj także o uzupełnieniu warstwy drenażu na spodzie doniczek. Keramzyt lub żwir pozwoli na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności nawet w przerwach pomiędzy podlewaniem.

Współczesny rynek proponuje wiele przewiewnych i praktycznych skrzynek ogrodowych, w których możesz sadzić owoce. Poza ty dzięki różnorodności estetycznej dopasujesz je do swojego gustu i stylistyki reszty mieszkania. W ten sposób nie tylko będziesz posiadał wspaniały ogród, ale i przestrzeń do relaksu po długim dniu pracy.

balkonbalkonbalkonbalkon

Błędy w uprawianiu roślin na balkonie

Mała przestrzeń, a co za tym idzie, mniejsza ilość roślin na balkonie powoduje, że często podczas pielęgnacji popełnia się niezwykle podstawowe błędy skutkujące zniszczeniem roślin. Sprawdź, czego nie robić uprawiając gatunki owocowe u siebie w domu.

  • Upewnij się, że rośliny mają wystarczającą ilość słońca – czasem będzie wymagało to przesadzenia ich do donic wiszących bądź wysunięcie pojemników z zacienionych rogów. Warto jednak pamiętać o tym, że bez słońca, nie wyhodujesz słodkich owoców.
  • Nie przelewaj – nadmiar wody, nawet przy wykonanym dobrze drenażu, sprawi, że korzenie zaczną gnić. Podlewaj je codziennie lub co drugi dzień – w zależności od tego czy ziemia zdążyła przeschnąć. Uważaj także, aby nie polewać pędów bądź kwiatów – może spowodować to rozwijanie się chorób grzybowych.
  • Stosuj odpowiedni nawóz – kompost lub gotowe mieszanki do roślin owocowych zapewnią im prawidłową do rozwoju ilość składników odżywczych.

Chociaż nie ma dużo błędów, które możesz popełnić podczas uprawy owoców, są one na tyle istotne, że mogą wpłynąć na zdrowy rozrost roślin.

Jak sadzić i pielęgnować ogródek balkonowy?

Czynność sadzenia jest niezwykle relaksująca dla wielu osób. Dlatego też coraz więcej ludzi decyduje się na zakładanie własnych małych ogrodów – także na balkonach i tarasach.

Drzewa i krzewy owocowe są jednak niezwykle podatne na zmiany w pielęgnacji. Dlatego regularna opieka, szczególnie, póki sadzonka jest młoda, to tak istotny aspekt całego procesu. Jednym z elementów, o który należy zadbać, aby nie mieć później problemów, jest oprysk na choroby i szkodniki. Naturalne roztwory z ziół np. szałwii bądź pokrzywy pomogą Ci zabezpieczyć okazy. Możesz korzystać także ze sprawdzonych mieszanek dostępnych w sklepach. Przydatne będą także pojemniki do ich rozrabiania.

Niezależnie od tego, jakie owocowe wybierzesz – czeka Cię dużo przyjemnego czasu, spędzonego na budowaniu własnego mini sadu. Stwórz swój zielony ogródek, który zaopatrzy Cię latem w smaczne owoce.

Data Publikacji: 31.05.2024