LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Kiedy siać ogórki do gruntu? Sprawdź!

Z naszego mini poradnika dowiesz się, kiedy siać ogórki do gruntu i jak zrobić to w kilku prostych krokach. Podpowiemy, jak wybrać stanowisko, przygotować glebę oraz pielęgnować rośliny, aby otrzymać pyszne i wartościowe warzywa.

Kiedy siać ogórki do gruntu

Dlaczego warto sadzić ogórki? 

Ogórki to bogate źródło witamin i minerałów, a hodując je samodzielnie w przydomowym ogródku lub na działce masz pewność, że nie zawierają szkodliwych dla zdrowia substancji oraz pestycydów. Warzywa te mają to dużo witaminy K, C oraz potas, dlatego regularne ich spożywanie może wspomóc zdrowie serca, układu odpornościowego oraz przyspieszyć przemianę materii. Ponadto, ogórki stanowią świetny dodatek do diety, zwłaszcza latem, a ich orzeźwiający smak sprawia, że są idealne do sałatek, surówek czy przekąsek.

Warzywa te są stosunkowo łatwe w uprawie, co czyni je doskonałym wyborem dla początkujących ogrodników. Nie wymagają one specjalnych warunków ani zaawansowanej opieki, a ich szybki wzrost i plenność sprawiają, że hodowla taka często przynosi zadowalające efekty. Z tych wszystkich powodów, warto pokusić się o samodzielną hodowlę tych pysznych i wszechstronnych warzyw. 

Kiedy siać ogórki do gruntu?

Termin siewu warzyw jest ważny dla udanej uprawy. Ogórki można siać na dwa sposoby: poprzez siew do gruntu oraz uprawę rozsady. Kiedy siać ogórki do gruntu? Kalendarz ogrodnika jako optymalny termin wskazuje tutaj okres od 15 maja do 7 czerwca. 

Alternatywnie, można zdecydować się na uprawę rozsady, którą najlepiej przeprowadzić w drugiej połowie kwietnia. Nasiona ogórków trzeba wtedy siać do oddzielnych doniczek, co zapewni im odpowiednie warunki do wzrostu i rozwinięcia się. Jest to szczególnie istotne w przypadku ogórków balkonowych, które nadają się do uprawy w pojemnikach. 

Do kiedy można siać ogórki do gruntu? Termin siewu można przedłużyć do 15 czerwca, jednak wtedy konieczne jest podkiełkowanie nasion. Ponadto, aby wydłużyć okres zbiorów, można powtarzać siew ogórków co 1-2 tygodnie, co stanowi także zabezpieczenie przed ewentualnymi wiosennymi przymrozkami.

Siew ogórków balkonowych powinno się rozpocząć od 15 kwietnia do 7 czerwca. Jednak donice z nasionami posianymi przed 15 maja należy przechowywać w ogrzewanych pomieszczeniach, aby zapobiec szkodom spowodowanym przez ewentualne przymrozki. Dzięki temu ogórki będą rosnąć zdrowo i obficie, dostarczając świeżych owoców na Twój stół przez cały sezon.

Sianie ogórków do gruntu

Jak siać ogórki w gruncie? Poradnik krok po kroku 

Bezpośredni siew do gruntu jest prosty i wygodny, jednak wykorzystanie rozsady może zapewnić większą kontrolę nad warunkami wzrostu roślin, szczególnie na początku ich rozwoju. Decyzja o sposobie sadzenia często zależy od warunków panujących w danym regionie. Oto kilka prostych kroków, jak siać ogórki do gruntu.

Wybór stanowiska

Stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione, aby zapewnić roślinom odpowiednie światło do wzrostu. Należy unikać sadzenia ogórków obok warzyw dyniowatych, takich jak arbuz, cukinia, dynia, kabaczek, melon czy patison, ponieważ są one podatne na podobne choroby i szkodniki. 

Odmiany ogórków, które charakteryzują się długimi pędami, takie jak Gherkin, Emeraldlub Parthenon, powinno się uprawiać przy użyciu podpór. Pnącza można poprowadzić po siatkach lub kratkach, przy czym warto pamiętać o regularnym ich podwiązaniu, aby ułatwić roślinom wzrost. Nieliczne odmiany, jak Dar, rosną nisko i nie wymagają zatem żadnych podpór.

Przygotowanie gleby 

Ziemia pod ogórki powinna być żyzna, próchnicza oraz dobrze przepuszczalna, aby zapewnić korzeniom roślin odpowiedni dostęp do składników odżywczych i wody. Optymalny odczyn pH gleby powinien być lekko kwaśny do obojętnego, czyli w przedziale od 6 do 7. Możesz to określić za pomocą ph-metru glebowego. 

Zanim posiejesz ogórki do gruntu, usuń chwasty i kamienie, a także spulchnij glebę. Możesz dodać do niej trochę kompostu lub obornika, co poprawi jej strukturę i dostarczy roślinom niezbędnych składników odżywczych. 

ogórki do gruntu

Siew nasion

Proces kiełkowania możesz wspomóc poprzez moczenie nasion w wodzie przez 24-36 godzin przed ich posadzeniem. Wiesz już, kiedy można siać ogórki do gruntu – najlepszy termin przypada na okres od 15 maja do 7 czerwca. Warzywa najlepiej rozwijają się, gdy nasiona znajdują się na głębokości od 1,5 cm do 2 cm. Zapewnia im to odpowiednie warunki do kiełkowania i wzrostu. 

Siew ogórków najlepiej przeprowadzić w rzędach oddalonych od siebie o 80-120 cm, a odstępy pomiędzy nasionami powinny wynosić 10-15 cm. Przygotuj odpowiednio rozmieszczone dołki, a następnie umieść po 1-2 nasiona w każdym z nich, lekko zakryj ziemią i delikatnie dociśnij. 

W odpowiednich warunkach, nasiona ogórków mogą kiełkować już po około 5-10 dniach od momentu ich posadzenia. Jeśli w jednym dołku wykiełkuje więcej niż jedna roślina, usuń słabszą siewkę.

Pielęgnacja

Ważne jest, aby zapewnić nasionom odpowiednią wilgotność i temperaturę do kiełkowania. W idealnych warunkach wynosi ona około 22-24 stopni Celsjusza. Po zasianiu delikatnie podlej grządkę. Nie przesadzaj z wodą, żeby nie zalać nasion. Zabezpiecz nasadzenia ogórków przed ewentualnymi szkodnikami, na przykład osłaniając je siatką lub stosując naturalne metody odstraszania, chociażby te z ekstraktem z czosnku. Pamiętaj, aby regularnie usuwać chwasty i utrzymywać wilgotną glebę.

Kiedy siać ogórki?

Kiedy siać do gruntu ogórki? Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik pomoże Ci zapewnić udany siew ogórków do gruntu i pozwoli cieszyć się zdrowymi i smacznymi plonami. Po wysokiej jakości nasiona ogórków w wielu odmianach, a także niezbędne narzędzia ogrodnicze i nawozy zapraszamy do sieci sklepów Castorama. 

Oferujemy szeroki asortyment narzędzi ogrodniczych, takich jak grabie, łopaty, nożyce ogrodnicze, siatki czy podpórki, które ułatwią Ci pielęgnację ogrodu. W ofercie znajdziesz również wysokiej jakości nawozy i preparaty do pielęgnacji roślin, które pozwolą zapewnić Twoim ogórkom odpowiednią ilość składników odżywczych i zdrowy wzrost. 

Odwiedź sklep Castorama i posadź ogórki w Twoim ogrodzie!