LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Karagana – efektowna i niewymagająca roślina

Karagana to roślina, która nie jest szczególnie wymagająca, a do tego posiada wiele ciekawych odmian. To dobra propozycja dla tych, którzy cenią łatwe w uprawie i efektowne rośliny.

Karagana – efektowna i niewymagająca roślina

Najczęstsze gatunki i odmiany

Karagana jest krzewem lub niedużym drzewem, okresowo zrzucającym liście. Należy do rodziny bobowatych, wywodzi się z Azji. Obecnie znamy około 80 odmian tej rośliny występujących od południowo-wschodniej Europy aż po północne Chiny. Najbardziej popularnym gatunkiem karagany jest tzw. karagana syberyjska (Caragana arborescens), zwana także akacją syberyjską, akacją żółtą lub grochodrzewem syberyjskim. Jest to wysoki krzew o sztywnych, wyprostowanych gałęziach, osiąga 5-7 m wysokości, tworzy gęste kępy. Naturalnie rośnie na Syberii, u nas może być uprawiany.

Karagana posiada liście o eliptycznym kształcie zebrane po 6 do 16 na osi. Są one osadzone na pędach pokrytych zielonkawą, a później szarą korą. W połowie maja zwykle pojawiają się żółte motylkowate kwiaty, osadzone pojedynczo lub po kilka w pękach, wielkości około 2 cm. Po ich przekwitnięciu powstają strąki z nasionami. Jesienią liście karagany syberyjskiej osiągają słoneczny, żółty kolor.

Odmiany karageny syberyjskiej:

- Pendula – to małe drzewo ze zwisającymi pędami,

- Lorbergii (odmiana Lorberga) – to szeroki krzew o cienkich gałązkach, ma bardzo wąskie liście,

- Walker – to mieszaniec dwóch powyższych odmian, z długimi pokładającymi się pędami.

Przeczytaj także: Wiosenne rozmnażanie roślin – byliny i krzewy kwitnące

Inne gatunki karageny

U nas są mniej znane i rzadziej uprawiane, a należą do nich:

Karagana podolska (Caragana frutex) – jest gęstym krzewem, osiąga do 4 m wysokości, ma liście złożone z 4 jajowatych płatów, kwiaty dość duże po 1-3 w pęku. Bywa sadzona w parkach lub ogrodach. Jej owoce mają formę nieco spłaszczonych strąków.

Karagana pomarańczowa (Caragana aurantiaca) jest niskim krzewem (do 1 m wysokości), o cienkich, łukowato zwisających gałązkach. Liście są gęsto ułożone i osadzone na krótkiej osi. Kwiaty występują pojedynczo, są żółte z pomarańczową plamą u nasady. Owocami są strąki.

Właściwości i wymagania karagany

Karagany to rośliny, które szybko rosną i są niezbyt wymagające. Doskonale radzą sobie w okresie suszy, znoszą zanieczyszczenia powietrza, niskie temperatury, a nawet zasolenie podłoża. Nadają się więc na uprawy nawet dla początkujących ogrodników.

Karagany bardzo lubią cięcie, dlatego sprawdzają się jako żywopłoty zarówno luźne, jak i formowane czy też szpalery. Mogą rosnąć w grupie roślin lub też pojedynczo.

Nasiona karagany, zebrane ze strąków jesienią, można wysiewać od razu albo przechowywać w suchym, chłodnym pomieszczeniu do wiosny. Kiełkują po 2-3 tygodniach od wysiania. Zdolność kiełkowania zachowują do 3 lat. Można je także rozmnażać z zielonych sadzonek zbieranych latem.

Sprawdź również: Jak przezimować pelargonie i fuksje- podpowiadamy!

Karagana – efektowna i niewymagająca roślina

Zastosowanie karagany

1. Najczęściej karagana służy jak roślina ozdobna. Nadaje się na zewnętrzne rzędy w żywopłotach wielorzędowych albo na samodzielne żywopłoty. Sadzi się ją wówczas dwurzędowo, w odstępach około 30 cm.

2. Stanowi ciekawy element dekoracyjny przy wielu kompozycjach ogrodowych – szczególnie cenione są odmiany zwisające.

3. Poprawia jakość gleby, ponieważ pochłania azot z powietrza. Pomaga w rekultywacji terenów, użyźnia ziemię i neutralizuje niekorzystne odczyny.

4. Jest rośliną miododajną, zwabia i żywi swym nektarem pszczoły.

5. Stanowi produkt żywnościowy, jej strąki mogą być gotowane i przyrządzane podobnie jak fasolka szparagowa. Natomiast kwiaty karagany nadają się jako dodatek do sałatek.

6. Dzięki rozbudowanemu systemowi korzeni chroni podłoże przed erozją.

7. Stanowi dobre schronienie dla ptaków, które chętnie budują gniazda w jej gęstej koronie.

8. Nadają się do tworzenia drzewek bonsai – hodowanych zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz.